– Nakładamy te wysokie restrykcje na wszystkich uczestników rynku, i to jest rozwiązanie, któremu my się generalnie sprzeciwiamy. Z punktu widzenia wolnościowego chcielibyśmy, aby jak najwięcej branż funkcjonowało w sposób swobodny, aby wejście na rynek w jakiejś określonej branży nie było obwarowane mnóstwem regulacji i wymagań. Drugim rozwiązaniem, które wydaje się być bardziej optymalne, jest obniżenie tych warunków, tych granic wejścia na rynek, dla wszystkich jego uczestników – mówi Jakub Bińkowski, sekretarz Departamentu Prawa i Legislacji ZPP.
Aktualności
Uber będzie płacić podatki w Polsce?
Wspólne stanowisko: Wprowadzenie upraszczania w życie – Kodeks Postępowania na rzecz ambicji Europy jako kontynentu sztucznej inteligencji
ZPP wraz z wiodącymi europejskimi i międzynarodowymi organizacjami podpisał wspólne stanowisko wzywające unijnych decydentów do uproszczenia i urealnienia finalnej wersji Kodeksu Postępowania dla modeli sztucznej inteligencji ogólnego przeznaczenia (General Purpose AI).
Polska strategia eliminacji HPV. Dalsze kroki w realizacji programu szczepień
Warszawa, 15 maja 2025 15 maja br. w Świetlicy Wolności w Warszawie odbyło się spotkanie Polska strategia eliminacji HPV. Dalsze kroki w realizacji programu szczepień pod patronatem Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Rozmowy z udziałem klinicystów, decydentów i przedstawicieli organizacji społecznych miały charakter okrągłego stołu, a ich celem było wypracowanie rozwiązań, które docelowo mają znaleźć się […]
MISIE POD PRESJĄ
Pozapłacowe koszty pracy stanowią ogromny problem dla mikro- i małych firm w osiągnięciu pewnej skali. Gdybyśmy uwzględnili płatne zwolnienia lekarskie i urlopy, to współczynnik narzutu na wynagrodzenie może sięgać nawet 1.89 względem kwoty netto. Trudno tutaj wskazać konkretne rozwiązanie deregulacyjne, ale jednym z nich mogłoby być przeniesienie wymogu wypłaty wynagrodzenia podczas choroby na Zakład Ubezpieczeń Społecznych w przypadku niewielkich firm od pierwszego dnia jej trwania.