• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    II TURA PYTAŃ KE WS. USTAWY UMORZENIOWEJ



    W dniu 26 czerwca br., w ostatnim terminie, wpłynęły do UOKiK-u z datą 25.06.2013.r. kolejne pytania Komisji Europejskiej w procesie notyfikacji ustawy umorzeniowej dla przedsiębiorców poszkodowanych przez interpretacje ZUS, o którą walczył i brał czynny udział w jej procedowaniu Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.

    W znakomitej większości pytania Komisji dotyczą tym razem rodzaju form prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, zasad podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu, ustalania podstawy wymiaru oraz rozliczania i opłacania składek na te ubezpieczenia i Fundusz Pracy w przypadku: przedsiębiorstw jednoosobowych, spółki cywilnej, spółki jawnej, spółki partnerskiej, spółki komandytowej, spółki komandytowo-akcyjnej, spółki z o.o., spółki akcyjnej, spółki europejskiej, a także w przypadku wspólników spółek, ich akcjonariuszy i dyrektorów oraz czy będą oni objęci ustawą umorzeniową.
    Jedno z pytań dotyczy również zasad opłacania składek przez osoby prowadzące działalność gospodarczą i zatrudniające pracowników, a kolejne osób współpracujących i ewentualnych zasad objęcia również ich należności ustawą umorzeniową.
    Ponadto Komisja prosi o potwierdzenie, że umorzeniem będą objęte jedynie te należności, które powstały z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

    UOKiK zwrócił się już do ZUS-u o wyjaśnienie podnoszonych przez KE kwestii, wyznaczając termin na udzielenie odpowiedzi przez organ do 8 lipca 2013.r.

    Przepisowy termin na przesłanie przez UOKiK odpowiedzi do Komisji Europejskiej upływa 23.07.2013.r., jednak zgodnie z ustaleniami Podkomisji stałej do spraw rynku pracy z dnia 20 czerwca br., odpowiedź ta ma zostać wcześniej skonsultowana ze wszystkimi stronami uczestniczącymi w procesie legislacyjnym nad ustawą na specjalnie zwołanym posiedzeniu Podkomisji by zwiększyć szanse na uznanie Komisji umorzenia czynnym przedsiębiorcom nienależnie naliczonych przez ZUS kwot za dozwoloną pomoc niepubliczną, co zdecydowanie ułatwi im skorzystanie z ustawy i przede wszystkim naprawi skutki zmian interpretacji ZUS-u.

    Najnowsze artykuły

    Apel do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy

    Szanowny Panie Prezydencie, zwracamy się do Pana z apelem o podpisanie ustawy wprowadzającej zmiany w konstrukcji składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Proponowana regulacja stanowi długo oczekiwaną odpowiedź na realne problemy mikroprzedsiębiorców, szczególnie tych funkcjonujących w małych miejscowościach. To właśnie te podmioty – niewielkie, lokalne firmy – najbardziej odczuły negatywne skutki reform podatkowo-składkowych wprowadzonych w 2022 roku. Jak pokazują dane, od tamtego czasu liczba zawieszanych i zamykanych działalności gospodarczych wyraźnie rośnie – tylko w 2022 roku zawieszono ich aż o 24% więcej niż rok wcześniej, a trend ten utrzymuje się w kolejnych latach. Zjawisko to prowadzi do osłabienia lokalnych społeczności, ograniczenia dostępu mieszkańców do podstawowych usług oraz przyczynia się do postępującego wyludniania mniejszych miejscowości.

    ZPP zabiera głos w sprawie Clean Industrial Deal: uwagi i stanowisko

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców pozytywnie ocenia cele Pakietu dla Czystego Przemysłu, jednak podkreśla konieczność dostosowania strategii do realiów krajowych. Transformacja energetyczna powinna iść w parze z utrzymaniem konkurencyjności przemysłu oraz stabilnością cen energii.

    Inkluzywność jako konieczność, nie opcja – wnioski z okrągłego stołu o sytuacji osób z chorobami przewlekłymi na rynku pracy, części projektu ZPP „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu”

    Okrągły stół ZPP w ramach kampanii „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu” poświęcony był roli osób z chorobami przewlekłymi na rynku pracy. W obliczu starzejącego się społeczeństwa i rosnącego deficytu pracowników, temat aktywizacji zawodowej tej grupy nabiera nowego, nie tylko etycznego, ale też gospodarczego wymiaru. W debacie udział wzięli parlamentarzyści, przedstawiciele firm oraz organizacji pozarządowych, a także eksperci z dziedziny HR i prawa pracy.

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery