• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców na mocy postanowienia Sądu Okręgowego w Warszawie uzyskał status organizacji reprezentatywnej i jest gotowy przystąpić do Rady Dialogu Społecznego



    Warszawa, 4 kwietnia 2018 r.

     

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców postanowieniem Sądu Okręgowego w Warszawie VII Wydziału Cywilnego Rejestrowego z dnia 23 marca 2018 roku, uzyskał status organizacji reprezentatywnej, o której mowa w art. 24 ust. 2 ustawy z dnia 24 lipca 2015 roku o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego.

    Taka informacja jest dla nas niezwykle budująca. Od początku bowiem uzyskanie statusu organizacji reprezentatywnej było jednym z naszych głównych celów. Pozwoli to ZPP czynnie uczestniczyć w dialogu społecznym, a zatem umożliwi skuteczniejsze realizowanie statutowych zadań Związku w zakresie podejmowania wysiłków na rzecz zapewnienia warunków rozwoju gospodarczego Polski oraz zwiększenia konkurencyjności gospodarczej – komentuje Prezes ZPP Cezary Kaźmierczak.

    Jak czytamy w uzasadnieniu postanowienia Sądu „wnioskodawca spełnił wszystkie kryteria niezbędne do uzyskania statusu organizacji reprezentatywnej”.

    Na dzień złożenia wniosku, zgodnie z danym zawartymi w oświadczeniach w sprawie liczby zatrudnionych pracowników oraz podstawowego rodzaju działalności, ZPP zrzeszał pracodawców zatrudniających łącznie ponad 300.000 pracowników. Organizacja działa w podmiotach gospodarki narodowej, których podstawowy rodzaj działalności określony jest w 13 sekcjach Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), o której mowa w przepisach o statystyce publicznej. Ponadto ZPP jest organizacją o charakterze ponadbranżowym. Posiada wśród członków 11 regionalnych organizacji pracodawców, mających siedziby w 9 województwach.

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców został założony i zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Sądowym w dniu 18 sierpnia 2010 roku.  Podstawowym obowiązkiem organizacji jest ochrona praw i reprezentowanie interesów zrzeszonych członków wobec organów władzy i administracji rządowej, organów samorządu terytorialnego oraz wobec związków zawodowych.

    Ponadto ZPP, od początku swojego istnienia jest skoncentrowany na kwestiach najważniejszych dla polskich przedsiębiorców m.in. na uproszczeniu systemu podatkowego, ograniczeniu obowiązków biurokratycznych oraz likwidacji barier inwestycyjnych dla przedsiębiorców. „ZPP inicjuje i wspiera wszelkie działania zmierzające do poprawy warunków funkcjonowania przedsiębiorstw w Polsce” – czytamy w Manifeście organizacji.

    ZPP aktualnie zrzesza 51 815 firm, które zatrudniają ponad 522 tys. pracowników. W obrębie struktur ZPP działa 14 organizacji lokalnych i 16 organizacji branżowych.

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery