• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Dwóch przedstawicieli ZPP wśród zgłoszonych kandydatów do Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego



    Warszawa, 16 czerwca 2020 r. 

     

    Dwóch przedstawicieli ZPP wśród zgłoszonych kandydatów do Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego

     

    Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że Marcin Nowacki oraz Tomasz Wróblewski, będący przedstawicielami Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, zostali zgłoszeni do Sekretariatu Rady UE jako kandydaci na członków Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego na kadencję 2020-2025.

    Po raz pierwszy rząd nie ugiął się przed dyktatem postkomunistycznej większości po stronie pracodawców w RDS. Pomijając ZPP, postkomunistyczne organizacje wskazały 7 swoich kandydatów na 7 miejsc w EKES jako uzgodnionych przez „większość”. ZPP zgłosiło oddzielnie 2 swoich kandydatów, Tomasza Wróblewskiego i Marcina Nowackiego.

    W toku procedury naboru kandydatów na członków Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego na kadencję 2020-2025 rząd wskazał dwóch kandydatów z ZPP oraz 5 z postkomunistycznej większości. Wśród odrzuconych kandydatów znalazł się m.in. Pan Andrzej Malinowski, Prezydent Pracodawców RP. W styczniu 2020 roku w tygodniku „Do Rzeczy” artykuł dotyczący współpracy prezydenta Pracodawców RP Andrzeja Malinowskiego z wywiadem wojskowym PRL. Tygodnik upublicznił również skany zobowiązania do współpracy zawierającego podpis Malinowskiego, oraz inne podpisane bądź sporządzone przez niego dokumenty.

    Od września 2017 r. ZPP aktywnie prowadzi swoje Przedstawicielstwo przy Unii Europejskiej. Biuro w Brukseli koncentruje się na reprezentowaniu interesów polskich przedsiębiorstw. Zajmuje się sprawami ogólnymi dotyczącymi wszystkich firm oraz pracuje z branżami reprezentowanymi w ZPP. Przedstawicielstwo jest odpowiedzialne za utrzymanie stałej relacji z najważniejszymi instytucjami UE oraz interesariuszami spraw gospodarczych. Jednym z kluczowych obszarów międzynarodowej działalności Związku jest także integracja i podjęcie wspólnej aktywności z innymi organizacjami pracodawców z regionu Europy Środkowej i Wschodniej.

    Marcin Nowacki oraz Tomasz Wróblewski stanowić będą właściwą i godną reprezentację Rzeczypospolitej Polskiej na arenie międzynarodowej w Europejskim Komitecie Ekonomiczno-Społecznym.

    Pełna lista kandydatów na członków Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego na kadencję 2020-2025 przedstawia się następująco:

    1. Pan Jacek Piotr KRAWCZYK– Konfederacja Lewiatan
    2. Pan Lech PILAWSKI– Konfederacja Lewiatan
    3. Pan Janusz PIETKIEWICZ– Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej
    4. Pan Krzysztof OSTROWSKI– Związek Pracodawców Business Centre Club
    5. Pan Jan KLIMEK– Związek Rzemiosła Polskiego
    6. Pan Marcin NOWACKI– Związek Przedsiębiorców i Pracodawców
    7. Pan Tomasz WRÓBLEWSKI – Związek Przedsiębiorców i Pracodawców
    8. Pani Dorota GARDIAS–  Forum Związków Zawodowych
    9. Pan Rafał JANKOWSKI – Forum Związków Zawodowych
    10. Pan Tadeusz MAJCHROWICZ– Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”
    11. Pan Mateusz SZYMAŃSKI– Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”
    12. Pan Marcin ZIELENIECKI– Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”
    13. Pan WincentySławomir BRONIARZ – Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych
    14. Pan Dariusz POTYRAŁA–  Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych
    15. Pan Krzysztof Stanisław BALON –WspólnotaRobocza Związków Organizacji Socjalnych WRZOS
    16. Pani Małgorzata Anna BOGUSZ – Fundacja Kulskich Na Rzecz Relacji Polsko-Amerykańskich
    17. Pan Maciej Dawid KUNYSZ – Stowarzyszenie EKOSKOP
    18. Pani Justyna Kalina OCHĘDZAN – Wielkopolska Rada Koordynacyjna Związek Organizacji Pozarządowych
    19. Pan Krzysztof Jerzy PATER– Związek Harcerstwa Polskiego
    20. Pan Marcin Seweryn PLUTA –Stowarzyszenie Inicjatywa Rozsądnych Polaków
    21. Pan Tymoteusz Adam ZYCH– Związek Stowarzyszeń „Konfederacja Inicjatyw Pozarządowych Rzeczypospolitej”

     

    Fot. GregMontani/pixabay.com

    Najnowsze artykuły

    Stanowisko ZPP w sprawie pierwszego roku rządu w gospodarce

    Zgodnie z prognozami Komisji Europejskiej, nasz PKB wzrośnie w 2024 roku o 3%, a w 2025 już o 3,6%, dzięki czemu Polska pozostanie jednym z najszybciej rozwijających się państw w Unii Europejskiej. Tempo wzrostu jest oczywiście podyktowane szeregiem czynników, w tym m.in. koniunkturą na świecie – w ciągu ostatniej dekady wybitnie Polsce sprzyjającą – jednak złą i ograniczającą firmy polityką gospodarczą można popsuć nawet najlepszy okres prosperity, a i świat robi się coraz bardziej niestabilny, co naturalnie negatywnie wpływa na sytuację państw rozwijających się. Po upływających w grudniu dwunastu miesiącach od zaprzysiężenia nowego rządu, trzeba stwierdzić, że w tych skomplikowanych okolicznościach poradził on sobie w wymiarze gospodarczym nieźle – co potwierdzają dane przytoczone na wstępie.

    Memorandum ZPP w sprawie propozycji działań Polski w trakcie jej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w obszarze energetyki i polityki klimatycznej

    11 grudnia 2024 r., Warszawa Memorandum ZPP w sprawie propozycji działań Polski w trakcie jej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w obszarze energetyki i polityki klimatycznej   Polska prezydencja w Radzie UE powinna skupić się na kompleksowym i sprawiedliwym rozwiązaniu problemu ubóstwa energetycznego. Kluczowe działania powinny obejmować wdrożenie zrównoważonych polityk, które oferują natychmiastową pomoc poprzez […]

    Komentarz ZPP dotyczący rozwoju produktowych magazynów energii

    Warszawa, 10 grudnia 2024 r. Komentarz ZPP dotyczący rozwoju produktowych magazynów energii   Produktowe magazyny energii proponowane przez branżę cementową to innowacyjne rozwiązanie, w którym energia elektryczna jest efektywnie wykorzystywana w cementowni poprzez elastyczne zwiększanie produkcji w momentach nadmiaru taniej energii z OZE. Zakłady „magazynują” energię w formie wytworzonych produktów, które można przechowywać i sprzedać później, unikając strat […]

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery