• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Innowacyjne formy walki z bezrobociem



    27-03-2014

    26 marca br. w Warszawie odbyła się zorganizowana przez EurActiv.pl debata Innowacyjne formy walki z bezrobociem, poświęcona nowej, wdrażanej przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej ustawie, mającej za zadanie przeciwdziałać bezrobociu.

    Dyskusja panelowa z udziałem reprezentantów Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Sejmu RP, Parlamentu UE i instytucji unijnych była wstępem do dyskusji ogólnej z udziałem zaproszonych ekspertów jednostek administracji – Urzędów Pracy, GUS oraz organizacji pozarządowych. W dyskusji uczestniczyli także eksperci Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

    Relacja eksperta ZPP, Roberta Adama Okulskiego

    W części panelowej zaproszeni goście zaprezentowali pogląd, który ogólnie sprowadza się do twierdzenia, iż jedynym ratunkiem w walce z bezrobociem będą nowe, skuteczne działania administracyjne, mające zastąpić… stare, nieskuteczne działania administracyjne. Te same, które jeszcze kilka lat temu były ówczesnymi „nowymi, skutecznymi działaniami”.

    Powiązanie bezrobocia z ilością miejsc pracy na rynku oraz zachętami, czy chociaż nieprzeszkadzaniem administracji w ich tworzeniu, zajmowało marginalną część przedstawionych prezentacji. Teza ta spotkała się z ogólnie przychylnym, acz całkowicie pozbawionym konkretów przyjęciem przez stronę administracyjno-ustawodawczą. Michał Boni, były Minister Administracji i Cyfryzacji, Jacek Męcina, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej oraz reprezentująca Komisję Zatrudnienia i Spraw Socjalnych UE, eurodeputowana Danuta Jazłowiecka zgodzili się, że pozapłacowe koszty pracy rzeczywiście są wysokie, tym niemniej pozostali przy stanowisku, że polski rynek pracy jest całkowicie elastyczny, a pozapłacowe koszty pracy mają mniej ważny wpływ na bezrobocie. Bez echa przeszło też wyliczenie, że koszt administracyjnego pozyskania miejsca pracy dla 1 bezrobotnego (ok. 10.000 zł) odpowiada całkowicie „bezadministracyjnemu” pokryciu przez Skarb Państwa z 50% składek ZUS-u od minimalnego wynagrodzenia dla nowoutworzonego stanowiska pracy przez… 3 lata!

    Próbę „podarowania przedsiębiorcom Niderlandów” podjął Minister Jacek Męcina, proponując pracodawcom zainwestowanie z własnych środków w zatrudnienie i odprowadzanie większych podatków od pracowników, co w perspektywie, po zwiększeniu wpływów do budżetu, może pozwolić rządowi na obniżenie opodatkowania pracy. Nie wiem czy znajdzie się jeszcze choć jeden przedsiębiorca skłonny w tego typu obietnice uwierzyć.

    Najnowsze artykuły

    Stanowisko ZPP w sprawie pierwszego roku rządu w gospodarce

    Zgodnie z prognozami Komisji Europejskiej, nasz PKB wzrośnie w 2024 roku o 3%, a w 2025 już o 3,6%, dzięki czemu Polska pozostanie jednym z najszybciej rozwijających się państw w Unii Europejskiej. Tempo wzrostu jest oczywiście podyktowane szeregiem czynników, w tym m.in. koniunkturą na świecie – w ciągu ostatniej dekady wybitnie Polsce sprzyjającą – jednak złą i ograniczającą firmy polityką gospodarczą można popsuć nawet najlepszy okres prosperity, a i świat robi się coraz bardziej niestabilny, co naturalnie negatywnie wpływa na sytuację państw rozwijających się. Po upływających w grudniu dwunastu miesiącach od zaprzysiężenia nowego rządu, trzeba stwierdzić, że w tych skomplikowanych okolicznościach poradził on sobie w wymiarze gospodarczym nieźle – co potwierdzają dane przytoczone na wstępie.

    Memorandum ZPP w sprawie propozycji działań Polski w trakcie jej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w obszarze energetyki i polityki klimatycznej

    11 grudnia 2024 r., Warszawa Memorandum ZPP w sprawie propozycji działań Polski w trakcie jej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w obszarze energetyki i polityki klimatycznej   Polska prezydencja w Radzie UE powinna skupić się na kompleksowym i sprawiedliwym rozwiązaniu problemu ubóstwa energetycznego. Kluczowe działania powinny obejmować wdrożenie zrównoważonych polityk, które oferują natychmiastową pomoc poprzez […]

    Komentarz ZPP dotyczący rozwoju produktowych magazynów energii

    Warszawa, 10 grudnia 2024 r. Komentarz ZPP dotyczący rozwoju produktowych magazynów energii   Produktowe magazyny energii proponowane przez branżę cementową to innowacyjne rozwiązanie, w którym energia elektryczna jest efektywnie wykorzystywana w cementowni poprzez elastyczne zwiększanie produkcji w momentach nadmiaru taniej energii z OZE. Zakłady „magazynują” energię w formie wytworzonych produktów, które można przechowywać i sprzedać później, unikając strat […]

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery