• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    OGRANICZENIA PRAW KONSTYTUCYJNYCH W PUBLICZNEJ SŁUZBIE ZDROWIA



    W dniu 21 listopada 2012 roku w siedzibie ZPP odbyła się konferencja prasowa i prezentacja Raportu ZPP – „Ograniczenia praw konstytucyjnych w publicznej służbie zdrowia”. W konferencji wzięli udział Robert Gwiazdowski, Przewodniczący RN ZPP, Cezary Kaźmierczak, Prezes ZPP oraz Marcin Nowacki, dyrektor ds. relacji publicznych ZPP, który zaprezentował raport.

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców przygotował raport prezentujący ułomność wybranych przepisów ustawy o działalności leczniczej z 2011 r. (dz. U. z 2011 r., nr 111, poz. 654, ze zm.). Analiza Związku wskazuje m.in. na złamanie konstytucyjnej zasady wolności działalności gospodarczej i równości wobec prawa, gdzie szpitale publiczne o statusie SP ZOZ są w sposób specjalny traktowany w porównaniu do wszystkich innych graczy, w szczególności podmiotów prywatnych. Chodzi o przepisy ustawy, które nie pozwalają przedsiębiorstwom na swobodne dysponowanie wierzytelnością wobec SP ZOZ-ów.

    W ramach przeprowadzonego badania sprawdzono jak dostawcy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw oceniają zakaz obrotu wierzytelnościami  oraz jak to ograniczenie praw własności wpływa na kondycję firm funkcjonujących na rynku służby zdrowia. Wnioski są alarmujące. Większość przedsiębiorstw występujących w pozycji dostawcy dla SP ZOZ-ów boryka się z problemami finansowymi, które zagrażają ich dalszemu funkcjonowaniu. W ocenie badanej grupy jest to efekt przepisów wprowadzonych w 2011 roku, które w praktyce małym firmom uniemożliwiają na odzyskanie swoich należności w odpowiednim terminie.

    „Jest to kolejny przejaw niekonstytucyjnej dyskryminacji sektora prywatnego – powiedział Marcin Nowacki, dyrektor ds. relacji publicznych ZPP. – W sposób szczególny cierpią na tym małe i średnie firmy, które nie są tak wpływowe i nie mają takich narzędzi jak międzynarodowe koncerny”.

    Raport objął również badaniem kadrę zarządzającą szpitalami publicznymi, która w większości krytycznie podchodzi do oceny art. 54 ustawy o działalności leczniczej wprowadzającego ograniczenia w zakresie czynności „mających na celu zmianę wierzyciela”.

    Mamy nadzieję, że analiza zespołu ZPP wskazująca na często dramatyczne konsekwencje zastosowania art. 54 ustawy o działalności leczniczej będzie materiałem służącym zmianie obecnie funkcjonujących przepisów w tym zakresie.

    Pełna treść raportu dostępna jest na stronie https://zpp.net.pl/pl/Materialy

    Najnowsze artykuły

    INFORMACJA PRASOWA: SMR jako kluczowy element bezpieczeństwa energetycznego UE: wydarzenie w Parlamencie Europejskim

    Bruksela, 18.03.2025 r. – W Parlamencie Europejskim odbyło się wydarzenie wysokiego szczebla zatytułowane „Bezpieczeństwo energetyczne jako filar bezpieczeństwa państw i Unii Europejskiej: Rola SMR w wzmacnianiu bezpieczeństwa energetycznego UE”, współorganizowane przez ZPP (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców) oraz SNETP (Platforma Technologiczna Zrównoważonej Energii Jądrowej), pod patronatem polskich posłów do Parlamentu Europejskiego oraz Polskiej Prezydencji w Radzie UE. Wydarzenie zgromadziło kluczowych decydentów politycznych, liderów przemysłu i naukowców, aby omówić strategiczną rolę Małych Reaktorów Modułowych (SMR) w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego Europy.

    Stanowisko ZPP do projektu nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców pozytywnie odnosi się do rozwiązań ograniczających dostępność alkoholu dla nieletnich. Nasze zaniepokojenie budzą za to zapisy dotyczące zakazu promocji piwa. Choć doceniamy oparcie się naciskom i niezdecydowanie się na nieskuteczny zakaz reklamy, to uniemożliwienie promocji w transakcjach B2B uznajemy za nadmierną ingerencję w swobodę kształtowania stosunków pomiędzy przedsiębiorcami oraz naruszenie konstytucyjnych zasad wolności gospodarczej i proporcjonalności.

    Memorandum ZPP: Bez rozwoju infrastruktury wychwytu i magazynowania CO2 utracimy w Europie niektóre gałęzie przemysłu

    Warszawa, 8 kwietnia 2025 r. Memorandum ZPP: Bez rozwoju infrastruktury wychwytu i magazynowania CO2 utracimy w Europie niektóre gałęzie przemysłu Bez rozwoju infrastruktury wychwytu i magazynowania CO2 utracimy w Europie niektóre gałęzie przemysłu. Pytanie tylko, czy jest to świadome poświęcenie kilku branż energochłonnych na drodze do osiągnięcia przez Unię Europejską celów emisyjnych, czy może właśnie […]

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery