• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    „EUROPE-POLAND-UKRAINE. REBUILD TOGETHER”. Nowy program ZPP wspierający odbudowę Ukrainy



    Warszawa, 20 czerwca 2022 r. 

    „EUROPE-POLAND-UKRAINE. REBUILD TOGETHER”
    Nowy program ZPP wspierający odbudowę Ukrainy

     

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców inauguruje program „Europe – Poland – Ukraine. Rebuild Together”, którego celem jest nawiązywanie i wzmacnianie relacji między europejskimi, polskimi i ukraińskimi środowiskami biznesowymi oraz przygotowanie ram współpracy przy przyszłej odbudowie państwa i gospodarki Ukrainy. Do współpracy przy przedsięwzięciu zaprosiliśmy wiodące organizacje biznesowe w Ukrainie: European Business Association (EBA), Union of Ukrainian Entrepreneurs (SUP) oraz Ukraińską Izbą Handlowo-Przemysłową.

    Program składać się będzie z szeregu prowadzonych jednocześnie projektów. Już w ubiegłym tygodniu uruchomiony został cykl branżowych spotkań konsultacyjnych, których celem jest zidentyfikowanie i połączenie ze sobą przedstawicieli branż kluczowych dla odbudowy ukraińskiej gospodarki. W czerwcu odbędą się łącznie trzy wydarzenia w Warszawie, zaś w lipcu organizujemy turę konsultacji na Ukrainie – we Lwowie i w Kijowie.

    Równolegle prowadzone będą działania ukierunkowane zarówno na wsparcie firm ukraińskich w relokacji do Polski i wzmocnienie współpracy między polskim a ukraińskim biznesem, jak i na pomoc pracownikom – imigrantom z Ukrainy – w odnalezieniu się na naszym rynku pracy i zwiększeniu swoich kompetencji.

    Pierwszy etap działań zrealizowanych w ramach programu podsumowany zostanie w trakcie międzynarodowej konferencji, która odbędzie się już na początku października w Warszawie. W wydarzeniu wezmą udział przedstawiciele rządów, ministerstw i parlamentów Polski oraz Ukrainy, a także eksperci i przedstawiciele firm z branż bezpośrednio zainteresowanych współpracą. Podczas konferencji omówione zostaną perspektywy rozwoju sytuacji gospodarczej na Ukrainie i jej wpływ na gospodarkę światowa. Będziemy dyskutować również o potrzebach i oczekiwaniach strony ukraińskiej w poszczególnych sektorach, a także konkretnych możliwościach uczestnictwa polskiego biznesu w odbudowie Ukrainy.

    Marcin Nowacki, wiceprezes ZPP komentuje: Odbudowa Ukrainy to jedno z kluczowych wyzwań ale również szans, z którym musimy zmierzyć się jako Unia Europejska i bezpośrednio Polska. Bardzo ważnym jest  aby już dzisiaj budować partnerstwo, znajomość i zrozumienie rynku ukraińskiego, potrzeb ukraińskich firm. Mamy nadzieję, że ta praca, którą teraz podejmujemy w Polsce, i którą też podejmują nasi ukraińscy partnerzy, zbuduje współpracę i grupę firm, które będą aktywnie brały udział w odbudowie Ukrainy. W lipcu będziemy obecni osobiście we Lwowie i Kijowie bo chcemy dać jasny sygnał, że nasi ukraińscy partnerzy mogą liczyć na naszą pomoc nie tylko w najtrudniejszych chwilach ale również w dalszej, strukturalnej odbudowie ich gospodarki.

    W ubiegłym tygodniu na doradcę zarządu ZPP i przedstawiciela Związku na Ukrainie powołany został Nazar Bobitski – specjalista z wieloletnim doświadczeniem dyplomatycznym w Kijowie i Brukseli. Kieruje on pracami tworzonego biura ZPP w Kijowie, które będzie koordynować i wspierać kontakty polskiego i ukraińskiego biznesu.

    O szczegółach dotyczących programu „Europe – Poland – Ukraine. Rebuild Together” oraz innych naszych proukraińskich i probiznesowych działaniach będziemy Państwa informować na bieżąco. Zachęcamy do kontaktu: biuro@zpp.net.pl.

    Najnowsze artykuły

    Inkluzywność jako konieczność, nie opcja – wnioski z okrągłego stołu o sytuacji osób z chorobami przewlekłymi na rynku pracy, części projektu ZPP „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu”

    Okrągły stół ZPP w ramach kampanii „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu” poświęcony był roli osób z chorobami przewlekłymi na rynku pracy. W obliczu starzejącego się społeczeństwa i rosnącego deficytu pracowników, temat aktywizacji zawodowej tej grupy nabiera nowego, nie tylko etycznego, ale też gospodarczego wymiaru. W debacie udział wzięli parlamentarzyści, przedstawiciele firm oraz organizacji pozarządowych, a także eksperci z dziedziny HR i prawa pracy.

    INFORMACJA PRASOWA: SMR jako kluczowy element bezpieczeństwa energetycznego UE: wydarzenie w Parlamencie Europejskim

    Bruksela, 18.03.2025 r. – W Parlamencie Europejskim odbyło się wydarzenie wysokiego szczebla zatytułowane „Bezpieczeństwo energetyczne jako filar bezpieczeństwa państw i Unii Europejskiej: Rola SMR w wzmacnianiu bezpieczeństwa energetycznego UE”, współorganizowane przez ZPP (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców) oraz SNETP (Platforma Technologiczna Zrównoważonej Energii Jądrowej), pod patronatem polskich posłów do Parlamentu Europejskiego oraz Polskiej Prezydencji w Radzie UE. Wydarzenie zgromadziło kluczowych decydentów politycznych, liderów przemysłu i naukowców, aby omówić strategiczną rolę Małych Reaktorów Modułowych (SMR) w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego Europy.

    Stanowisko ZPP do projektu nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców pozytywnie odnosi się do rozwiązań ograniczających dostępność alkoholu dla nieletnich. Nasze zaniepokojenie budzą za to zapisy dotyczące zakazu promocji piwa. Choć doceniamy oparcie się naciskom i niezdecydowanie się na nieskuteczny zakaz reklamy, to uniemożliwienie promocji w transakcjach B2B uznajemy za nadmierną ingerencję w swobodę kształtowania stosunków pomiędzy przedsiębiorcami oraz naruszenie konstytucyjnych zasad wolności gospodarczej i proporcjonalności.

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery