• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Plusy Ujemne: Zmiany w finansowaniu nauczycieli



    Ustawa z dnia 13 czerwca 2019 r. o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw, weszła w życie
    1 września 2019 r.

     

    Polityk odpowiedzialny za ustawę: Dariusz Piontkowski

    Ministerstwo: Edukacji Narodowej

    Opis ustawy:

    Ustawa jest pokłosiem wiosennego strajku nauczycieli. Podnosi ona pensje zasadnicze nauczycieli o 9% oraz wprowadza szereg zmian np. w sposobie awansu nauczycielskiego.

    Plusy: 

    +  Pensum nauczycieli praktycznej nauki zawodu określi organ prowadzący (samorząd), a nie będzie on sztywnie wyznaczony w ustawie. Niestety obowiązuje ograniczenie do maksymalnie 20 godzin tygodniowo.

    Minusy: 

    – Wzrost pensji nauczycielskich nie jest skorelowany z oceną ich pracy. Podwyżki dostaną wszyscy takie same, niezależnie od jakości nauczania, jaką prezentują.

    – Analogiczna sytuacja wygląda z awansem zawodowym. Skraca się staż pracy konieczny do awansu na nauczyciela kontraktowego, nie przedstawia się jednak merytorycznych warunków jego osiągnięcia.

    – Nowelizacja cofa pozytywne zmiany wprowadzone przed rokiem, które wprowadzały okresową ocenę pracy nauczyciela czy ocenę pracy po zakończeniu stażu. Nie będzie już wypłacany dodatek za wyróżniającą się pracę dla najlepiej ocenianych pedagogów.


    Zapraszamy do odwiedzenia naszego portalu Plusy Ujemne 

    Fot. Pexels / pixabay.com

    Najnowsze artykuły

    Stanowisko ZPP w sprawie pierwszego roku rządu w gospodarce

    Zgodnie z prognozami Komisji Europejskiej, nasz PKB wzrośnie w 2024 roku o 3%, a w 2025 już o 3,6%, dzięki czemu Polska pozostanie jednym z najszybciej rozwijających się państw w Unii Europejskiej. Tempo wzrostu jest oczywiście podyktowane szeregiem czynników, w tym m.in. koniunkturą na świecie – w ciągu ostatniej dekady wybitnie Polsce sprzyjającą – jednak złą i ograniczającą firmy polityką gospodarczą można popsuć nawet najlepszy okres prosperity, a i świat robi się coraz bardziej niestabilny, co naturalnie negatywnie wpływa na sytuację państw rozwijających się. Po upływających w grudniu dwunastu miesiącach od zaprzysiężenia nowego rządu, trzeba stwierdzić, że w tych skomplikowanych okolicznościach poradził on sobie w wymiarze gospodarczym nieźle – co potwierdzają dane przytoczone na wstępie.

    Memorandum ZPP w sprawie propozycji działań Polski w trakcie jej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w obszarze energetyki i polityki klimatycznej

    11 grudnia 2024 r., Warszawa Memorandum ZPP w sprawie propozycji działań Polski w trakcie jej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w obszarze energetyki i polityki klimatycznej   Polska prezydencja w Radzie UE powinna skupić się na kompleksowym i sprawiedliwym rozwiązaniu problemu ubóstwa energetycznego. Kluczowe działania powinny obejmować wdrożenie zrównoważonych polityk, które oferują natychmiastową pomoc poprzez […]

    Komentarz ZPP dotyczący rozwoju produktowych magazynów energii

    Warszawa, 10 grudnia 2024 r. Komentarz ZPP dotyczący rozwoju produktowych magazynów energii   Produktowe magazyny energii proponowane przez branżę cementową to innowacyjne rozwiązanie, w którym energia elektryczna jest efektywnie wykorzystywana w cementowni poprzez elastyczne zwiększanie produkcji w momentach nadmiaru taniej energii z OZE. Zakłady „magazynują” energię w formie wytworzonych produktów, które można przechowywać i sprzedać później, unikając strat […]

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery