• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Komunikat ZPP ws. wyboru przewodniczącego Rady Dialogu Społecznego



    Warszawa, 18 września 2019 r. 

     

    KOMUNIKAT ZWIĄZKU PRZEDSIĘBIORCÓW I PRACODAWCÓW WS. WYBORU PRZEWODNICZĄCEGO
    RADY DIALOGU SPOŁECZNEGO

     

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców protestuje przeciwko próbom niezgodnego z prawem forsowania kandydatury pana Andrzeja Malinowskiego na nowego przewodniczącego Rady Dialogu Społecznego. Kandydatura przewodniczącego wyłonionego z ramienia strony pracodawców powinna zostać zaakceptowana przez wszystkie organizacje reprezentatywne – w tej chwili takiej jednomyślności nie ma. Wybór nowego przewodniczącego RDS, dokonany bez zgody Związku czy którejkolwiek innej reprezentatywnej organizacji pracodawców, byłby sprzeczny z przepisami ustawy o Radzie Dialogu Społecznego.

    Przewodniczącym Rady jest naprzemiennie przedstawiciel strony pracowników i strony pracodawców oraz strony rządowej. Kadencja przewodniczącego Rady trwa rok. Niebawem końca dobiega kadencja obecnej przewodniczącej, pani Doroty Gardias, wskazanej w ubiegłym roku przez stronę pracowników. Przed nią, przewodniczącą Rady była przedstawicielka strony rządowej, ówczesna minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Elżbieta Rafalska. Według zatem mechanizmu rotacyjnego, w tym roku przewodnictwo Rady obejmie reprezentant strony pracodawców.

    Przepisy nie regulują dokładnie trybu wyboru przedstawiciela którejś ze stron społecznych obejmującego przewodnictwo w Radzie. Ma on być przez tę stronę „wskazany”. Brak odwołania do procedury głosowania, uwzględnionej w innych przepisach ustawy o RDS, oznacza jednak, że dana strona powinna w toku negocjacji osiągnąć konsensus co do osoby wskazanej na przewodniczącego Rady.

    Pragniemy poinformować, że wewnątrz strony pracodawców nie ma w tej chwili jednomyślności co do wskazania nowego przewodniczącego Rady. Wskazanie jakiegokolwiek członka Rady reprezentującego stronę pracodawców na nowego przewodniczącego, bez uzyskania akceptacji wszystkich reprezentatywnych organizacji pracodawców, byłoby działaniem sprzecznym z przepisami ustawy. Tym samym, wszelkie decyzje podjęte przez takiego przewodniczącego byłyby nieważne, ponieważ byłby on wybrany w sposób niezgodny z prawem.

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców ma swoich przedstawicieli w Radzie Dialogu Społecznego od grudnia 2018 roku. Jesteśmy pierwszą organizacją spoza kręgu podmiotów zasiadających wcześniej w Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych, której udało się to osiągnąć. Nie ulega wątpliwości, że pojawienie się naszych przedstawicieli w składzie Rady zburzyło dotychczasowy porządek, w ramach którego rozmaite decyzje podejmowane były w sposób nieprzejrzysty, w oparciu o zakulisowe gry interesów. Nie akceptujemy sytuacji, w której przewodniczącego Rady próbuje się wybierać podczas pokątnych zebrań części organizacji, ignorując głos pozostałych.

    Informujemy jednocześnie, że w dniu dzisiejszym wysłaliśmy oficjalne pismo do Prezydenta RP Andrzeja Dudy, jako nieformalnego patrona dialogu społecznego w Polsce, w którym prosimy o przedstawienie interpretacji przepisów ustawy o Radzie Dialogu Społecznego odnoszących się do kwestii wyboru przewodniczącego Rady przez jedną z jej stron społecznych. Na ręce obecnej przewodniczącej RDS, pani Doroty Gardias, złożyliśmy z kolei pismo, w którym wprost wyraziliśmy sprzeciw wobec kandydatury pana Andrzeja Malinowskiego i podkreśliliśmy, że nowego przewodniczącego Rady muszą zaakceptować wszystkie organizacje tworzące stronę pracodawców.

    Jesteśmy przekonani, że strona pracodawców Rady Dialogu Społecznego może osiągnąć porozumienie, co do tego, którego z jej przedstawicieli wskazać jako następnego przewodniczącego. W istocie jedynym warunkiem, jaki stawiamy potencjalnemu kandydatowi, są wysokie kwalifikacje merytoryczne i moralne. W tych granicach jesteśmy skłonni dyskutować o każdej kandydaturze. Podkreślamy jednocześnie, że wskazanie kogokolwiek na nowego przewodniczącego reprezentującego stronę pracodawców bez naszej zgody, będzie sprzeczne z przepisami ustawy o Radzie Dialogu Społecznego.

    Najnowsze artykuły

    Stanowisko ZPP ws. projektu ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej

    Co do zasady Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) pozytywnie ocenia kierunek ewolucji rządowego projektu ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (druk nr 949). Naszą aprobatę budzi przede wszystkim usunięcie na etapie dyskusji w ramach Rady Ministrów przepisu obligującego wszystkich przedsiębiorców do zatrudniania cudzoziemców wyłącznie na umowę o pracę. Niestety, w aktualnej wersji prawa pozostawiono artykuł 6, w tym ust. 1. pkt 1 i ust. 1 pkt 2, które przewidują taki wymóg w odniesieniu do agencji pracy tymczasowej (APT) sprowadzających nad Wisłę pracowników tymczasowych. Jako ZPP dostrzegamy wynikające z takiej propozycji ryzyka – analogicznie do tych generowanych przez wcześniej obecny w regulacji postulat wprowadzenia obowiązkowych umów o pracę z cudzoziemcami dla wszystkich firm.

    Komentarz ZPP w sprawie ustawy z dnia 21 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw oraz Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych.

    Warszawa, 30 stycznia 2025 r. Komentarz ZPP w sprawie ustawy z dnia 21 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw oraz Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych. Już w 2025 r. w Polsce ma zacząć obowiązywać system kaucyjny. Sejm przyjął nowelizację ustawy z […]

    Apel Związku Przedsiębiorców i Pracodawców ws. konieczności szybkiego procedowania tzw. ustawy wiatrakowej

    Obawy o rosnące ceny energii i niepewność dotycząca skali podwyżek są istotnym czynnikiem hamującym inwestycje w Polsce i innych państwach członkowskich. Kolejne odsłony koniecznych programów chroniących odbiorców przed wysokimi cenami stanowią duży koszt dla budżetu państwa.

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery