• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Ekspercka debata wokół podatku cyfrowego



    Warszawa, 26 kwietnia 2019 r.

     

    Ekspercka debata wokół podatku cyfrowego

     

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców zorganizował Okrągły Stół ws. podatku cyfrowego – gościem specjalnym wydarzenia był Matthias Bauer, ekspert European Centre for International Political Economy.

    26 kwietnia 2019 roku w Kafe Zielony Niedźwiedź odbyło się zorganizowane przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców spotkanie poświęcone koncepcji podatku cyfrowego. W Okrągłym Stole wzięli udział przedstawiciele branży cyfrowej, reprezentanci Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, a także Matthias Bauer, ekspert European Centre for International Political Economy, autor opracowania pt. „Digital Companies and Their Fair Share of Taxes: Myths and Misconceptions”.

    Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji Matthiasa Bauera, omawiającej główne wnioski z raportu jego autorstwa. Według eksperta system opodatkowania korporacji musi zostać poddany dogłębnej reformie, jednak rozwiązaniem nie są nowe formy podatków sektorowych. Wskazał on m.in. na fakt, że przedsiębiorcy z branży cyfrowej, płacą niejednokrotnie wyższą efektywną stawkę podatku dochodowego, niż firmy z „tradycyjnego” biznesu.

    – Abstrahując już od tego, jaką efektywną stawkę podatku uznamy za „uczciwą”,  wprowadzanie podatku sektorowego, przeznaczonego tylko dla firm z branży cyfrowej, jakkolwiek byśmy jej nie rozumieli, jest rozwiązaniem całkowicie błędnym. – stwierdził BauerSystem opodatkowania korporacji musi być zmieniony, ale jego główną bolączką w tej chwili jest zbyt wysoki poziom skomplikowania – dodatkowe daniny przeznaczone dla konkretnych branż, tylko ten problem pogłębiają.

    Po krótkiej prezentacji rozpoczęto dyskusję. Jak podkreśla Marcin Nowacki, wiceprezes ZPP, kluczowe konkluzje z raportu ECIPE pokrywają się ze stanowiskiem ZPP.

    Również uważamy, że podatek cyfrowy nie jest żadnym rozwiązaniem problemu związanego z unikaniem opodatkowania. – powiedział NowackiZarówno my, jak i nasz think tank, Warsaw Enterprise Institute, opowiadamy się za powszechnym, a nie sektorowym podejściem do opodatkowania. W naszym przekonaniu optymalnym rozwiązaniem byłby podatek przychodowy.

    W toku dyskusji, Matthias Bauer podkreślał, że nie ma żadnego racjonalnego powodu, dla którego nowy podatek miałby dotyczyć tylko jednej, wyodrębnionej grupy firm. Sam podatek cyfrowy byłby nie tylko niesprawiedliwy, lecz stanowiłby również jeden z hamulców rozwoju branży cyfrowej w Europie, utrudniając budowanie Jednolitego Rynku Cyfrowego.

    Oczywiście, podatki stanowią naturalny element funkcjonowania nowoczesnych państw, ponieważ to z nich finansowane są różne świadczenia publiczne. – podkreślił BauerAle w świetle danych, które mamy, świadczących o nieefektywności CIT, zasadne staje się postawienie pytania, czy w ogóle potrzebujemy jeszcze podatku dochodowego od korporacji? Wydaje się, że nie, a uszczuplenia dochodów państwa zrównoważyć można byłoby niższymi wydatkami, bądź też wpływami z innych źródeł.

     

    Fot. geralt / pixabay.pl

    Najnowsze artykuły

    Oświadczenie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców w sprawie próby zawłaszczenia Rady Dialogu Społecznego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców stanowczo sprzeciwia się podporządkowaniu Rady Dialogu Społecznego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, do czego dążyć ma, zgodnie z opisem zawartym w wykazie prac legislacyjnych rządu, przygotowany przez MRPiPS projekt zmian w ustawie o RDS. Naszą niezgodę budzi zarówno betonowanie składu Rady i przyznawanie ministrowi pracy nowych, nadzwyczajnych kompetencji, jaki pogwałcenie przez panią minister Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk dokonanych na forum Rady ustaleń w zakresie kierunków nowelizacji ustawy.

    Przesyłki pomiędzy Polską a Ukrainą nie będą przechodziły dodatkowych kontroli – Sukces Działań Związku Przedsiębiorców i Pracodawców

    Dzięki aktywności Związku Przedsiębiorców i Pracodawców oraz współpracy z partnerami udało się zlikwidować poważny problem interpretacyjny dotyczący kontroli przesyłek przekazywanych przez polsko-ukraińską granicę. Efektem naszych działań jest uproszczenie procesu wysyłki paczek na własny użytek, które nie będą już kierowane na czasochłonne kontrole sanitarne.

    Sukces konferencji “Przyszłość relacji transatlantyckich: Aspekty polityczne, militarne i gospodarcze” – Informacja Prasowa

    14 stycznia 2025 roku w warszawskim Hotelu Raffles Europejski odbyła się konferencja zorganizowana przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP), poświęcona przyszłości relacji transatlantyckich. Wydarzenie zgromadziło czołowych ekspertów, przedstawicieli rządu, liderów biznesu i dyplomatów, którzy wspólnie dyskutowali o kluczowych wyzwaniach i szansach w obszarach polityki, bezpieczeństwa oraz gospodarki.

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery