• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Dwóch przedstawicieli ZPP wśród zgłoszonych kandydatów do Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego



    Warszawa, 16 czerwca 2020 r. 

     

    Dwóch przedstawicieli ZPP wśród zgłoszonych kandydatów do Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego

     

    Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że Marcin Nowacki oraz Tomasz Wróblewski, będący przedstawicielami Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, zostali zgłoszeni do Sekretariatu Rady UE jako kandydaci na członków Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego na kadencję 2020-2025.

    Po raz pierwszy rząd nie ugiął się przed dyktatem postkomunistycznej większości po stronie pracodawców w RDS. Pomijając ZPP, postkomunistyczne organizacje wskazały 7 swoich kandydatów na 7 miejsc w EKES jako uzgodnionych przez „większość”. ZPP zgłosiło oddzielnie 2 swoich kandydatów, Tomasza Wróblewskiego i Marcina Nowackiego.

    W toku procedury naboru kandydatów na członków Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego na kadencję 2020-2025 rząd wskazał dwóch kandydatów z ZPP oraz 5 z postkomunistycznej większości. Wśród odrzuconych kandydatów znalazł się m.in. Pan Andrzej Malinowski, Prezydent Pracodawców RP. W styczniu 2020 roku w tygodniku „Do Rzeczy” artykuł dotyczący współpracy prezydenta Pracodawców RP Andrzeja Malinowskiego z wywiadem wojskowym PRL. Tygodnik upublicznił również skany zobowiązania do współpracy zawierającego podpis Malinowskiego, oraz inne podpisane bądź sporządzone przez niego dokumenty.

    Od września 2017 r. ZPP aktywnie prowadzi swoje Przedstawicielstwo przy Unii Europejskiej. Biuro w Brukseli koncentruje się na reprezentowaniu interesów polskich przedsiębiorstw. Zajmuje się sprawami ogólnymi dotyczącymi wszystkich firm oraz pracuje z branżami reprezentowanymi w ZPP. Przedstawicielstwo jest odpowiedzialne za utrzymanie stałej relacji z najważniejszymi instytucjami UE oraz interesariuszami spraw gospodarczych. Jednym z kluczowych obszarów międzynarodowej działalności Związku jest także integracja i podjęcie wspólnej aktywności z innymi organizacjami pracodawców z regionu Europy Środkowej i Wschodniej.

    Marcin Nowacki oraz Tomasz Wróblewski stanowić będą właściwą i godną reprezentację Rzeczypospolitej Polskiej na arenie międzynarodowej w Europejskim Komitecie Ekonomiczno-Społecznym.

    Pełna lista kandydatów na członków Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego na kadencję 2020-2025 przedstawia się następująco:

    1. Pan Jacek Piotr KRAWCZYK– Konfederacja Lewiatan
    2. Pan Lech PILAWSKI– Konfederacja Lewiatan
    3. Pan Janusz PIETKIEWICZ– Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej
    4. Pan Krzysztof OSTROWSKI– Związek Pracodawców Business Centre Club
    5. Pan Jan KLIMEK– Związek Rzemiosła Polskiego
    6. Pan Marcin NOWACKI– Związek Przedsiębiorców i Pracodawców
    7. Pan Tomasz WRÓBLEWSKI – Związek Przedsiębiorców i Pracodawców
    8. Pani Dorota GARDIAS–  Forum Związków Zawodowych
    9. Pan Rafał JANKOWSKI – Forum Związków Zawodowych
    10. Pan Tadeusz MAJCHROWICZ– Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”
    11. Pan Mateusz SZYMAŃSKI– Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”
    12. Pan Marcin ZIELENIECKI– Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”
    13. Pan WincentySławomir BRONIARZ – Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych
    14. Pan Dariusz POTYRAŁA–  Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych
    15. Pan Krzysztof Stanisław BALON –WspólnotaRobocza Związków Organizacji Socjalnych WRZOS
    16. Pani Małgorzata Anna BOGUSZ – Fundacja Kulskich Na Rzecz Relacji Polsko-Amerykańskich
    17. Pan Maciej Dawid KUNYSZ – Stowarzyszenie EKOSKOP
    18. Pani Justyna Kalina OCHĘDZAN – Wielkopolska Rada Koordynacyjna Związek Organizacji Pozarządowych
    19. Pan Krzysztof Jerzy PATER– Związek Harcerstwa Polskiego
    20. Pan Marcin Seweryn PLUTA –Stowarzyszenie Inicjatywa Rozsądnych Polaków
    21. Pan Tymoteusz Adam ZYCH– Związek Stowarzyszeń „Konfederacja Inicjatyw Pozarządowych Rzeczypospolitej”

     

    Fot. GregMontani/pixabay.com

    Najnowsze artykuły

    Apel do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy

    Szanowny Panie Prezydencie, zwracamy się do Pana z apelem o podpisanie ustawy wprowadzającej zmiany w konstrukcji składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Proponowana regulacja stanowi długo oczekiwaną odpowiedź na realne problemy mikroprzedsiębiorców, szczególnie tych funkcjonujących w małych miejscowościach. To właśnie te podmioty – niewielkie, lokalne firmy – najbardziej odczuły negatywne skutki reform podatkowo-składkowych wprowadzonych w 2022 roku. Jak pokazują dane, od tamtego czasu liczba zawieszanych i zamykanych działalności gospodarczych wyraźnie rośnie – tylko w 2022 roku zawieszono ich aż o 24% więcej niż rok wcześniej, a trend ten utrzymuje się w kolejnych latach. Zjawisko to prowadzi do osłabienia lokalnych społeczności, ograniczenia dostępu mieszkańców do podstawowych usług oraz przyczynia się do postępującego wyludniania mniejszych miejscowości.

    ZPP zabiera głos w sprawie Clean Industrial Deal: uwagi i stanowisko

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców pozytywnie ocenia cele Pakietu dla Czystego Przemysłu, jednak podkreśla konieczność dostosowania strategii do realiów krajowych. Transformacja energetyczna powinna iść w parze z utrzymaniem konkurencyjności przemysłu oraz stabilnością cen energii.

    Inkluzywność jako konieczność, nie opcja – wnioski z okrągłego stołu o sytuacji osób z chorobami przewlekłymi na rynku pracy, części projektu ZPP „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu”

    Okrągły stół ZPP w ramach kampanii „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu” poświęcony był roli osób z chorobami przewlekłymi na rynku pracy. W obliczu starzejącego się społeczeństwa i rosnącego deficytu pracowników, temat aktywizacji zawodowej tej grupy nabiera nowego, nie tylko etycznego, ale też gospodarczego wymiaru. W debacie udział wzięli parlamentarzyści, przedstawiciele firm oraz organizacji pozarządowych, a także eksperci z dziedziny HR i prawa pracy.

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery