• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Aktualności Forum Energii i Środowiska ZPP



    Warszawa, 22 kwietnia 2021 r.

     

    Aktualności Forum Energii i Środowiska ZPP
    01.04 – 14.04.2021 r.

     

    Aukcje OZE 2021

    Prezes URE ogłosił harmonogram aukcji na 2021 rok. Pierwsza aukcja odbędzie się  już 26 maja i będzie dedykowana instalacjom biogazowym. Harmonogram został już uzgodniony z Ministrem Klimatu i Środowiska i zgodnie z zapowiedzią URE i Ministerstwa, wszystkie aukcje zostaną przeprowadzone do końca czerwca br.

    W terminie od 26 maja do 11 czerwca 2021 roku zaplanowano przeprowadzenie ośmiu aukcji, z czego siedem dotyczyć będzie nowych instalacji. Niezwykle istotne z punktu widzenia zwiększenia podaży zielonej energii będą aukcje dla lądowej energetyki wiatrowej i dla dużych źródeł solarnych.

    Zgodnie z obecnym brzmieniem ustawy o odnawialnych źródłach energii, Prezes URE powinien rozstrzygnąć aukcje do 30 czerwca br. Ogłoszenie każdej z sesji aukcji zostanie opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej URE, nie później niż 30 dni przed dniem jej rozpoczęcia.

    W myśl uzgodnionego z Ministrem Klimatu harmonogramu aukcji na rok 2021, pierwsza tegoroczna aukcja planowana jest do przeprowadzenia  26 maja. Jest to jedyna aukcja przeznaczona w tym roku dla instalacji istniejących i będzie dedykowana dla tych, które wykorzystują wyłącznie biogaz rolniczy, w tym w wysokosprawnej kogeneracji, o mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 1 MW.

    Pierwsza aukcja dla instalacji nowych zaplanowana została na  27 maja i będzie przeznaczona dla instalacji o mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 1 MW, wykorzystujących wyłącznie biogaz składowiskowy, biogaz z oczyszczalni ścieków oraz biogaz inny (niż rolniczy, składowiskowy oraz biogaz z oczyszczalni ścieków), dedykowanych instalacji spalania biomasy, układów hybrydowych, w tym w wysokosprawnej kogeneracji, a także instalacji termicznego przekształcania odpadów oraz dedykowanych instalacji spalania wielopaliwowego.

    Jako ostatnie, zaplanowane zostały aukcje dla dużych instalacji wiatrowych i fotowoltaicznych, których przeprowadzenie planowane jest na 8 czerwca, a także dla małych instalacji wiatrowych i fotowoltaicznych – aukcja ta, planowana jest na 11 czerwca.

    Harmonogram nie obejmuje aukcji dedykowanych hybrydowym instalacjom OZE. Zgodnie ze stanowiskiem Ministra Klimatu i Środowiska, w celu zagwarantowania ich pełnej zgodności z przepisami wspólnotowymi, dotyczącymi zasad udzielania pomocy publicznej, ewentualną organizację tych aukcji należy wstrzymać do czasu wejścia w życie projektowanych przepisów ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii.

    Do ogłoszenia poszczególnych aukcji niezbędne jest wejście w życie przepisów rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie ceny referencyjnej energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w 2021 r. oraz okresów obowiązujących wytwórców, którzy wygrali aukcje w 2021 r.

    Poniżej kalendarz planowanych do przeprowadzenia aukcji w podziale na poszczególne koszyki aukcyjne.

    Regulamin aukcji

    Zaplanowane na ten rok aukcje będą prowadzone zgodnie z ustalonym przez Prezesa URE i zatwierdzonym przez Ministra Klimatu Regulaminem aukcji na sprzedaż energii elektrycznej wytwarzanej w instalacjach OZE. Regulamin określa szczegółowe zasady organizacji aukcji, jak np. tryb składania ofert, przebieg i sposób rozstrzygnięcia aukcji, warunki przetwarzania danych dotyczących uczestników aukcji, wymagania techniczne dotyczące dostępu do internetowej platformy aukcyjnej, sposób zapewnienia bezpieczeństwa i prawidłowości przebiegu aukcji, ale także ewentualne warunki zawieszenia dostępu do Internetowej Platformy Aukcyjnej (IPA).

    W 2020 roku odbyło się osiem aukcji OZE, w ramach których zakontraktowano blisko 54,5 TWh mocy za ponad 12,9 mld zł. Harmonogram aukcji na 2021 rok skonstruowany został przy założeniu wejścia w życie projektowanych obecnie przepisów rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie ceny referencyjnej energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w 2021 r. oraz okresów obowiązujących wytwórców, którzy wygrali aukcje w 2021 r.

    Parametry aukcji przewidzianych do przeprowadzenia w 2021 roku określone zostały w rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie maksymalnej ilości i wartości energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, która może zostać sprzedana w drodze aukcji w 2021 r. Uzupełnieniem regulacji będzie rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie ceny referencyjnej energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w 2021 r. oraz okresów obowiązujących wytwórców, którzy wygrali aukcje w 2021 r., które to rozporządzenie obecnie jest na końcowym etapie przygotowań i można mieć nadzieję, że zostanie zatwierdzone w najbliższym czasie.

    Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy OZE

    Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw (numer wykazu RCL UD 107).

    Najważniejsze rozwiązania ujęte w projekcie:

    1. Obowiązujące programy pomocy publicznej dotyczące aukcji dla wytwórców energii z OZE zostaną przedłużone do 31 grudnia 2021 r. Natomiast programy wsparcia związane ze sprzedażą energii elektrycznej po stałej cenie (tzw. system FiT) albo prawa do dopłaty do ceny rynkowej energii elektrycznej (tzw. system FiP), zostaną przedłużone do 30 czerwca 2024 r.
    2. Po notyfikacji pomocy publicznej w Komisji Europejskiej, wytwórcy będą mogli ubiegać się o wsparcie do końca 2027 r. Skutkiem notyfikacji będzie także przedłużenie do 30 czerwca 2047 r. maksymalnego okresu otrzymywania wsparcia dla instalacji, w szczególności dotyczącego:

    – obowiązku zakupu niewykorzystanej energii elektrycznej po stałej cenie albo prawa do dopłaty do ceny rynkowej energii elektrycznej w ramach tzw. systemów FIT oraz FIP;

    – obowiązku zakupu energii elektrycznej po stałej cenie albo prawa do dopłaty do ceny rynkowej energii elektrycznej w ramach systemu aukcyjnego.

    1. Określony został długoterminowy harmonogram udzielania wsparcia wytwórcom OZE przez sześć kolejnych lat. Ilość i wartość energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, które mogą zostać sprzedane w aukcji w latach 2022–2027, zostanie określona w rozporządzeniu. Ilość i wartość nie będą mogły zostać zmniejszone.

    Pozostałe elementy ujęte w projekcie nowelizacji zostały szerzej opisane w komunikacie opublikowanym przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.

    Komentarz Włodzimierza Ehrenhalta, Głównego Eksperta ZPP ds. energetyki:

    Zaproponowany termin aukcji w połowie roku można uznać za korzystny dla inwestorów pod jednym, bardzo istotnym warunkiem. Należy jak najszybciej przeprowadzić działania legislacyjne, umożliwiające przeprowadzenie drugiej rundy  aukcji w końcówce roku.

    Wynika to w głównej mierze z faktu, że część istotnych projektów z przyczyn formalnych nie będzie mogła wziąć udziału w najbliższej rundzie aukcyjnej. Są to duże projekty w końcowej fazie dokumentacyjnej i jednocześnie bardzo wartościowe w aspekcie zwiększania dostaw zielonej energii.

    Są to projekty zarówno inwestorów prywatnych, jak i spółek Skarbu Państwa. Przy rysującym się kryzysie w możliwościach dostaw zielonej energii dla polskiego przemysłu, każde działanie legislacyjne powinno dążyć do zwiększania możliwości inwestycyjnych, związanych z wytwarzaniem energii ze źródeł odnawialnych.

    Pojawienie się nowego projektu nowelizacji ustawy OZE to bardzo ważna i pozytywna informacja, mająca na celu ułatwienie inwestowania w odnawialne źródła energii. Dalej czekamy na zniesienie tzw. Ustawy antywiatrakowej i umożliwienie inwestycji w lądową energetykę wiatrową.

     

    Fot. onephoto / Adobe Stock

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery