• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    II TURA PYTAŃ KE WS. USTAWY UMORZENIOWEJ



    W dniu 26 czerwca br., w ostatnim terminie, wpłynęły do UOKiK-u z datą 25.06.2013.r. kolejne pytania Komisji Europejskiej w procesie notyfikacji ustawy umorzeniowej dla przedsiębiorców poszkodowanych przez interpretacje ZUS, o którą walczył i brał czynny udział w jej procedowaniu Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.

    W znakomitej większości pytania Komisji dotyczą tym razem rodzaju form prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, zasad podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu, ustalania podstawy wymiaru oraz rozliczania i opłacania składek na te ubezpieczenia i Fundusz Pracy w przypadku: przedsiębiorstw jednoosobowych, spółki cywilnej, spółki jawnej, spółki partnerskiej, spółki komandytowej, spółki komandytowo-akcyjnej, spółki z o.o., spółki akcyjnej, spółki europejskiej, a także w przypadku wspólników spółek, ich akcjonariuszy i dyrektorów oraz czy będą oni objęci ustawą umorzeniową.
    Jedno z pytań dotyczy również zasad opłacania składek przez osoby prowadzące działalność gospodarczą i zatrudniające pracowników, a kolejne osób współpracujących i ewentualnych zasad objęcia również ich należności ustawą umorzeniową.
    Ponadto Komisja prosi o potwierdzenie, że umorzeniem będą objęte jedynie te należności, które powstały z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

    UOKiK zwrócił się już do ZUS-u o wyjaśnienie podnoszonych przez KE kwestii, wyznaczając termin na udzielenie odpowiedzi przez organ do 8 lipca 2013.r.

    Przepisowy termin na przesłanie przez UOKiK odpowiedzi do Komisji Europejskiej upływa 23.07.2013.r., jednak zgodnie z ustaleniami Podkomisji stałej do spraw rynku pracy z dnia 20 czerwca br., odpowiedź ta ma zostać wcześniej skonsultowana ze wszystkimi stronami uczestniczącymi w procesie legislacyjnym nad ustawą na specjalnie zwołanym posiedzeniu Podkomisji by zwiększyć szanse na uznanie Komisji umorzenia czynnym przedsiębiorcom nienależnie naliczonych przez ZUS kwot za dozwoloną pomoc niepubliczną, co zdecydowanie ułatwi im skorzystanie z ustawy i przede wszystkim naprawi skutki zmian interpretacji ZUS-u.

    Najnowsze artykuły

    Memorandum ZPP w sprawie propozycji działań Polski w trakcie jej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w obszarze energetyki i polityki klimatycznej

    11 grudnia 2024 r., Warszawa Memorandum ZPP w sprawie propozycji działań Polski w trakcie jej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w obszarze energetyki i polityki klimatycznej   Polska prezydencja w Radzie UE powinna skupić się na kompleksowym i sprawiedliwym rozwiązaniu problemu ubóstwa energetycznego. Kluczowe działania powinny obejmować wdrożenie zrównoważonych polityk, które oferują natychmiastową pomoc poprzez […]

    Komentarz ZPP dotyczący rozwoju produktowych magazynów energii

    Warszawa, 10 grudnia 2024 r. Komentarz ZPP dotyczący rozwoju produktowych magazynów energii   Produktowe magazyny energii proponowane przez branżę cementową to innowacyjne rozwiązanie, w którym energia elektryczna jest efektywnie wykorzystywana w cementowni poprzez elastyczne zwiększanie produkcji w momentach nadmiaru taniej energii z OZE. Zakłady „magazynują” energię w formie wytworzonych produktów, które można przechowywać i sprzedać później, unikając strat […]

    Wspólna biała księga dotycząca relacji handlowych między Unią Europejską a Ukrainą

    W przededniu prezydencji Polski w Radzie UE, wiodące organizacje pracodawców z Polski i Ukrainy opublikowały białą księgę dotyczącą relacji handlowych między Unią Europejską a Ukrainą. To kolejny etap współpracy Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) Polski oraz Federacji Pracodawców Ukrainy (FEU)…

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery