• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Wolna przedsiębiorczość



    01-12-2014

    Instytut Misesa z autorskim podręcznikiem do podstaw przedsiębiorczości.

    Obecne realia gospodarcze z jakimi mamy do czynienia w Polsce zdecydowanie nie napawają optymizmem. Rosnące zadłużenie sektora publicznego, stale powiększający się garb administracji krępującej działania przedsiębiorców, drenaż portfeli milionów Polaków poprzez coraz większe podatki – to podstawowe przyczyny, dla których tak wiele osób decyduje się dziś na emigrację. Wśród recept na odwrócenie status quo najczęściej słyszymy opinie o konieczności zmiany obozu rządzącego. Mało kto jednak zauważa, że jedynym prawdziwym remedium jest rzetelna edukacja ekonomiczna, a w szczególności edukacja młodzieży, która przecież za kilka lat ma stanowić o sile rynku pracy. Właśnie temu ma służyć zupełnie nowy podręcznik do podstaw przedsiębiorczości, do którego wydania przygotowuje się Instytut Misesa. Stworzony specjalnie dla młodych ludzi przez ich starszych kolegów. Jak zgodnie twierdzą autorzy, to „podstawowa ekonomiczna wiedza instant”. Różni się też znacząco formą i treścią od obecnych na rynku podręczników komercyjnych.

    W przeciwieństwie do innych publikacji, nasz podręcznik wprowadzi jasne rozróżnienie na to, co jest wiedzą ekonomiczną, a co jest przedsiębiorczością. W innych podręcznikach te dwa obszary są ze sobą za bardzo pomieszane. Brakuje w nich również klarownego i uporządkowanego wywodu –  mówi Piotr Kot, odpowiedzialny za realizację projektu. Zwraca również uwagę na fakt, że publikacja, swoim stylem i sposobem prezentacji treści, będzie nieśmiało nawiązywała do “Ekonomii w jednej lekcji” Henry\’ego Hazlitta (notabene również wydanej w polskim tłumaczeniu przez Instytut Misesa). – W odróżnieniu od konkurencyjnych podręczników nie będziemy przyjmować niemal dogmatycznego założenia o tym, jak wielkim i ważnym zadaniem dla instytucji państwa jest dostarczanie wielu “społecznie potrzebnych” dóbr i usług. Zamiast tego będziemy pokazywać szeroki punkt widzenia na zagadnienia gospodarcze, w którym będzie miejsce dla wszystkich poglądów – podsumowuje.

    Kim są sami twórcy podręcznika? To ekonomiści na co dzień wykładający na renomowanych polskich i brytyjskich uczelniach, mogący także poszczycić się wieloma publikacjami: dr Mateusz Machaj i Jakub Wiśniewski. W gronie autorów znaleźli się również dobrze znani profesorowie i komentatorzy życia publicznego zarazem – Krzysztof Rybiński oraz Robert Gwiazdowski. Chociaż  spod ich piór wyjdą tylko pojedyncze rozdziały, to obydwaj zgodnie podkreślają wartość projektu.

    Wyobraźmy sobie, że samochód mógłby prowadzić każdy, także osoby, które nie mają o tym pojęcia albo są pijane. W takim kraju na ulicach byłoby bardzo niebezpiecznie, co chwila ginęliby ludzie na ulicach. Właśnie taka sytuacja ma miejsce obecnie w Polsce, gdzie miliony Polaków podejmuje ważne decyzje życiowe, finansowe lub zawodowe, nie mając pojęcia o podstawowych prawach ekonomii. To prowadzi do wielu złych wyborów, tragedii życiowych i do niższego poziomu rozwoju Polski. Dlatego bardzo potrzebna jest książka, która w przystępny sposób wyjaśnia, jak stosować reguły ekonomii, żeby odnieść finansowy i życiowy sukces, zarówno prywatnie, jak i w wymiarze całego społeczeństwa – mówi prof. Rybiński.

    Instytut Misesa planuje wydać podręcznik w wersji papierowej na wiosnę 2015 r., tak by mógł zostać dopuszczony przez MEN do użytku już w następnym roku szkolnym. Kluczowym elementem projektu jest jednak jego całkowicie bezpłatna, cyfrowa wersja. W dobie rozpowszechnionych tabletów i urządzeń mobilnych, z których bardzo chętnie korzystają uczniowie, takie udogodnienie z pewnością znajdzie swoją rzeszę odbiorców. Twórcy pomyśleli również o nauczycielach –  bezpłatne, cyfrowe kompendium ze scenariuszami lekcji i testami ma pomóc w efektywnej realizacji przedmiotu. Zarówno podręcznik, jak i kompendium będą udostępniane na zasadzie licencji Creative Commons. Dzięki temu będzie można je drukować i kopiować bez ograniczeń.

    Wydanie całego zestawu edukacyjnego poprzedzi trwająca już zbiórka crowdfundingowa. Wszystkich troszczących się o gospodarczą przyszłość i pragnących dołożyć swoją cegiełkę do poprawy jakości kształcenia ekonomicznego w Polsce, organizatorzy zachęcają do wsparcia. Nawet najmniejsza darowizna może przyczynić się do wspólnego sukcesu, jakim będzie wyposażenie tysięcy młodych ludzi w potrzebną im wiedzę – tę życiową, nie encyklopedyczną. Bo przecież jak głosi dewiza Instytutu Misesa – Scientas potestas est!

    Najnowsze artykuły

    Stanowisko ZPP w sprawie pierwszego roku rządu w gospodarce

    Zgodnie z prognozami Komisji Europejskiej, nasz PKB wzrośnie w 2024 roku o 3%, a w 2025 już o 3,6%, dzięki czemu Polska pozostanie jednym z najszybciej rozwijających się państw w Unii Europejskiej. Tempo wzrostu jest oczywiście podyktowane szeregiem czynników, w tym m.in. koniunkturą na świecie – w ciągu ostatniej dekady wybitnie Polsce sprzyjającą – jednak złą i ograniczającą firmy polityką gospodarczą można popsuć nawet najlepszy okres prosperity, a i świat robi się coraz bardziej niestabilny, co naturalnie negatywnie wpływa na sytuację państw rozwijających się. Po upływających w grudniu dwunastu miesiącach od zaprzysiężenia nowego rządu, trzeba stwierdzić, że w tych skomplikowanych okolicznościach poradził on sobie w wymiarze gospodarczym nieźle – co potwierdzają dane przytoczone na wstępie.

    Memorandum ZPP w sprawie propozycji działań Polski w trakcie jej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w obszarze energetyki i polityki klimatycznej

    11 grudnia 2024 r., Warszawa Memorandum ZPP w sprawie propozycji działań Polski w trakcie jej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w obszarze energetyki i polityki klimatycznej   Polska prezydencja w Radzie UE powinna skupić się na kompleksowym i sprawiedliwym rozwiązaniu problemu ubóstwa energetycznego. Kluczowe działania powinny obejmować wdrożenie zrównoważonych polityk, które oferują natychmiastową pomoc poprzez […]

    Komentarz ZPP dotyczący rozwoju produktowych magazynów energii

    Warszawa, 10 grudnia 2024 r. Komentarz ZPP dotyczący rozwoju produktowych magazynów energii   Produktowe magazyny energii proponowane przez branżę cementową to innowacyjne rozwiązanie, w którym energia elektryczna jest efektywnie wykorzystywana w cementowni poprzez elastyczne zwiększanie produkcji w momentach nadmiaru taniej energii z OZE. Zakłady „magazynują” energię w formie wytworzonych produktów, które można przechowywać i sprzedać później, unikając strat […]

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery