31-01-2014
W czwartek 30 stycznia 2014 r., w Kafe Zielony Niedźwiedź odbyła się kolejna Debata Publiczna ZPP, zorganizowana we współpracy z Fundacją Republikańską. W dyskusji poświęconej tematyce ZUS wzięli udział Władysław Kosiniak-Kamysz, Minister Pracy i Polityki Społecznej, Zbigniew Derdziuk, Prezes ZUS oraz przedstawiciele think tanków – Mariusz Pawlak, Główny Ekonomista Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Paweł Dobrowolski, Ekspert Warsaw Enterprise Institute oraz Maciej Rapkiewicz, Członek Zarządu Instytutu Sobieskiego. Debatę poprowadził Bartosz Marczuk, publicysta Rzeczpospolitej.
Punktem wyjścia do dyskusji o przyszłości Zakładu Ubezpieczeń Społecznych był „Raport o sytuacji ZUS”, który Związek Przedsiębiorców i Pracodawców przygotował we współpracy z Fundacją Republikańską w listopadzie 2013 roku. Wynika z niego, że rządowe prognozy dotyczące sytuacji systemu emerytalnego są zbyt optymistyczne, a ZUS zbankrutuje w ciągu 5-8 lat. Jak przekonuje Marcin Chludziński, Prezes Fundacji Republikańskiej – W perspektywie średnio i długoterminowej nie jest możliwe wypłacanie obecnie gwarantowanych świadczeń emerytalnych bez strukturalnych reform systemu emerytalnego, bądź bez zwiększonej presji fiskalnej, co w efekcie zabija polską gospodarkę.
Władysław Kosiniak-Kamysz podczas debaty przekonywał, że ZUS przetrwa, bo zadaniem państwa jest utrzymanie systemu zabezpieczenia społecznego. Jak zapewniał, bilansowanie się wpływów i wydatków jest możliwe i powinniśmy robić wszystko, by to umożliwić. W swojej wypowiedzi odniósł się także do Raportu Fundacji Republikańskiej o polityce prorodzinnej w Europie, w którym Estonia została ukazana jako kraj, który w bardzo krótkim czasie osiągnął znaczące, pozytywne rezultaty w dziedzinie wzrostu dzietności i postulował, by Polska kopiowała część tych rozwiązań w celu poprawy funkcjonowania systemu. Jak dodawał, rząd podjął kilka istotnych działań w tym celu, począwszy od podniesienia wieku emerytalnego. Konkludując, Minister Kosiniak-Kamysz zaproponował rozważenie koncepcji zryczałtowanej składki ubezpieczenia społecznego.
Zbigniew Derdziuk, Prezes ZUS, przekonywał z kolei, że najważniejsza jest demografia oraz baza składkowa i to na tych polach powinna koncentrować się działalność państwa. Jak dodawał – Musimy zwiększyć aktywność zawodową ludności, która wynosi dziś poniżej 60 %.
Marcin Chludziński, Prezes Fundacji Republikańskiej, przekonywał, że niezwykle ważna i niezbędna jest reforma systemu emerytalnego – Troską Fundacji Republikańskiej jest bezpieczeństwo systemu, ale bez zabijania wolnej działalności gospodarczej i innych ludzkich aktywności. ZUS będzie działał, pytanie tylko jakim kosztem. Maciej Rapkiewicz z Instytutu Sobieskiego wskazał z kolei, że obecny system waloryzacji emerytur może powodować zagrożenie wzrostu realnego deficytu. Paweł Dobrowolski, Ekspert Warsaw Enterprise Institute, zwrócił uwagę na dług ukryty, który wynosi ponad 200% PKB. Przypomniał też, że duża grupa osób nie uzbiera minimalnego kapitału. Ci ludzie też będą stanowili zobowiązanie państwa, ponieważ będą klientami placówek pomocy społecznej. Jak podkreślał Mariusz Pawlak, Główny Ekonomista ZPP, z czasem będzie rosła presja na przedsiębiorców. I przekonywał – Jeśli chcemy utrzymać system, musimy zapewnić, żeby pracodawcy byli w stanie godziwie płacić pracownikom.
Relacja fotograficzna z Debaty.
Więcej informacji:
Joanna Nowek
Email/ j.nowek@zpp.net.pl