• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    PO NADAL NIE ROZUMIE RYNKU.



    15-12-2013

    Na zlecenie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Dom Badawczy Maison przeprowadził badanie dotyczące reakcji przedsiębiorców na podwyżki podatków. Badanie zostało przeprowadzone techniką CAWI na reprezentatywnej próbie małych i średnich przedsiębiorstw (N: 501), które stanowią 99,8% wszystkich firm działających w Polsce i zatrudniają ¾ Polaków.

    – Wczorajsze wystąpienie Premiera Donalda Tuska świadczy o tym, że wszedł on do licytacji z Leszkiem Millerem i Jarosławem Kaczyńskim. Teraz czekam tylko na „gruszki na wierzbie” – powiedział Cezary Kaźmierczak, prezes ZPP.

    Jak się zachowasz w sytuacji znacznego podniesienia podatków w Polsce?

    Dom Badawczy Maison dla ZPP. CAWI, N: 501.

    Na pytanie: „Jak się zachowasz w sytuacji znacznego podniesienia podatków w Polsce?”, tylko 14% przedsiębiorców odpowiedziało, że zachowa się zgodnie z życzeniem rządu. Aż 22% grozi zaprzestaniem prowadzenia działalności gospodarczej. 9% wyjedzie za granicę, a 13% przejdzie do szarej strefy. Najwięcej przedsiębiorców –  aż 41 % (w tym 44% w produkcji, 42% w usługach i 36% w handlu), planuje zastosować w takiej sytuacji optymalizację podatkową. 

    – Nie wiem jak można siedem lat rządzić i nie rozumieć elementarnych zachowań rynku, a przy tym wierzyć, że ukazami da się cokolwiek rozwiązać. Tutaj Donald Tusk nie różni się niczym od Piotra Dudy. Przedsiębiorcy sobie poradzą z opresją podatkową państwa. Mamy wiele alternatyw. Wątpię tylko czy takie alternatywy mają pracownicy i Polska. Mamy ponad 200 lat doświadczenia z radzeniem sobie z represjami administracyjnymi. Za Generalnej Guberni za handel rąbanką groziła kara śmierci i nikomu rąbanki nie brakowało. Damy sobie radę też z tymi nowymi, godnymi pożałowania, koncepcjami – powiedział Cezary Kaźmierczak, prezes ZPP.

    W badaniu przedsiębiorcy zostali także zapytani czy rozważają wyjazd z Polski. Poniżej wynik:

    Czy rozważasz wyjazd z Polski i podjęcie działalności za granicą?


    Dom Badawczy Maison dla ZPP. CAWI, N:501.

    – Fakt, że aż 1/3 polskich przedsiębiorców rozważa wyjazd za granicę i budowę bogactwa innych państw powinien być wielkim ostrzeżeniem dla rządzących i skłonić ich to natychmiastowych działań, żeby tę sytuację zmienić – powiedział Marcin Nowacki, dyrektor ds. relacji publicznych ZPP. – Postulaty przedsiębiorców są znane od dawna. Są to obniżenie pozapłacowych kosztów zatrudnienia, usunięcie barier biurokratycznych i opresji urzędniczej oraz uproszczenie systemu podatkowego, który Bank Światowy klasyfikuje pod względem wrogości dla podatnika na 118 miejscu na świecie – dodaje Nowacki.

    Więcej informacji:
    Joanna Nowek
    Emil/ j.nowek@zpp.net.pl

    Najnowsze artykuły

    Stanowisko ZPP w sprawie pierwszego roku rządu w gospodarce

    Zgodnie z prognozami Komisji Europejskiej, nasz PKB wzrośnie w 2024 roku o 3%, a w 2025 już o 3,6%, dzięki czemu Polska pozostanie jednym z najszybciej rozwijających się państw w Unii Europejskiej. Tempo wzrostu jest oczywiście podyktowane szeregiem czynników, w tym m.in. koniunkturą na świecie – w ciągu ostatniej dekady wybitnie Polsce sprzyjającą – jednak złą i ograniczającą firmy polityką gospodarczą można popsuć nawet najlepszy okres prosperity, a i świat robi się coraz bardziej niestabilny, co naturalnie negatywnie wpływa na sytuację państw rozwijających się. Po upływających w grudniu dwunastu miesiącach od zaprzysiężenia nowego rządu, trzeba stwierdzić, że w tych skomplikowanych okolicznościach poradził on sobie w wymiarze gospodarczym nieźle – co potwierdzają dane przytoczone na wstępie.

    Memorandum ZPP w sprawie propozycji działań Polski w trakcie jej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w obszarze energetyki i polityki klimatycznej

    11 grudnia 2024 r., Warszawa Memorandum ZPP w sprawie propozycji działań Polski w trakcie jej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w obszarze energetyki i polityki klimatycznej   Polska prezydencja w Radzie UE powinna skupić się na kompleksowym i sprawiedliwym rozwiązaniu problemu ubóstwa energetycznego. Kluczowe działania powinny obejmować wdrożenie zrównoważonych polityk, które oferują natychmiastową pomoc poprzez […]

    Komentarz ZPP dotyczący rozwoju produktowych magazynów energii

    Warszawa, 10 grudnia 2024 r. Komentarz ZPP dotyczący rozwoju produktowych magazynów energii   Produktowe magazyny energii proponowane przez branżę cementową to innowacyjne rozwiązanie, w którym energia elektryczna jest efektywnie wykorzystywana w cementowni poprzez elastyczne zwiększanie produkcji w momentach nadmiaru taniej energii z OZE. Zakłady „magazynują” energię w formie wytworzonych produktów, które można przechowywać i sprzedać później, unikając strat […]

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery