• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Misja gospodarcza polskich firm do Łucka, Równego i Kijowa 9-14 września 2024 r.



    17 września 2024

    Misja gospodarcza polskich firm do Łucka, Równego i Kijowa 9-14 września 2024 r.

    W dniach 9-14 września 2024 roku odbyła się wyjazdowa misja gospodarcza polskich firm do Łucka, Równego i Kijowa. Celem misji było wspieranie współpracy polsko-ukraińskiej, budowanie nowych relacji biznesowych oraz nawiązywanie kontaktów, które będą sprzyjały dalszemu rozwojowi gospodarki po obu stronach granicy.

    Misja, w której uczestniczyło kilkanaście polskich firm, reprezentujących branże: TSL, budownictwo infrastrukturalne oraz handel, rozpoczęła się w Łucku. Inauguracyjna konferencja odbyła się 10 września br. w Łuckim Narodowym Uniwersytecie Technicznym (LNTU) i została otwarta przez Pawła Kowala, Przewodniczącego Rady ds. Współpracy z Ukrainą, Yurii Pohuliaiko, Przewodniczącego Wołyńskiej Administracji Wojskowej, Cezarego Kaźmierczaka, Prezesa Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP), Hryhorii Nedopad, Przewodniczącego Wołyńskiej Rady Obwodowej oraz Irynę Vakhovych, Rektora LNTU. W trakcie wydarzenia poruszona została kwestia przyszłej odbudowy Ukriany, w tym konkretne możliwości i narzędzia przyciągania inwestycji do Ukrainy oraz unijny program wsparcia Ukraine Facility. Uczestnicy mieli również okazję do zapoznania się z potencjałem ekonomicznym Łucka oraz obwodu wołyńskiego, wymiany doświadczeń oraz nawiązywania cennych kontaktów z ukraińskimi przedsiębiorcami oraz lokalnymi władzami, biorącymi udział w wydarzeniu.

    Po konferencji delegacja polskich firm odbyła wizytę referencyjną w ukraińsko-polskim przedsiębiorstwie Modern Expo, które jest przykładem udanej współpracy biznesowej między Polską a Ukrainą.

    Kolejnym przystankiem było m. Równe, gdzie polscy przedsiębiorcy w ramach wizyt referencyjnych, odwiedzili zakład produkcyjny firmy Kronospan, a także jeden z największych zakładów produkujących makarony w Ukrainie – Vilis. Produkty tej firmy trafiają na rynek ukraiński oraz do kilkudziesięciu krajów na całym świecie.

    Ponadto, delegacja z Polski spotkała się z przedstawicielami lokalnych władz, w tym Oleksandrem Kovalem, Przewodniczącym Rówieńskiej Obwodowej Administracji Wojskowej oraz biznesu w rówieńskim oddziale Diia.Business. To spotkanie umożliwiło nawiązanie wartościowych kontaktów oraz omówienie perspektyw współpracy w różnych sektorach gospodarki.

    Po serii udanych rozmów i wizyt w Łucku i Równem, na delegację czekał kulminacyjny punkt misji gospodarczej, tj. konferencja Europe-Poland-Ukraine: Cooperate Together ’24, która odbyła się 12 września 2024 roku w Kijowie. Wydarzenie to zgromadziło kluczowych przedstawicieli polskiego i ukraińskiego biznesu oraz administracji, mających na celu dalsze zacieśnianie relacji gospodarczych między obydwoma krajami. Udział w konferencji wzięli, m.in.:

    Taras Kachka, Zastępca Ministra Gospodarki Ukrainy, Przedstawiciel Handlowy Ukrainy,

    Marta Poslad, Dyrektor ds. polityki publicznej w Europie Środkowo-Wschodniej i relacji transatlantyckich, Google,

    Oleksander Marikovskyi, Przewodniczący Podkomisji ds. Regionalnej Współpracy Gospodarczej i Handlu przy Radzie Najwyższej Ukrainy,

    Valerii Tkachov, Zastępca Dyrektora Departamentu Pracy Komercyjnej, A.T. „Ukrzaliznycia”, 

    Marian Przeździecki, Business Development Managera w Zagranicznym Biurze Handlowym PAIH.

    Łącznie udział w wydarzeniu wzięło ponad 200 uczestników, co pokazuje aktualność poruszonych w ramach konferencji zagadnień. 

    Misja gospodarcza jednoznacznie stanowi ważny krok na drodze do intensyfikacji współpracy polsko-ukraińskiej. Następnego dnia po konferencji grupa polskich przedsiębiorców odwiedziła biuro Zagranicznego Biura Handlowego Polish Investment and Trade Agency (PAIH) w Kijowie oraz spotkała się z kierownikiem Wydziału Ekonomicznego Ambasady RP w Kijowie z Dawidem Tomaszewskim.

    Wydarzenie zostało zrealizowane w ramach projektu Business for Ukraine Center, powstałego we współpracy Związku Przedsiębiorców i Pracodawców z Fundacją Totalizatora Sportowego.

    Zobacz: Misja gospodarcza polskich firm do Łucka, Równego i Kijowa 9-14 września 2024 r.

     

     

    Najnowsze artykuły

    Stanowisko ZPP w sprawie pierwszego roku rządu w gospodarce

    Warszawa, 13 grudnia 2024 r.    Stanowisko Związku Przedsiębiorców i Pracodawców w sprawie pierwszego roku rzadu w gospodarce Nowy skład rządu rozpoczął prace w połowie grudnia 2023 roku – po upływie dwunastu miesięcy trzeba stwierdzić, że gospodarka ma się ogólnie nieźle. Na plus należy zaliczyć przede wszystkim zmiany w zakresie procesu legislacyjnego (co do zasady […]

    Memorandum ZPP w sprawie propozycji działań Polski w trakcie jej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w obszarze energetyki i polityki klimatycznej

    11 grudnia 2024 r., Warszawa Memorandum ZPP w sprawie propozycji działań Polski w trakcie jej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w obszarze energetyki i polityki klimatycznej   Polska prezydencja w Radzie UE powinna skupić się na kompleksowym i sprawiedliwym rozwiązaniu problemu ubóstwa energetycznego. Kluczowe działania powinny obejmować wdrożenie zrównoważonych polityk, które oferują natychmiastową pomoc poprzez […]

    Komentarz ZPP dotyczący rozwoju produktowych magazynów energii

    Warszawa, 10 grudnia 2024 r. Komentarz ZPP dotyczący rozwoju produktowych magazynów energii   Produktowe magazyny energii proponowane przez branżę cementową to innowacyjne rozwiązanie, w którym energia elektryczna jest efektywnie wykorzystywana w cementowni poprzez elastyczne zwiększanie produkcji w momentach nadmiaru taniej energii z OZE. Zakłady „magazynują” energię w formie wytworzonych produktów, które można przechowywać i sprzedać później, unikając strat […]

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery