II. POSIEDZENIE PODKOMISJI STAŁEJ DS. RYNKU PRACY WS. NOTYFIKACJI USTAWY UMORZENIOWEJ DLA PRZEDSIĘBIORCÓW.
Na specjalnym posiedzeniu Podkomisji stałej do spraw rynku pracy dotyczącym stanu realizacji ustawy z dnia 9 listopada 2012 r. o umorzeniu należności powstałych z tytułu nieopłaconych składek przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność, które odbyło się w dniu 10 lipca 2013 r. o godz. 14.00. w gmachu Sejmu RP w Warszawie, wszystkie zainteresowane strony miały możliwość ustosunkowania się do projektu odpowiedzi na II turę pytań Komisji Europejskiej ws. notyfikacji w/w ustawy, który sporządził – na podstawie informacji uzyskanych z ZUS-u – Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Stanowisko Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, zarówno co do oceny dotychczasowego stanu realizacji ustawy, jak i projektu odpowiedzi UOKiK-u na zapytania Komisji Europejskiej z dnia 25.06.2013 r. zostało zawarte w przekazanym Przewodniczącej Podkomisji Pani Izabeli Katarzynie Mrzygłockiej piśmie z dnia 08.07.2013 r. i można się z nim zapoznać pod poniższym linkiem:
https://zpp.net.pl/aktualnosci/run,stanowisko-zpp,page,1,article,351.html
Biuro Interwencji ZPP, na podstawie zbieranych od dnia wejścia w/w ustawy w życie uwag i informacji napływających od jej beneficjentów, dotychczasowy przebieg i stan realizacji ustawy umorzeniowej generalnie ocenia dobrze, z tym jednak zastrzeżeniem, że wiele nowych wątpliwości czy niejasności może dopiero powstać wśród tych przedsiębiorców, którzy oczekują jeszcze na zakończenie notyfikacji i decyzję KE umożliwiającą im skorzystanie z ustawowego umorzenia, stąd konieczne jest ciągłe monitorowanie, zainteresowanie i dalsza dobra współpraca w tym zakresie z członkami Podkomisji, a także z UOKiK-iem i organami ZUS.
Do projektu odpowiedzi UOKiK-u na zapytania Komisji Europejskiej z dnia 25.06.2013 r., Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, reprezentowany na posiedzeniu przez Dyrektor Biura Interwencji ZPP Dorotę Wolicką, nie wniósł żadnych uwag, gdyż projektowana odpowiedź jest wyczerpująca, prawidłowa co do meritum oraz zgodna z intencją i celem notyfikacji, jej treść natomiast bezpośrednio wynika i w pełni znajduje wsparcie w obowiązujących przepisach i regulacjach prawnych, z którymi wszelka polemika byłaby w tym kontekście bezzasadna.
Równocześnie Związek wniósł o oficjalne wsparcie odpowiednich organów państwowych dla oczekujących na notyfikację czynnych przedsiębiorców w celu pozytywnego i jak najszybszego jej zakończenia, co przedstawiciele UOKiK-u uznali jednak za przedwczesne, gdyż ich doświadczenie z procedurą notyfikacyjną innych ustaw nie wskazuje w tym przypadku na jakiekolwiek powody do niepokoju czy potrzebę takiego działania.
Jednakże na posiedzeniu ustalono, że notyfikacja zostanie wsparta przez kontynuowane działania nieoficjalne eurodeputowanych, szczególnie z ramienia dwóch Klubów: PO i PiS, co, miejmy nadzieję, pomoże zrozumieć istotę problemu i trudną sytuację poszkodowanych przez ZUS, a oczekujących ciągle na pozytywne zakończenie notyfikacji, czynnych przedsiębiorców i przyspieszy procedurę notyfikacyjną.
Do projektowanej odpowiedzi na pytania KE wniesiono ostatecznie 4 poprawki pozostające bez wpływu na jej treść merytoryczną, a posiedzenie zakończono ustaleniem podobnego trybu pracy poprzez wielostronną konsultację projektu odpowiedzi na wypadek przesłania przez KE kolejnych pytań w procesie notyfikacji ustawy umorzeniowej.
Przypominamy, że uwagi dotyczące realizacji ustawy umorzeniowej dla przedsiębiorców można cały czas przesyłać drogą elektroniczną do Biura Interwencji Związku Przedsiębiorców i Pracodawców na adres Dyrektor Biura Interwencji ZPP, Doroty Wolickiej: d.wolicka@zpp.net.pl.