• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Coraz mniej osób popiera zakaz handlu



    Warszawa, 22 stycznia 2019 r.



    Coraz mniej osób popiera zakaz handlu

     

    Liczba osób popierających zakaz handlu w niedzielę spadła w grudniu o 3 punkty procentowe w stosunku do wyników badań z listopada i obecnie wynosi 28%. Aż 71% Polaków nie chce, żeby politycy urządzali im weekendy. Odsetek zupełnych przeciwników ograniczania handlu w niedzielę w fali grudniowej jest identyczny jak w pomiarze listopadowym – 39% Polaków nie akceptuje tej zmiany w żadnej postaci – komentuje prof. Dominika Maison. Zagregowane dane z obydwu fal pokazują, że ustawa ma więcej przeciwników wśród mieszkańców małych oraz największych miast.

    Przede wszystkim warto zwrócić uwagę, że wprowadzona zmiana miała wpływ na zachowania konsumenckie bardzo ograniczonej grupy osób. Przed wprowadzeniem ograniczeń 85% respondentów deklarowało robienie zakupów w niedzielę, przy bieżących ograniczeniach zakupu w niedzielę dalej robi 78% badanych. Można zatem stwierdzić, że zmiana dotknęła tylko 1 na 14 Polaków. Wynika to także z charakteru najczęściej dokonywanych w niedzielę zakupów – 78% osób deklaruje, że obejmują one artykuły spożywcze/jedzenie, podczas gdy żadna z innych kategorii nie osiągnęła poziomu 50%.

    Wyniki badań pokazują, że po wprowadzeniu zakazu handlu w niedzielę, ponad 60% Polaków nadal robi zakupy w te dni. Zmianie uległy wyłącznie miejsca dokonywania zakupów – w tzw. “niedziele wolne od handlu” będą to najczęściej małe sklepy (78% respondentów) i stacje benzynowe (44% badanych), rzadziej cukiernie i piekarnie (16 %) oraz kioski ( 3%).

    • Im większe ograniczenia, tym więcej przeciwników zakazu – szczególnie w przypadku oceny rozwiązania planowanego na 2020 r. obserwuje się, że grupa „na nie” jest znacznie większa niż grupa „na tak” (54% vs. 32%).
    • Grupa zupełnych przeciwników (osób, które nie akceptują ograniczeń w żadnej postaci) jest tak samo duża jak w pierwszej fali badania i wynosi 39%. Więcej przeciwników wprowadzanych zmian w handlu w niedziele obserwuje się wśród:
      • Mieszkańców małych miast (do 20 tys. mieszkańców) – możliwe, że w mniejszych lokalizacjach mieszkańcy mają mniej alternatyw wobec atrakcji oferowanych przez duże sklepy i centra handlowe.
      • Mieszkańców wielkich miast (powyżej 500 tys. mieszkańców) – prawdopodobnie duże odległości oraz duży ruch uliczny powodują więcej utrudnień w robieniu zakupów w ciągu tygodnia lub w soboty.
      • Osób obecnie pracujących w handlu niż Polaków, którzy nigdy nie pracowali w tym sektorze – możliwe, że dla części pracowników handlu zmiany oznaczają ograniczenie możliwości zarobkowych.

    Myślę, że liczba przeciwników zakazu handlu będzie rosła. Miesiące zimowe nie są tak przyjazne do spędzania czasu poza domem jak letnie. – podsumowuje Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i PracodawcówBędziemy apelowali do rządu o zniesienie zakazu i wprowadzenia w Kodeksie Pracy dwóch wolnych niedziel dla pracowników wszystkich branż, nie tylko handlu. Obecne rozwiązanie ma charakter dyskryminacyjny. Ponadto dorzynany jest polski handel – który nie jest w stanie poradzić sobie z agresywnymi promocjami cenowymi dyskontów.

    Drugą falę badania zrealizowano na reprezentatywnej próbie Polaków o liczebności N: 1048 osób.

     

    22.01.2019 Badanie ZPP: Postawy i opinie wobec ograniczenia handlu w niedziele – fala 2

     

     

    Fot. PhotoMIX-Company/pixabay.com

    Najnowsze artykuły

    Przesyłki pomiędzy Polską a Ukrainą nie będą przechodziły dodatkowych kontroli – Sukces Działań Związku Przedsiębiorców i Pracodawców

    Dzięki aktywności Związku Przedsiębiorców i Pracodawców oraz współpracy z partnerami udało się zlikwidować poważny problem interpretacyjny dotyczący kontroli przesyłek przekazywanych przez polsko-ukraińską granicę. Efektem naszych działań jest uproszczenie procesu wysyłki paczek na własny użytek, które nie będą już kierowane na czasochłonne kontrole sanitarne.

    Sukces konferencji “Przyszłość relacji transatlantyckich: Aspekty polityczne, militarne i gospodarcze” – Informacja Prasowa

    14 stycznia 2025 roku w warszawskim Hotelu Raffles Europejski odbyła się konferencja zorganizowana przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP), poświęcona przyszłości relacji transatlantyckich. Wydarzenie zgromadziło czołowych ekspertów, przedstawicieli rządu, liderów biznesu i dyplomatów, którzy wspólnie dyskutowali o kluczowych wyzwaniach i szansach w obszarach polityki, bezpieczeństwa oraz gospodarki.

    Apel w sprawie programu Mój Elektryk 2.0

    Z początkiem lutego 2025 roku planowane jest uruchomienie nowej wersji programu „Mój Elektryk 2.0”. Ma ona zastąpić dotychczasową wersję programu. Wprowadzane zmiany, takie jak wykluczenie przedsiębiorstw niebędących osobami fizycznymi oraz brak wsparcia dla pojazdów kategorii N1, budzą uzasadnione obawy dotyczące skuteczności programu w realizacji jego głównych celów.

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery