• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Plusy Ujemne: Lex Uber



    Ustawa z dnia 16 maja 2019 r. o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw – podpisana 3 czerwca 2019 , weszła w życie 1 stycznia 2020 r.

     

    Polityk odpowiedzialny za ustawę: Andrzej Adamczyk

    Ministerstwo: Infrastruktury i Budownictwa

    Opis ustawy: Ustawa reguluje funkcjonowanie na polskim rynku usług przewozu osób, świadczonych za pomocą takich aplikacji jak Bolt czy Uber.

    Plusy:

    + Ujednolicenie wymogów dla taksówkarzy i kierowców korzystających z popularnych aplikacji,

    + Likwidacja obowiązku posiadania taksometru na rzecz rejestrowania przejazdu za pośrednictwem aplikacji,

    + Likwidacja obowiązku zdawania egzaminu z topografii miasta.

    Minusy:

    – Brak wydania kluczowych rozporządzeń wykonawczych Ministra Cyfryzacji w sprawie aplikacji mobilnej służącej do rozliczania opłaty za przewóz osób oraz ministra finansów w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania. Brak tych rozporządzeń utrudnia przewoźnikom funkcjonowanie na rynku w obliczu nowych przepisów I może powodować zamieszanie wśród klientów,

    – Rozporządzenia o nowych wzorach licencji na przewozy zostało opublikowane 10 grudnia, więc samorządy miały bardzo mało czasu na przygotowanie się do niego. W praktyce istnieje obawa, że przepisy te będą martwe w pierwszych miesiącach swojego funkcjonowania.

     

    Zapraszamy do odwiedzenia naszego portalu Plusy Ujemne 

    Fot. freestocks-photos / pixabay.com

    Najnowsze artykuły

    Memorandum ZPP: Bez rozwoju infrastruktury wychwytu i magazynowania CO2 utracimy w Europie niektóre gałęzie przemysłu

    Warszawa, 8 kwietnia 2025 r. Memorandum ZPP: Bez rozwoju infrastruktury wychwytu i magazynowania CO2 utracimy w Europie niektóre gałęzie przemysłu Bez rozwoju infrastruktury wychwytu i magazynowania CO2 utracimy w Europie niektóre gałęzie przemysłu. Pytanie tylko, czy jest to świadome poświęcenie kilku branż energochłonnych na drodze do osiągnięcia przez Unię Europejską celów emisyjnych, czy może właśnie […]

    Sukces ZPP w sprawie ustawy o rynku mocy: jednostki zgłoszone na rynek mocy otrzymają szybciej decyzję o przyłączeniu

    18 marca weszła w życie nowelizacja ustawy o rynku mocy. W wyniku zgłoszonej przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców propozycji, Sejm w II czytaniu wprowadził istotną poprawkę. Zmiana ta, zawarta w art. 6, stanowi mechanizm umożliwiający sprawniejsze i szybsze uzyskanie decyzji o warunkach przyłączenia dla jednostek zadeklarowanych do rynku mocy. 

    Stanowisko ZPP do projektu rozporządzenia w sprawie towarów, których przewóz jest objęty systemem monitorowania SENT, obejmujące perspektywę sektora odzieżowego

    ZPP rozumie cel regulacji, jakim jest walka z szarą strefą i uszczelnienie systemu podatkowego, jednak podkreślamy, że skuteczne działania w tym zakresie powinny być podejmowane na poziomie całej Unii Europejskiej. Proponowane przez Komisję Europejską zmiany w Kodeksie Celnym (m.in. zniesienie progu de minimis i wprowadzenie domyślnego importera) stanowią bardziej efektywną drogę walki z nieuczciwymi przedsiębiorcami niż jednostronne działania poszczególnych państw.

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery