• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Plusy Ujemne: Zaoczne studia pielęgniarskie



    Ustawa z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej, podpisana przez Prezydenta 30 lipca, weszła w życie 23 sierpnia 2019 r. 

     

    Polityk odpowiedzialny za ustawę: Łukasz Szumowski

    Ministerstwo: Zdrowia

    Opis ustawy:

    Ustawa umożliwia kształcenie przyszłych pielęgniarek na kierunku pielęgniarstwo i położnictwo w formie niestacjonarnej. Ponadto umożliwia on pielęgniarce pójście na urlop szkoleniowy (w wymiarze 6 dni roboczych), związany choćby z uczęszczaniem na zajęcia podyplomowe.

    Plusy: 

    +  Dzięki uruchomieniu zaocznych kierunków studiów pielęgniarskich, zwiększy się liczba absolwentów tego kierunku co powinno pomóc rozwiązaniu obecnego problemu braku pielęgniarek w polskich szpitalach.

    + Nowe formy dokształcania się pielęgniarek mogą wpłynąć na lepszą opiekę pacjenta w szpitalu.

    Minusy: 

    – Są to idące w dobrą stronę, ale w dalszym ciągu jedynie kosmetyczne działania. Muszą powstać dodatkowe mechanizmy, przede wszystkim płacowe, które sprawią, że pojawią się osoby chętne do pracy w tym zawodzie.


    Zapraszamy do odwiedzenia naszego portalu Plusy Ujemne 


    Fot. Free-Photos / pixabay.com

    Najnowsze artykuły

    Stanowisko ZPP w sprawie pierwszego roku rządu w gospodarce

    Zgodnie z prognozami Komisji Europejskiej, nasz PKB wzrośnie w 2024 roku o 3%, a w 2025 już o 3,6%, dzięki czemu Polska pozostanie jednym z najszybciej rozwijających się państw w Unii Europejskiej. Tempo wzrostu jest oczywiście podyktowane szeregiem czynników, w tym m.in. koniunkturą na świecie – w ciągu ostatniej dekady wybitnie Polsce sprzyjającą – jednak złą i ograniczającą firmy polityką gospodarczą można popsuć nawet najlepszy okres prosperity, a i świat robi się coraz bardziej niestabilny, co naturalnie negatywnie wpływa na sytuację państw rozwijających się. Po upływających w grudniu dwunastu miesiącach od zaprzysiężenia nowego rządu, trzeba stwierdzić, że w tych skomplikowanych okolicznościach poradził on sobie w wymiarze gospodarczym nieźle – co potwierdzają dane przytoczone na wstępie.

    Memorandum ZPP w sprawie propozycji działań Polski w trakcie jej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w obszarze energetyki i polityki klimatycznej

    11 grudnia 2024 r., Warszawa Memorandum ZPP w sprawie propozycji działań Polski w trakcie jej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w obszarze energetyki i polityki klimatycznej   Polska prezydencja w Radzie UE powinna skupić się na kompleksowym i sprawiedliwym rozwiązaniu problemu ubóstwa energetycznego. Kluczowe działania powinny obejmować wdrożenie zrównoważonych polityk, które oferują natychmiastową pomoc poprzez […]

    Komentarz ZPP dotyczący rozwoju produktowych magazynów energii

    Warszawa, 10 grudnia 2024 r. Komentarz ZPP dotyczący rozwoju produktowych magazynów energii   Produktowe magazyny energii proponowane przez branżę cementową to innowacyjne rozwiązanie, w którym energia elektryczna jest efektywnie wykorzystywana w cementowni poprzez elastyczne zwiększanie produkcji w momentach nadmiaru taniej energii z OZE. Zakłady „magazynują” energię w formie wytworzonych produktów, które można przechowywać i sprzedać później, unikając strat […]

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery