• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Oświadczenie



    Bezrobocie w Polsce wśród młodych ludzi (do 25 roku życia) sięgnęło już dramatycznego poziomu 27,8%.

    Jest to dramat młodych ludzi oraz dramat Polski, mający bardzo szerokie i wielorakie konsekwencje – począwszy od sytuacji gospodarczej a skończywszy na zapaści demograficznej.

    Obecna sytuacja wymaga działań szybkich i radykalnych.

    Polska ma doświadczenia wychodzenia z sytuacji dużo bardziej poważnych. Po upadku komunizmu dzięki wolności gospodarczej, którą umożliwiła tzw. Ustawa Wilczka ,  Polacy stworzyli 6 milionów miejsc pracy i w ciągu zaledwie kilku lat zmienili Polskę. Dokonaliśmy tego bezprecedensowego skoku cywilizacyjnego wyłącznie dzięki wolności gospodarczej – nie było banków, telefonów, unijnych dotacji, infrastruktury. Wystarczyło odblokowanie energii i przedsiębiorczości Polaków.

    Sytuacja dojrzała już do tego, żeby powtórzyć ten sprawdzony sposób, a nie brnąć w coraz bardziej absurdalne pomysły w rodzaju dyrektyw unijnych, „że każdy ma mieć pracę”.

    W Sejmie rozpoczynają się pracę nad ustawą odblokowującą dostęp do zawodów. Polska ma najbardziej zabetonowany system dostępu do zawodów w Europie. Regulowanych jest prawie 400 zawodów. Mimo dramatu bezrobocia otwarcie dostępu do zawodów – wcale nie jest przesądzone. Losy ustawy nie zależą od partii politycznych – bo podziały w jej sprawie biegną w poprzek partii politycznych. Uaktywniają się różne potężne lobby, które kosztem interesu publicznego, chcą wyłączyć spod ustawy różne branże: zablokować w nich konkurencję, nie dopuścić do nich młodych ludzi i wreszcie pobierać rentę monopolową od Klientów.

    Dlatego Związek Przedsiębiorców i Pracodawców popiera i będzie popierał działania Fundacji Republikańskiej w zakresie monitorowania prac legislacyjnych nad ustawą i udzieli jej wszelkiego możliwego wsparcia w tym zakresie.

    Do rozwiązania problemu bezrobocia w Polsce – odblokowanie zawodów, to zdecydowanie za mało. Jeśli rzeczywiście chcemy cos z tym zrobić – powinniśmy sięgnąć po  polskie doświadczenia z lat 1989/92 i przywrócić wolność gospodarczą, która już raz uratowała nasz kraj. Niemniej zaproponowana przez Ministra Sprawiedliwości, Jarosława Gowina, ustawa otwierająca dostęp do wielu zawodów dla młodych ludzi, to zdecydowanie krok w dobrym kierunku, który będziemy popierać i wzywamy innych do jej wsparcia.

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców

    Najnowsze artykuły

    Apel do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy

    Szanowny Panie Prezydencie, zwracamy się do Pana z apelem o podpisanie ustawy wprowadzającej zmiany w konstrukcji składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Proponowana regulacja stanowi długo oczekiwaną odpowiedź na realne problemy mikroprzedsiębiorców, szczególnie tych funkcjonujących w małych miejscowościach. To właśnie te podmioty – niewielkie, lokalne firmy – najbardziej odczuły negatywne skutki reform podatkowo-składkowych wprowadzonych w 2022 roku. Jak pokazują dane, od tamtego czasu liczba zawieszanych i zamykanych działalności gospodarczych wyraźnie rośnie – tylko w 2022 roku zawieszono ich aż o 24% więcej niż rok wcześniej, a trend ten utrzymuje się w kolejnych latach. Zjawisko to prowadzi do osłabienia lokalnych społeczności, ograniczenia dostępu mieszkańców do podstawowych usług oraz przyczynia się do postępującego wyludniania mniejszych miejscowości.

    ZPP zabiera głos w sprawie Clean Industrial Deal: uwagi i stanowisko

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców pozytywnie ocenia cele Pakietu dla Czystego Przemysłu, jednak podkreśla konieczność dostosowania strategii do realiów krajowych. Transformacja energetyczna powinna iść w parze z utrzymaniem konkurencyjności przemysłu oraz stabilnością cen energii.

    Inkluzywność jako konieczność, nie opcja – wnioski z okrągłego stołu o sytuacji osób z chorobami przewlekłymi na rynku pracy, części projektu ZPP „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu”

    Okrągły stół ZPP w ramach kampanii „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu” poświęcony był roli osób z chorobami przewlekłymi na rynku pracy. W obliczu starzejącego się społeczeństwa i rosnącego deficytu pracowników, temat aktywizacji zawodowej tej grupy nabiera nowego, nie tylko etycznego, ale też gospodarczego wymiaru. W debacie udział wzięli parlamentarzyści, przedstawiciele firm oraz organizacji pozarządowych, a także eksperci z dziedziny HR i prawa pracy.

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery