• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    INDEKS WOLNOŚCI GOSPODARCZEJ 2013 – AWANS POLSKI O 7 MIEJSC



    JESTEŚMY KRAJEM  “UMIARKOWANIE WOLNYM” W ZAKRESIE GOSPODARKI
     
    Dzisiaj Heritage Foundation i Wall Street Journal ogłosiły doroczny Index of Economic Freedom 2013.
     
    W Polsce  partnerem strategicznym raportu jest  fundacja Związku Przedsiębiorców i Pracodawców – Warsaw Enterprise Institute, a partnerem medialnym Dziennik Gazeta Prawna (DGP).
     
    “Globalny postęp w kierunku wolności gospodarczej będzie nadal zatrzymywany” – piszą w komentarzu redaktorzy 19. edycji Indeksu Wolności Gospodarczej .
     
    Wskaźnik wolności gospodarczej dla świata wynosi 59,6 punktów i jest tylko o jedną dziesiątą punktu powyżej średniego wyniku z 2012 roku. Jest lepiej ale od osiągnięcia największego poziomu wolności  w 2008, wolność gospodarcza systematycznie jest ograniczana.
     
    Wśród 177 krajów w rankingu 2013 lepsze wyniki wobec roku poprzedniego uzyskało 91 krajów, gorsze wyniki ma 78 państw.
     
    Na plus należy zaliczyć,  że globalna średnia wydatków rządowych jest niższa. Niestety, niższe wydatki państw zostały połączone z dalszą regulacją. Wiele pastw podniosło płace minimalne i usztywniło rynek pracy.
     
    Polska zajęła 57 miejsce na świecie (na 177 badanych krajów) i w porównaniu do ubiegłego roku awansowała o 7 miejsc.
     
    Polska osiągnęła lepszy wynik w porównaniu do 2012 r. o 1,8 pkt otrzymując łącznie 66 punktów. Poprawa nastąpiła m.in. w łatwości prowadzenia biznesu. Swoboda handlu jest bardzo dobre oceniana – zajmujemy tutaj 11 pozycję na świecie. W obszarach praw własności oraz poziomu korupcji zajęliśmy odpowiednio 42 i 40 lokatę. Pośród państw europejskich Polska zajmuje 26 miejsce na 43 badanie kraje i ma wynik powyżej globalnej średniej. Autorzy Indeksu zwracają jednak uwagę na zagrożenia polskiej gospodarki, m.in. wysoki deficyt budżetowy, wzrost zadłużenia publicznego oraz niewydajny wymiar sprawiedliwości. Jeżeli chodzi o wydatki publiczne Polska zajmuje dopiero 140 miejsce na 177 badanych państw.
     
     
    Świat – 2013 Index of Economic Freedom:
     
    Europa – 2013 Index of Economic Freedom:
     
    Pliki do pobrania:
    Najnowsze artykuły

    Stanowisko ZPP ws. projektu ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej

    Co do zasady Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) pozytywnie ocenia kierunek ewolucji rządowego projektu ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (druk nr 949). Naszą aprobatę budzi przede wszystkim usunięcie na etapie dyskusji w ramach Rady Ministrów przepisu obligującego wszystkich przedsiębiorców do zatrudniania cudzoziemców wyłącznie na umowę o pracę. Niestety, w aktualnej wersji prawa pozostawiono artykuł 6, w tym ust. 1. pkt 1 i ust. 1 pkt 2, które przewidują taki wymóg w odniesieniu do agencji pracy tymczasowej (APT) sprowadzających nad Wisłę pracowników tymczasowych. Jako ZPP dostrzegamy wynikające z takiej propozycji ryzyka – analogicznie do tych generowanych przez wcześniej obecny w regulacji postulat wprowadzenia obowiązkowych umów o pracę z cudzoziemcami dla wszystkich firm.

    Komentarz ZPP w sprawie ustawy z dnia 21 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw oraz Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych.

    Warszawa, 30 stycznia 2025 r. Komentarz ZPP w sprawie ustawy z dnia 21 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw oraz Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych. Już w 2025 r. w Polsce ma zacząć obowiązywać system kaucyjny. Sejm przyjął nowelizację ustawy z […]

    Apel Związku Przedsiębiorców i Pracodawców ws. konieczności szybkiego procedowania tzw. ustawy wiatrakowej

    Obawy o rosnące ceny energii i niepewność dotycząca skali podwyżek są istotnym czynnikiem hamującym inwestycje w Polsce i innych państwach członkowskich. Kolejne odsłony koniecznych programów chroniących odbiorców przed wysokimi cenami stanowią duży koszt dla budżetu państwa.

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery