szukaj

Aktualności

„EUROPE-POLAND-UKRAINE. REBUILD TOGETHER”. Nowy program ZPP wspierający odbudowę UkrainyWarszawa, 20 czerwca 2022 r. 

„EUROPE-POLAND-UKRAINE. REBUILD TOGETHER”
Nowy program ZPP wspierający odbudowę Ukrainy

 

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców inauguruje program „Europe – Poland – Ukraine. Rebuild Together”, którego celem jest nawiązywanie i wzmacnianie relacji między europejskimi, polskimi i ukraińskimi środowiskami biznesowymi oraz przygotowanie ram współpracy przy przyszłej odbudowie państwa i gospodarki Ukrainy. Do współpracy przy przedsięwzięciu zaprosiliśmy wiodące organizacje biznesowe w Ukrainie: European Business Association (EBA), Union of Ukrainian Entrepreneurs (SUP) oraz Ukraińską Izbą Handlowo-Przemysłową.

Program składać się będzie z szeregu prowadzonych jednocześnie projektów. Już w ubiegłym tygodniu uruchomiony został cykl branżowych spotkań konsultacyjnych, których celem jest zidentyfikowanie i połączenie ze sobą przedstawicieli branż kluczowych dla odbudowy ukraińskiej gospodarki. W czerwcu odbędą się łącznie trzy wydarzenia w Warszawie, zaś w lipcu organizujemy turę konsultacji na Ukrainie – we Lwowie i w Kijowie.

Równolegle prowadzone będą działania ukierunkowane zarówno na wsparcie firm ukraińskich w relokacji do Polski i wzmocnienie współpracy między polskim a ukraińskim biznesem, jak i na pomoc pracownikom – imigrantom z Ukrainy – w odnalezieniu się na naszym rynku pracy i zwiększeniu swoich kompetencji.

Pierwszy etap działań zrealizowanych w ramach programu podsumowany zostanie w trakcie międzynarodowej konferencji, która odbędzie się już na początku października w Warszawie. W wydarzeniu wezmą udział przedstawiciele rządów, ministerstw i parlamentów Polski oraz Ukrainy, a także eksperci i przedstawiciele firm z branż bezpośrednio zainteresowanych współpracą. Podczas konferencji omówione zostaną perspektywy rozwoju sytuacji gospodarczej na Ukrainie i jej wpływ na gospodarkę światowa. Będziemy dyskutować również o potrzebach i oczekiwaniach strony ukraińskiej w poszczególnych sektorach, a także konkretnych możliwościach uczestnictwa polskiego biznesu w odbudowie Ukrainy.

Marcin Nowacki, wiceprezes ZPP komentuje: Odbudowa Ukrainy to jedno z kluczowych wyzwań ale również szans, z którym musimy zmierzyć się jako Unia Europejska i bezpośrednio Polska. Bardzo ważnym jest  aby już dzisiaj budować partnerstwo, znajomość i zrozumienie rynku ukraińskiego, potrzeb ukraińskich firm. Mamy nadzieję, że ta praca, którą teraz podejmujemy w Polsce, i którą też podejmują nasi ukraińscy partnerzy, zbuduje współpracę i grupę firm, które będą aktywnie brały udział w odbudowie Ukrainy. W lipcu będziemy obecni osobiście we Lwowie i Kijowie bo chcemy dać jasny sygnał, że nasi ukraińscy partnerzy mogą liczyć na naszą pomoc nie tylko w najtrudniejszych chwilach ale również w dalszej, strukturalnej odbudowie ich gospodarki.

W ubiegłym tygodniu na doradcę zarządu ZPP i przedstawiciela Związku na Ukrainie powołany został Nazar Bobitski – specjalista z wieloletnim doświadczeniem dyplomatycznym w Kijowie i Brukseli. Kieruje on pracami tworzonego biura ZPP w Kijowie, które będzie koordynować i wspierać kontakty polskiego i ukraińskiego biznesu.

O szczegółach dotyczących programu „Europe – Poland – Ukraine. Rebuild Together” oraz innych naszych proukraińskich i probiznesowych działaniach będziemy Państwa informować na bieżąco. Zachęcamy do kontaktu: biuro@zpp.net.pl.

Nasze strony

Subskrybuj nasze newslettery