• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    TRZY NADMIERNE PRZYWILEJE ZWIĄZKÓW ZAWODOWYCH POWINNY ZOSTAĆ ZNIESIONE



    W środę 5 grudnia 2012 odbyła się konferencja prasowa zorganizowana przez Forum Obywatelskiego Rozwoju oraz Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, poświęcona nadmiernym przywilejom związków zawodowych w Polsce. W konferencji wzięli udział Paweł Dobrowolski (Prezes FOR), Cezary Kaźmierczak (Prezes ZPP) oraz Szymon Murek (Ekspert FOR, autor raportu).

    Ustawa o związkach zawodowych z 1991 r. wprowadziła trzy nadmierne przywileje dla związków zawodowych: (1) etaty związkowe na koszt pracodawcy, a tak naprawdę na koszt konsumenta, (2) pomieszczenia związkowe na terenie zakładu, w praktyce udostępniane na koszt pracodawcy, (3) przerzucenie zbierania składek związkowych ze związków zawodowych na pracodawców. Jak wynika z analizy Forum Obywatelskiego Rozwoju zaprezentowanej na konferencji, przywileje te powinny zostać zniesione.

    Ruch związkowy odegrał ogromną rolę w przywróceniu demokracji i gospodarki wolnorynkowej, a wielu działaczy związkowych z początkiem lat 90-tych weszło do polityki. Po 1989 r. koniecznością stało się dostosowanie prawa o związkach zawodowych do wymogów demokratycznego systemu politycznego. Posłowie, obawiając się zastąpienia dominacji państwa dominacją pracodawców, wyposażyli związki zawodowe w liczne nadmierne przywileje, których nie mają inne organizacje społeczne.

    Każdy liberał jest za związkami zawodowymi. Każdy liberał jest przeciw nadmiernym przywilejom dla kogokolwiek. Bo każdy liberał wie, że najlepszą ochroną wolności jest ułożenie relacji pomiędzy grupami obywateli tak, by wszystkie grupy mogły się równoważyć same lub w koalicjach, a żadna z nich nie była władna zdobyć stałej przewagi nad innymi grupami lub koalicjami.- powiedział Paweł Dobrowolski, Prezes Forum Obywatelskiego Rozwoju.

    Pracownicy mają prawo zrzeszać się w obronie swoich interesów. By prawoto było realne, a nie jedynie deklaratywne, potrzebne są ustawowe gwarancje praw pracowniczych. Działalność związkowa nie może jednak być uprzywilejowana ponad inną działalność społeczną, w tym zwłaszcza nie może być finansowana przez pracodawców, czyli konsumentów.

    Związki zawodowe skolonizowały przedsiębiorstwa będące de facto własnością podatnika. Bowiem tak, jak nie ma czegoś takiego, jak rządowe pieniądze, tak również nie ma czegoś takiego, jak rządowe przedsiębiorstwa. Rząd bowiem nie ma żadnych własnych pieniędzy, a tylko te, które odbierze podatnikom. Tak więc za nieuzasadnione związkowe przywileje płacą konsumenci i podatnicy, i należy z tym jak najszybciej skończyć – powiedział Cezary Kaźmierczak, Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

    Nadmierne przywileje związków zawodowych powinny zostać zniesione:

    (1) Pracownicy, którzy podejmują pracę na rzecz związku, powinni traktować to zajęcie jako działalność społeczną.Jeśli mimo wszystko zdecydowaliby się zupełnie zawiesić działalność zawodową, a za działalność związkową pobierać pensję, powinna być ona finansowana z funduszy związkowych. Nie można obarczać pracodawców obowiązkiem wypłacania pracownikom pensji za działalność związkowców.

    (2) Lokal na terenie zakładu to nie prawo, ale nadmierny przywilej. Inne organizacje społeczne nie mogą oczekiwać, że ktoś inny zapewni im na swój koszt lokal i jego wyposażenie do działalności. Można rozważać zagwarantowanieprawa związkowców do zwołania spotkania pracowników na terenie zakładu

    (3) Wiele organizacji społecznych pobiera od swych członków składki. Związki zawodowe nie są tu wyjątkiem, ale mają wyjątkowy przywilej zbierania swoich składek przez pracodawców i na koszt pracodawców. Powinny to robić na własny koszt i ryzyko, chyba że pracodawca dobrowolnie zgodzi się zbierać składki związkowe.

    * * *

    Komentarz Pawła Dobrowolskiego – Prezesa Forum Obywatelskiego Rozwoju:
    Obejrzyj: http://youtu.be/N7Cy14yzkbE

    Komentarz Cezarego Kaźmierczaka – Prezesa Związku Przedsiębiorców i Pracodawców:
    Obejrzyj: http://youtu.be/SR73stg6td4

    Najnowsze artykuły

    INFORMACJA PRASOWA: SMR jako kluczowy element bezpieczeństwa energetycznego UE: wydarzenie w Parlamencie Europejskim

    Bruksela, 18.03.2025 r. – W Parlamencie Europejskim odbyło się wydarzenie wysokiego szczebla zatytułowane „Bezpieczeństwo energetyczne jako filar bezpieczeństwa państw i Unii Europejskiej: Rola SMR w wzmacnianiu bezpieczeństwa energetycznego UE”, współorganizowane przez ZPP (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców) oraz SNETP (Platforma Technologiczna Zrównoważonej Energii Jądrowej), pod patronatem polskich posłów do Parlamentu Europejskiego oraz Polskiej Prezydencji w Radzie UE. Wydarzenie zgromadziło kluczowych decydentów politycznych, liderów przemysłu i naukowców, aby omówić strategiczną rolę Małych Reaktorów Modułowych (SMR) w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego Europy.

    Stanowisko ZPP do projektu nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców pozytywnie odnosi się do rozwiązań ograniczających dostępność alkoholu dla nieletnich. Nasze zaniepokojenie budzą za to zapisy dotyczące zakazu promocji piwa. Choć doceniamy oparcie się naciskom i niezdecydowanie się na nieskuteczny zakaz reklamy, to uniemożliwienie promocji w transakcjach B2B uznajemy za nadmierną ingerencję w swobodę kształtowania stosunków pomiędzy przedsiębiorcami oraz naruszenie konstytucyjnych zasad wolności gospodarczej i proporcjonalności.

    Memorandum ZPP: Bez rozwoju infrastruktury wychwytu i magazynowania CO2 utracimy w Europie niektóre gałęzie przemysłu

    Warszawa, 8 kwietnia 2025 r. Memorandum ZPP: Bez rozwoju infrastruktury wychwytu i magazynowania CO2 utracimy w Europie niektóre gałęzie przemysłu Bez rozwoju infrastruktury wychwytu i magazynowania CO2 utracimy w Europie niektóre gałęzie przemysłu. Pytanie tylko, czy jest to świadome poświęcenie kilku branż energochłonnych na drodze do osiągnięcia przez Unię Europejską celów emisyjnych, czy może właśnie […]

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery