Warszawa, 6 lutego 2020 r.
Polsko-białoruska współpraca biznesowa szansą na zdobycie nowych rynków i zwiększenie sprzedaży
5 lutego 2020 roku w Świetlicy Wolności odbyło się seminarium Związku Przedsiębiorców i Pracodawców zatytułowane „Perspektywy współpracy polskich i białoruskich przedsiębiorców – szanse i wyzwania”.
Dynamika współpracy gospodarczej pomiędzy Polską a Białorusią sukcesywnie od kilku lat zwiększa się, jednak zgodnie z powszechnie przyjętym poglądem, wynikający z niej potencjał wciąż pozostaje niewykorzystany. O tym, jak stymulować współpracę pomiędzy przedsiębiorcami z obu państw, a także jakie mogą wynikać z niej korzyści, dyskutowali uczestnicy zorganizowanego przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców seminarium pt. „Perspektywy współpracy polskich i białoruskich przedsiębiorców – szanse i wyzwania”. Wydarzenie składało się z dwóch części. Pierwszą z nich była debata, w której udział wzięli: Cezary Kaźmierczak (prezes ZPP), Sergej Szałonik (Prezes Stowarzyszenie Przedsiębiorców Obwodu Brzeskiego), Anna Zwierzchowska (Wydział Krajów Pozaeuropejskich, Dep. Handlu i Współpracy Międzynarodowej w Ministerstwie Rozwoju) oraz Ludmiła Monicz (Wicedyrektor Wydziału Organizacyjno-Prawnego Administracji Leninskiego rejonu miasta Brześć). Wszyscy uczestnicy debaty zgodnie przyznali, że współpraca między polskimi a białoruskimi przedsiębiorcami jest korzystna dla obu stron.
– Nie ulega wątpliwości, że rosnąca presja konkurencyjna wewnątrz Unii Europejskiej, a także poważny niedobór pracowników w Polsce, to czynniki które będą powodowały, że dla polskich firm obecność na rynkach wschodnich, w tym m.in. białoruskim, może stać się coraz bardziej atrakcyjną perspektywą – stwierdził Cezary Kaźmierczak, prezes ZPP.
Dyskutanci jednomyślnie wskazali na duże zainteresowanie współpracą biznesową po obu stronach granicy. W toku rozmowy okazało się, że zarówno polska, jak i białoruska administracja podejmują istotne wysiłki w celu wspierania i animowania współpracy. Podkreślano bliskość geograficzną i kulturową obu narodów, która pozytywnie wpływa na realizowanie wspólnych przedsięwzięć.
W ramach drugiej części wydarzenia dyskutowano nad projektem memorandum dot. współpracy polskich i białoruskich przedsiębiorców, które ostatecznie podpisane zostało przez cztery osoby: Cezarego Kaźmierczaka, Sergeja Szałonika, oraz dwóch szefów lokalnych organizacji Związku Przedsiębiorców i Pracodawców – Tadeusza Konaszuka (ZPP Podlasie) oraz Leszek Kędzierawski (ZPP Lubelskie). Uczestnicy wydarzenia podkreślali, że współpraca będąca przedmiotem dyskusji może być szczególnie korzystna również w skali lokalnej – dla bezpośrednio sąsiadujących ze sobą regionów Polski i Białorusi.
Memorandum ws.perspektyw współpracy między polskimi i białoruskimi przedsiębiorcami.