• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców uruchamia Przedstawicielstwo w Brukseli



    23.08.2017

     

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców uruchamia
    Przedstawicielstwo w Brukseli

     

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) zainaugurował działalność Przedstawicielstwa ZPP w Brukseli. Funkcję Dyrektora Przedstawicielstwa objęła Agata Boutanos, która przed dołączeniem do ZPP prowadziła kampanie europejskie dotyczące regulacji dla przedsiębiorstw.

    Podstawowym i najważniejszym celem nowopowstałego biura w Brukseli jest reprezentowanie interesów sektora przedsiębiorstw w Polsce – powiedział Marcin Nowacki, Wiceprezes ZPP. – Zajmujemy się sprawami ogólnymi dotyczącymi wszystkich przedsiębiorstw oraz pracujemy z branżami reprezentowanymi w Związku. Chcemy utrzymywać stałe relacje z najważniejszymi instytucjami UE oraz interesariuszami spraw gospodarczych – dodał.

    Zdaniem Dyrektor Przedstawicielstwa ZPP w Brukseli, Agaty Boutanos, poszerzanie kompetencji Unii Europejskiej i tworzenie jednolitego rynku sprawiło, że coraz więcej regulacji powstawało na poziomie unijnym. Wpłynęło to na zwiększenie liczby i aktywizację działań przedstawicieli przedsiębiorstw, organizacji oraz podmiotów wspierających przekaz.

    Przedstawiciele przedsiębiorców w Unii Europejskiej są postrzegani jako nieodłączne ogniwo polityczne, ekonomiczne, socjalne i prawne, które w kluczowych momentach współdecyduje o strategicznych decyzjach na szczeblu unijnym. Zaangażowanie interesariuszy jest elementem demokratyzacji systemu i zjawiskiem pożądanym, które jednocześnie samo podlega coraz bardziej szczegółowym regulacjom – twierdzi Agata Boutanos, Dyrektor Przedstawicielstwa ZPP w Brukseli.

    Według danych przytoczonych przez Związek w  europejskim dialogu bierze udział ponad 20 tys. interesariuszy i 45 tys. pracowników unijnej administracji.

    Interesariusze są proaktywni, ale jednocześnie często nieskoordynowani, a środowisko sfragmentaryzowane, w przeciwieństwie do dobrze zorganizowanych, konsultujących się pomiędzy instytucjami unijnych urzędników, którzy mają wiedzę operacyjną – stwierdziła Boutanos. – Potrzebne jest tworzenie nowych platform współpracy zarówno regulacyjnych jak i komunikacyjnych, które ujednolicą wspólne działania polskich przedsiębiorców w porozumieniu z rządem i biznesem. Widzimy szansę na skoordynowanie tych działań i zaangażowanie w dialog większej ilości podmiotów zwłaszcza, że ponad 80% regulacji tworzonych jest na poziomie Unii Europejskiej – podsumowała Dyrektor Przedstawicielstwa.

    ZPP w ramach działań w obrębie Unii Europejskiej deklaruje:

    • stałą obecność w dialogu z interesariuszami procesu decyzyjnego,
    • wsparcie dla członków ZPP w realizacji europejskiej agendy,
    • pozycjonowanie długofalowe i komunikację,
    • organizację dedykowanych wydarzeń, debat i szkoleń.

     

    Chcemy, aby ZPP było postrzegane w europejskich instytucjach, organizacjach, mediach, a także wśród ekspertów jako rozpoznawalny, stały, wiarygodny i responsywny partner. Przy najważniejszych projektach legislacyjnych (sprawy ogólne i branżowe) zakładamy współpracę z innymi podmiotami – podsumował Cezary Kaźmierczak, Prezes ZPP.

    ***

    Agata Boutanos jest przedstawicielem ZPP w Unii Europejskiej. Przed dołączeniem do ZPP zbudowała zespół Public Affairs w Polsce i Europie dla Tauron Polska Energia, aby później objąć stanowisko reprezentanta firmy w Brukseli jako Head of International and Government Affairs.

    Od 2008 roku Agata pracowała z Instytucjami Unijnymi i w prywatnym sektorze, w tym CEC Government Relations, w którym przewodziła praktyce Energii i Środowiska, Polskiej Fundacji Kongres Gospodarczy, oraz  w Dow Corning jako European Government Affairs Associate.

    Była aktywnym członkiem AmCham EU, AmCham BE, European Chemical Industry Council, European Photovoltaics Industry Association, EUFORES, Lighting Europe and European Photonics Industry Consortium.

    Najnowsze artykuły

    Stanowisko ZPP w sprawie pierwszego roku rządu w gospodarce

    Zgodnie z prognozami Komisji Europejskiej, nasz PKB wzrośnie w 2024 roku o 3%, a w 2025 już o 3,6%, dzięki czemu Polska pozostanie jednym z najszybciej rozwijających się państw w Unii Europejskiej. Tempo wzrostu jest oczywiście podyktowane szeregiem czynników, w tym m.in. koniunkturą na świecie – w ciągu ostatniej dekady wybitnie Polsce sprzyjającą – jednak złą i ograniczającą firmy polityką gospodarczą można popsuć nawet najlepszy okres prosperity, a i świat robi się coraz bardziej niestabilny, co naturalnie negatywnie wpływa na sytuację państw rozwijających się. Po upływających w grudniu dwunastu miesiącach od zaprzysiężenia nowego rządu, trzeba stwierdzić, że w tych skomplikowanych okolicznościach poradził on sobie w wymiarze gospodarczym nieźle – co potwierdzają dane przytoczone na wstępie.

    Memorandum ZPP w sprawie propozycji działań Polski w trakcie jej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w obszarze energetyki i polityki klimatycznej

    11 grudnia 2024 r., Warszawa Memorandum ZPP w sprawie propozycji działań Polski w trakcie jej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w obszarze energetyki i polityki klimatycznej   Polska prezydencja w Radzie UE powinna skupić się na kompleksowym i sprawiedliwym rozwiązaniu problemu ubóstwa energetycznego. Kluczowe działania powinny obejmować wdrożenie zrównoważonych polityk, które oferują natychmiastową pomoc poprzez […]

    Komentarz ZPP dotyczący rozwoju produktowych magazynów energii

    Warszawa, 10 grudnia 2024 r. Komentarz ZPP dotyczący rozwoju produktowych magazynów energii   Produktowe magazyny energii proponowane przez branżę cementową to innowacyjne rozwiązanie, w którym energia elektryczna jest efektywnie wykorzystywana w cementowni poprzez elastyczne zwiększanie produkcji w momentach nadmiaru taniej energii z OZE. Zakłady „magazynują” energię w formie wytworzonych produktów, które można przechowywać i sprzedać później, unikając strat […]

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery