• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców uruchamia Przedstawicielstwo w Brukseli



    23.08.2017

     

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców uruchamia
    Przedstawicielstwo w Brukseli

     

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) zainaugurował działalność Przedstawicielstwa ZPP w Brukseli. Funkcję Dyrektora Przedstawicielstwa objęła Agata Boutanos, która przed dołączeniem do ZPP prowadziła kampanie europejskie dotyczące regulacji dla przedsiębiorstw.

    Podstawowym i najważniejszym celem nowopowstałego biura w Brukseli jest reprezentowanie interesów sektora przedsiębiorstw w Polsce – powiedział Marcin Nowacki, Wiceprezes ZPP. – Zajmujemy się sprawami ogólnymi dotyczącymi wszystkich przedsiębiorstw oraz pracujemy z branżami reprezentowanymi w Związku. Chcemy utrzymywać stałe relacje z najważniejszymi instytucjami UE oraz interesariuszami spraw gospodarczych – dodał.

    Zdaniem Dyrektor Przedstawicielstwa ZPP w Brukseli, Agaty Boutanos, poszerzanie kompetencji Unii Europejskiej i tworzenie jednolitego rynku sprawiło, że coraz więcej regulacji powstawało na poziomie unijnym. Wpłynęło to na zwiększenie liczby i aktywizację działań przedstawicieli przedsiębiorstw, organizacji oraz podmiotów wspierających przekaz.

    Przedstawiciele przedsiębiorców w Unii Europejskiej są postrzegani jako nieodłączne ogniwo polityczne, ekonomiczne, socjalne i prawne, które w kluczowych momentach współdecyduje o strategicznych decyzjach na szczeblu unijnym. Zaangażowanie interesariuszy jest elementem demokratyzacji systemu i zjawiskiem pożądanym, które jednocześnie samo podlega coraz bardziej szczegółowym regulacjom – twierdzi Agata Boutanos, Dyrektor Przedstawicielstwa ZPP w Brukseli.

    Według danych przytoczonych przez Związek w  europejskim dialogu bierze udział ponad 20 tys. interesariuszy i 45 tys. pracowników unijnej administracji.

    Interesariusze są proaktywni, ale jednocześnie często nieskoordynowani, a środowisko sfragmentaryzowane, w przeciwieństwie do dobrze zorganizowanych, konsultujących się pomiędzy instytucjami unijnych urzędników, którzy mają wiedzę operacyjną – stwierdziła Boutanos. – Potrzebne jest tworzenie nowych platform współpracy zarówno regulacyjnych jak i komunikacyjnych, które ujednolicą wspólne działania polskich przedsiębiorców w porozumieniu z rządem i biznesem. Widzimy szansę na skoordynowanie tych działań i zaangażowanie w dialog większej ilości podmiotów zwłaszcza, że ponad 80% regulacji tworzonych jest na poziomie Unii Europejskiej – podsumowała Dyrektor Przedstawicielstwa.

    ZPP w ramach działań w obrębie Unii Europejskiej deklaruje:

    • stałą obecność w dialogu z interesariuszami procesu decyzyjnego,
    • wsparcie dla członków ZPP w realizacji europejskiej agendy,
    • pozycjonowanie długofalowe i komunikację,
    • organizację dedykowanych wydarzeń, debat i szkoleń.

     

    Chcemy, aby ZPP było postrzegane w europejskich instytucjach, organizacjach, mediach, a także wśród ekspertów jako rozpoznawalny, stały, wiarygodny i responsywny partner. Przy najważniejszych projektach legislacyjnych (sprawy ogólne i branżowe) zakładamy współpracę z innymi podmiotami – podsumował Cezary Kaźmierczak, Prezes ZPP.

    ***

    Agata Boutanos jest przedstawicielem ZPP w Unii Europejskiej. Przed dołączeniem do ZPP zbudowała zespół Public Affairs w Polsce i Europie dla Tauron Polska Energia, aby później objąć stanowisko reprezentanta firmy w Brukseli jako Head of International and Government Affairs.

    Od 2008 roku Agata pracowała z Instytucjami Unijnymi i w prywatnym sektorze, w tym CEC Government Relations, w którym przewodziła praktyce Energii i Środowiska, Polskiej Fundacji Kongres Gospodarczy, oraz  w Dow Corning jako European Government Affairs Associate.

    Była aktywnym członkiem AmCham EU, AmCham BE, European Chemical Industry Council, European Photovoltaics Industry Association, EUFORES, Lighting Europe and European Photonics Industry Consortium.

    Najnowsze artykuły

    INFORMACJA PRASOWA: SMR jako kluczowy element bezpieczeństwa energetycznego UE: wydarzenie w Parlamencie Europejskim

    Bruksela, 18.03.2025 r. – W Parlamencie Europejskim odbyło się wydarzenie wysokiego szczebla zatytułowane „Bezpieczeństwo energetyczne jako filar bezpieczeństwa państw i Unii Europejskiej: Rola SMR w wzmacnianiu bezpieczeństwa energetycznego UE”, współorganizowane przez ZPP (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców) oraz SNETP (Platforma Technologiczna Zrównoważonej Energii Jądrowej), pod patronatem polskich posłów do Parlamentu Europejskiego oraz Polskiej Prezydencji w Radzie UE. Wydarzenie zgromadziło kluczowych decydentów politycznych, liderów przemysłu i naukowców, aby omówić strategiczną rolę Małych Reaktorów Modułowych (SMR) w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego Europy.

    Stanowisko ZPP do projektu nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców pozytywnie odnosi się do rozwiązań ograniczających dostępność alkoholu dla nieletnich. Nasze zaniepokojenie budzą za to zapisy dotyczące zakazu promocji piwa. Choć doceniamy oparcie się naciskom i niezdecydowanie się na nieskuteczny zakaz reklamy, to uniemożliwienie promocji w transakcjach B2B uznajemy za nadmierną ingerencję w swobodę kształtowania stosunków pomiędzy przedsiębiorcami oraz naruszenie konstytucyjnych zasad wolności gospodarczej i proporcjonalności.

    Memorandum ZPP: Bez rozwoju infrastruktury wychwytu i magazynowania CO2 utracimy w Europie niektóre gałęzie przemysłu

    Warszawa, 8 kwietnia 2025 r. Memorandum ZPP: Bez rozwoju infrastruktury wychwytu i magazynowania CO2 utracimy w Europie niektóre gałęzie przemysłu Bez rozwoju infrastruktury wychwytu i magazynowania CO2 utracimy w Europie niektóre gałęzie przemysłu. Pytanie tylko, czy jest to świadome poświęcenie kilku branż energochłonnych na drodze do osiągnięcia przez Unię Europejską celów emisyjnych, czy może właśnie […]

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery