• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    List otwarty do Prezydenta RP



    02-07-2014

    Warszawa, 2 lipca 2014 r.

    Szanowny Pan
    Bronisław Komorowski
    Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

    Szanowny Panie Prezydencie,

    zwracamy się do Pana z prośbą o niepodpisywanie Ustawy o informowaniu o cenach towarów i usług z dnia 9 maja 2014 r.

    Wielokrotnie deklarował się Pan jako przyjaciel małych i średnich firm, dlatego wierzymy, że potwierdzi Pan to w działaniu.

    Nie jesteśmy w stanie pojąć intencji, które przyświecały pomysłodawcom tej ustawy oraz tym, którzy głosowali za jej uchwaleniem. Nie przemawia za tym żaden istotny interes społeczny.

    Ustawa przewiduje drastyczne podniesienie kar za „błędne podanie lub niepodanie cen”, przewiduje, że ceny mają być uwidaczniane w sposób „jednoznaczny, nie budzący wątpliwości i umożliwiający ich porównanie”.

    W przypadku, gdy według uznania urzędników tak nie jest, ustawa przewiduje kary w wysokości 20 lub nawet 40 tysięcy złotych. Wysokość kar w stosunku do obowiązującego prawa rośnie 13-26-krotnie!

    Jest to zupełnie nieadekwatne do stopnia szkodliwości takich praktyk, które, o ile nam wiadomo, nie są masowe, ani nie są jakimś poważnym problemem społecznym.

    Panie Prezydencie! Polacy naprawdę są asertywni przy zakupach i potrafią dopytać o cenę, jeśli mają jakieś wątpliwości.

    W tym samym czasie ustawodawca ustala, że kradzież towaru ze sklepu do kwoty 420 złotych nie jest przestępstwem, a wykroczeniem zagrożonym grzywną do 500 złotych!

    Panie Prezydencie! Jak wy nas traktujecie! Jeśli ktoś nas okradnie to grozi mu kara 500 złotych, a my za błąd w cenie mamy płacić 20 lub nawet 40 tysięcy złotych? To skrajnie niesprawiedliwe i nieuczciwe.

    Ustawa będzie miała dwa skutki. Będą to:

    – Likwidacja bardzo wielu małych sklepów, szczególnie na terenach wiejskich, nieskomputeryzowanych, w których o pomyłkę cenową najłatwiej. Żaden mały sklep na wsi lub w małym miasteczku nie przetrwa kary 40 tysięcy złotych. Mamy nadzieję, że nie chodzi o to, żeby zlikwidować małe sklepy, by wszyscy musieli kupować w hipermarketach.

    – Rozprzestrzenienie się korupcji. Przy tak wysokich karach, propozycje „załatwienia sprawy po ludzku” będą padać nagminnie. Mamy nadzieję, że nie jest to metoda na podniesienie zarobków urzędników, tylko zwykły brak znajomości realnego świata.

    Panie Prezydencie! Apelujemy do Pana, żeby Pan załatwił tę sprawę po ludzku, uratował małe sklepy na wsi przed zagładą i nie podpisywał tej bardzo szkodliwej ustawy.

    Z poważaniem,
    Cezary Kaźmierczak
    Prezes

    List do pobrania.

    Najnowsze artykuły

    Stanowisko ZPP w sprawie pierwszego roku rządu w gospodarce

    Zgodnie z prognozami Komisji Europejskiej, nasz PKB wzrośnie w 2024 roku o 3%, a w 2025 już o 3,6%, dzięki czemu Polska pozostanie jednym z najszybciej rozwijających się państw w Unii Europejskiej. Tempo wzrostu jest oczywiście podyktowane szeregiem czynników, w tym m.in. koniunkturą na świecie – w ciągu ostatniej dekady wybitnie Polsce sprzyjającą – jednak złą i ograniczającą firmy polityką gospodarczą można popsuć nawet najlepszy okres prosperity, a i świat robi się coraz bardziej niestabilny, co naturalnie negatywnie wpływa na sytuację państw rozwijających się. Po upływających w grudniu dwunastu miesiącach od zaprzysiężenia nowego rządu, trzeba stwierdzić, że w tych skomplikowanych okolicznościach poradził on sobie w wymiarze gospodarczym nieźle – co potwierdzają dane przytoczone na wstępie.

    Memorandum ZPP w sprawie propozycji działań Polski w trakcie jej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w obszarze energetyki i polityki klimatycznej

    11 grudnia 2024 r., Warszawa Memorandum ZPP w sprawie propozycji działań Polski w trakcie jej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w obszarze energetyki i polityki klimatycznej   Polska prezydencja w Radzie UE powinna skupić się na kompleksowym i sprawiedliwym rozwiązaniu problemu ubóstwa energetycznego. Kluczowe działania powinny obejmować wdrożenie zrównoważonych polityk, które oferują natychmiastową pomoc poprzez […]

    Komentarz ZPP dotyczący rozwoju produktowych magazynów energii

    Warszawa, 10 grudnia 2024 r. Komentarz ZPP dotyczący rozwoju produktowych magazynów energii   Produktowe magazyny energii proponowane przez branżę cementową to innowacyjne rozwiązanie, w którym energia elektryczna jest efektywnie wykorzystywana w cementowni poprzez elastyczne zwiększanie produkcji w momentach nadmiaru taniej energii z OZE. Zakłady „magazynują” energię w formie wytworzonych produktów, które można przechowywać i sprzedać później, unikając strat […]

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery