Warszawa, 11 września 2019 r.
NSZZ „Solidarność” i Związek Przedsiębiorców i Pracodawców
apelują o lustrację polskich kandydatów do Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego
6 września, dwaj wiceprzewodniczący Rady Dialogu Społecznego – przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda oraz Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Cezary Kaźmierczak, złożyli na ręce Pani Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Bożeny Borys-Szopa, pismo odnoszące się do obowiązkowej lustracji polskich kandydatów do Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (EKES).
Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny jest organem bardzo istotnym z punktu widzenia polityki społeczno-gospodarczej prowadzonej przez Unię Europejską. Nie ulega wątpliwości, że możliwość opiniowania wniosków ustawodawczych przez przedstawicieli organizacji pracowników i pracodawców, jest bardzo cennym narzędziem wpływania na unijny proces legislacyjny – zaznaczają we wspólnym stanowisku organizacje pracowników i pracodawców.
Zdaniem obu wiceprzewodniczących, z uwagi na dużą wagę prac prowadzonych wewnątrz Komitetu, jak i znaczący autorytet tego ciała, polscy przedstawiciele do niego powinni spełniać najwyższe standardy – zarówno merytoryczne, jak i moralne. Ze względu na te drugie, właściwe wydaje się, by zasady wyłaniania kandydatów na członków Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego na najbliższą kadencję (2020-2025) uwzględniały obowiązek składania przez kandydatów rekomendowanych przez strony pracodawców bądź zgłoszonych przez organizacje społeczeństwa obywatelskiego, urodzonych przed 1 sierpnia 1972 roku, oświadczeń lustracyjnych na zasadach opisanych w ustawie z dnia 18 października 2006 roku o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów.
Polscy kandydaci na członków Komitetu wskazywani są m.in. przez strony społeczne zasiadające w Radzie Dialogu Społecznego.
Piotr Duda i Cezary Kaźmierczak zaapelowali w piśmie do Minister o uzupełnienie zasad wyłaniania kandydatów na członków EKES we wskazanym zakresie.
***
Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EKES) jest organem doradczym UE, reprezentującym organizacje pracowników i pracodawców oraz inne grupy interesu. EKES wydaje opinie na temat spraw UE skierowane do Komisji Europejskiej, Rady UE i Parlamentu Europejskiego. Jest swego rodzaju łącznikiem między podejmującymi decyzje instytucjami europejskimi a obywatelami UE.
fot. Álvaro Serrano / Unsplash