• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    \”Etyka produkcji pieniądza\”



    15-09-2014

    Postępujący kryzys w strefie euro oraz problemy rosnącego zadłużenia publicznego, z jakimi borykają się kraje Starego Kontynentu, skłaniają do spojrzenia z innej perspektywy na globalny świat finansów, w którym moralność i odpowiedzialność za podejmowane decyzje zostały niemalże całkowicie zmarginalizowane. Poszukując remedium na obecny gospodarczy status quo, warto sięgnąć po najnowszą publikację niemieckiego ekonomisty Jorga Guido Hülsmanna – „Etyka produkcji pieniądza”, wydaną przez Instytut Misesa.

    Autor w bardzo prosty i przejrzysty, nawet dla laików, sposób pokazuje, że produkcję pieniądza można analizować, wbrew powszechnemu poczuciu, za pomocą tych samych narzędzi, którymi posługujemy się zwykle w ekonomii i… etyce. Jednocześnie podkreśla jego rolę w gospodarce rynkowej i omawia moralne zagadnienia, związane z konkurencją na rynku produkcji pieniądza. Pod lupę bierze również zjawisko inflacji oraz jej społeczne, kulturowe i duchowe konsekwencje. To właśnie bowiem inflacja negatywnie wpływa na funkcjonowanie krajowych i międzynarodowych systemów pieniężnych, przyczyniając się do niepożądanych zjawisk – koncentracji władzy i upadku rodziny. O tym jak etyka produkcji pieniądza wpisuje się w problematykę etyki chrześcijańskiej, pisze we wstępie O. Maciej Zięba:

    Książka Hulsmanna stanowi nie tylko erudycyjny wykład na temat historycznej ewolucji produkcji pieniądza, lecz także ukazuje zasadnicze etyczne problemy związane z produkcją pieniędzy. Pokazuje również poważne niebezpieczeństwa, nadal narastające na Zachodzie wskutek postępujących równolegle polityzacji życia ekonomicznego i finansjalizacji życia społecznego. Dlatego jest to aktualna i pouczająca lektura dla wszystkich osób usiłujących zrozumieć problemy nie tylko współczesnej gospodarki, lecz także – szerzej – współczesnego świata.

    Jak zauważa dr Mateusz Machaj, fundator Instytutu Misesa, „Etyka produkcji pieniądza” wypełnia poważną lukę we współczesnych opracowaniach ekonomicznych:

    Wiele pozycji z literatury dobrze tłumaczy, jak dokonywana jest produkcja masowych dóbr i usług. Niestety jednocześnie wiele z nich nie zajmuje się kwestią produkcji najważniejszego dobra: pieniądza. Książka Hülsmanna pozwala spojrzeć na ten proces zarówno z perspektywy stricte ekonomicznej, jak również etycznej. Dzięki temu jesteśmy w stanie zdać sobie sprawę z poważnych konsekwencji społecznych, gospodarczych, a także kulturowych, które wynikają z przyjmowania różnych porządków monetarnych.

    Warto dodać, że książka ukazała się dzięki wsparciu Mecenasów i Darczyńców Fundacji. Jest już dostępna w internetowym sklepie Instytutu Misesa. Za wydanie papierowe w twardej oprawie zapłacimy 26 zł, natomiast wszystkich czytelników korzystających z tabletów i urządzeń mobilnych z pewnością zainteresuje e-book, dostępny znacznie taniej, bo za niecałe 10 zł. 

    Polecamy!

    Najnowsze artykuły

    Apel do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy

    Szanowny Panie Prezydencie, zwracamy się do Pana z apelem o podpisanie ustawy wprowadzającej zmiany w konstrukcji składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Proponowana regulacja stanowi długo oczekiwaną odpowiedź na realne problemy mikroprzedsiębiorców, szczególnie tych funkcjonujących w małych miejscowościach. To właśnie te podmioty – niewielkie, lokalne firmy – najbardziej odczuły negatywne skutki reform podatkowo-składkowych wprowadzonych w 2022 roku. Jak pokazują dane, od tamtego czasu liczba zawieszanych i zamykanych działalności gospodarczych wyraźnie rośnie – tylko w 2022 roku zawieszono ich aż o 24% więcej niż rok wcześniej, a trend ten utrzymuje się w kolejnych latach. Zjawisko to prowadzi do osłabienia lokalnych społeczności, ograniczenia dostępu mieszkańców do podstawowych usług oraz przyczynia się do postępującego wyludniania mniejszych miejscowości.

    ZPP zabiera głos w sprawie Clean Industrial Deal: uwagi i stanowisko

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców pozytywnie ocenia cele Pakietu dla Czystego Przemysłu, jednak podkreśla konieczność dostosowania strategii do realiów krajowych. Transformacja energetyczna powinna iść w parze z utrzymaniem konkurencyjności przemysłu oraz stabilnością cen energii.

    Inkluzywność jako konieczność, nie opcja – wnioski z okrągłego stołu o sytuacji osób z chorobami przewlekłymi na rynku pracy, części projektu ZPP „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu”

    Okrągły stół ZPP w ramach kampanii „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu” poświęcony był roli osób z chorobami przewlekłymi na rynku pracy. W obliczu starzejącego się społeczeństwa i rosnącego deficytu pracowników, temat aktywizacji zawodowej tej grupy nabiera nowego, nie tylko etycznego, ale też gospodarczego wymiaru. W debacie udział wzięli parlamentarzyści, przedstawiciele firm oraz organizacji pozarządowych, a także eksperci z dziedziny HR i prawa pracy.

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery