• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Potrzebujemy strategii, która przywróci Polsce znaczenie na arenie międzynarodowej!



    Warszawa, 5 kwietnia 2023 r. 

     

    Potrzebujemy strategii, która przywróci Polsce znaczenie na arenie międzynarodowej!

     

    W Świetlicy Wolności, 4 kwietnia o godzinie 15:00 odbyła się konferencja inaugurująca projekt Agenda Polska 2030. Podczas spotkania rozmawiano o rzeczach ważnych dla Polski w tym o bezpieczeństwie narodowym, a także o tym, jak odpowiadać na wyzwania, które są przed nami.

    Dynamika wydarzeń ostatnich lat sprawia, że przed Polską otwiera się dzisiaj historyczna możliwość. Od tego, jak wykorzystamy już dziś rosnące znaczenie Polski w Europie, może zależeć nie tylko nasz dobrobyt i bezpieczeństwo, ale porządek polityczny całej Europy i jej relacje z tym, co w przyszłości wykluje się z Rosji. Strategicznym celem polskiej polityki powinno być stworzenie trwałej osi Berlin–Warszawa–Paryż, w ramach której podejmowane byłyby decyzje o najważniejszych aspektach europejskiej polityki zagranicznej i ekonomicznej, a także o modelu unijnej współpracy. Aby to osiągnąć, Polska musi być zamożna i silna. Chcemy pomóc ją budować, aktualizujemy zatem programowe zeszyty Agendy Polskiej dotyczące najważniejszych obszarów funkcjonowania państwa.

    Pierwsza Agenda Polska powstała cztery lata temu. Znajdą ją Państwo na naszej stronie: agendapolska.wei.org.pl. Szereg naszych postulatów wynikających z ówczesnej analizy sytuacji polityczno-ekonomicznej zostało wykorzystanych, inne stały się jeszcze bardziej palące i wciąż czekają na swoje wdrożenie. Doświadczenia pierwszej Agendy Polskiej dały nam nie tylko ogrom wiedzy, ale też wiarę, że nawet najbardziej ambitne i pozornie abstrakcyjne cele można realizować. Projekt, do którego zapraszamy nie tylko naszych ekspertów, ale wszystkich, którzy dostrzegają wyjątkowość chwili, szanse przed jakim staje Polska, będzie szeroko konsultowany i nie ograniczy się do czysto teoretycznych idei, ale też praktycznych pomysłów ich wdrożenia.

    Nasze najważniejsze postulaty:

    1. SĄDOWNICWO. Najpilniejszym zadaniem dla Państwa jest przywrócenie autorytetu i powagi wymiaru sprawiedliwości. Sprawy zaszły tak daleko, że właściwie jedyną dostępną opcją jest Opcja Zerowa, obejmująca m.in. Likwidację Trybunału Konstytucyjnego i Trybunału Stanu – i przekazanie ich kompetencji do Sądu Najwyższego. Powołanie nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Członków wskazują w równej liczbie po 5 osób: środowisko sędziowskie, Prezydent RP, środowisko naukowe oraz po 3 – rząd RP, opozycja parlamentarna, społeczeństwo obywatelskie (RDS, RPO). KRS powinna zajmować się sprawami dyscyplinarnymi sędziów oraz przeprowadzić dekomunizację w sądownictwie.
    2. EDUKACJA I SZKOLNICTWO WYŻSZE. Konieczne są radykalne reformy, które ujawnią kreatywność, przedsiębiorczość i twórczość Polaków. Postulujemy m.in. o wprowadzenie Bonu Edukacyjnego i zmianę roli państwa w edukacji z jej organizatora na finansującego edukację Polaków, a także o przekazanie szkół (bez nieruchomości) rodzicom, nauczycielom, spółkom, stowarzyszeniom, samorządom, fundacjom w drodze konkursów etc.
    3. OCHRONA ZDROWIA. Zmiana roli państwa w ochronie zdrowia z prowadzącego szpitale, przychodnie i placówki medyczne na finansującego ochronę zdrowia dla obywateli. Ponadto wprowadzenie powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, które Państwo wykupi każdemu obywatelowi w wybranym przez niego towarzystwie ubezpieczeniowym. Ubezpieczyciele muszą się zorganizować w Fundusz Reasekuracyjny na wypadek upadłości jednego z nich.
    4. Jeśli mamy szybko dorównać poziomem rozwoju bogatym gospodarkom zachodnim oraz posiadać niezbędne środki na obronę narodową konieczna jest radykalna deregulacja gospodarki według formuły EU+0, oraz uelastycznienie rynku pracy. Niezbędne jest również wprowadzenie podstawowej stabilności systemu prawnego. Nowe regulacje gospodarcze powinny wchodzić w życie raz w roku, po co najmniej dwunastomiesięcznym okresie vacatio legis.
    5. POLITYKA SPOŁECZNA. Zmieniamy model prowadzonej polityki społecznej na w pełni zautomatyzowany – dostępne narzędzia informatyczne i dane zbierane przez KAS/ZUS są w pełni do tego celu wystarczające. Eliminujemy czynnik ludzki w procesie przyznawania jakichkolwiek świadczeń społecznych. Automatyczne powinny być również mechanizmy waloryzacji świadczeń. Wykluczamy z systemu wsparcia osoby zamożne, jednocześnie wprowadzamy regułę „złotówka za złotówkę” – tak by przekroczenie progu dochodu na członka rodziny nie wiązało się z utratą całości świadczenia, lecz jedynie jego zmniejszeniem proporcjonalnie do przekroczenia progu.
    6. BEZPIECZEŃSTWO. Kluczowym celem w zakresie bezpieczeństwa jest osiągniecie przez Polskę zdolności do samoobrony. Zwracamy jednocześnie uwagę na konieczność możliwie największego zaangażowania polskiego przemysłu zbrojeniowego. W obronie Polski powinien w maksymalnym stopniu zostać wykorzystany potencjał polskiej gospodarki i nauki. Zakupy z zagranicznych „półek” powinny być ograniczone do absolutnego minimum.

    Zachęcamy do zapoznania się z pełną treścią naszej Agendy, można ją pobrać TUTAJ.

    Do tej pory to Niemcy i Francja decydowały o losach Europy. Paradoksalnie ta geopolityczna zawierucha, której jesteśmy dzisiaj świadkami, sprawia, że do grona tych dwóch państw będzie mogła dołączyć Polska, ale to pod warunkiem, że wprowadzi odpowiednie reformy wewnętrzne. Kierunkowy zarys takich reform zaprezentowany został jako Warsaw Enterprise Institute, Centrum Studiów Strategicznych WEI, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców i Forum Konsumentów – 4 kwietnia o godz. 15.00 w Świetlicy Wolności.

    W trakcie konferencji Adam Eberhadt – Dyrektor Centrum Studiów Strategicznych zaznaczył, że Unia Europejska to nie tworzenie dogmatów, ale elastyczna forma współpracy. Siłą Polski jest polityka proaktywna i budowanie koalicji z najsilniejszymi państwami europejskimi. Taka sytuacja była niedawno w temacie samochodów spalinowych. My jako kraj staniemy się wartościowym partnerem dla Berlina i Paryża, ale tylko jest będziemy z nimi  współpracować jak i stawać się przeciw nim. 

    Cezary Kaźmierczak – Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców stwierdził, że jeśli chodzi o gospodarkę to z sukcesem gonimy bogaty Zachód. Przeszkadza nam w tym wyścigu jednak tragiczny system podatkowy, złe prawo gospodarcze oraz niestabilność prawa. Trzeba te przeszkody usunąć żebyśmy zaczęli szybciej działać, bo to daje pozycję w rozmowie z Niemcami czy Francuzami. Jeżeli będziemy mieć solidną gospodarkę oraz armię to osiągnięcie celu będzie możliwe.

    Tomasz Wróblewski – Prezes Warsaw Enterprise Instiute z kolei stwierdził, że celem jest stworzenie agendy z której każdy może korzystać. Która określi perspektywę oraz kierunki działania. Różnice w społeczeństwie zawsze będą, ale może kiedy zajmiemy się strategią, która dotyczy spraw nie ludzi ta nienawiść będzie mniejsza.

    Agnieszka Plencler – Prezeska Fundacji Forum Konsumentów podjęła temat wyborów konsumenckich vs wyborów obywatelskich. Konsumenci oczekując społecznego liderstwa w biznesie chcą znać wartości oraz misje marek, jednak w sytuacjach trudnych to cena staje się dla nich kryterium najważniejszym. Obywatel z kolei idzie w druga stronę, w sytuacji kryzysowej wyłącza racjonalne myślenie i idzie za emocjami. Tak odbywają się wybory, ludzie nie rozważają postulatów polityków, a ulegają obietnicom bez pokrycia. Konsumenci uczą się, że jak płacą to wymagają a obywatel póki co płaci ale nie rozlicza z efektywności.

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery