• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Pracowity jak przedsiębiorca



    27-03-2014

    Aż 31% przedsiębiorców nie było w ubiegłym roku w ogóle na wakacjach – wynika z badania przeprowadzonego przez Dom Badawczy Maison na zlecenie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, a 18,8% przedsiębiorców było na urlopie mniej niż 7 dni w roku.

    Badanie potwierdza, że przedsiębiorcy są jedną z najciężej pracujących grup społecznych w Polsce.


    Dom Badawczy Maison dla Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Luty/Marzec 2014. CAWI. N:504. Reprezentatywna próba pod względem zatrudnienia małych i średnich przedsiębiorstw.

    – Dla nas to żadna nowość. Ze wszystkich badań wynika, że przedsiębiorcy są najciężej pracującą grupą w naszym kraju. To taki proletariat XXI wieku – powiedział Cezary Kaźmierczak, Prezes ZPP. – Jeśli porównamy to z przebywaniem na urlopach pracowników, gwarantowanych przez prawo, to jesteśmy tytanami pracy, pracoholikami wręcz. Żeby było jasne, nie jesteśmy za ich zniesieniem. Aczkolwiek publikowanie takich badań nie jest do końca zgodne z misją naszej organizacji. – Nie chcesz mieć urlopu, zostań przedsiębiorcą! – ironizuje Kaźmierczak.

    – Nie ma żadnych istotnych różnic pomiędzy firmami handlowymi, produkcyjnymi czy usługowymi. To samo dotyczy ilości zatrudnionych oraz długości działania na rynku. Przedsiębiorcy generalnie rzadko wypoczywają – komentuje prof. Dominika Maison, której firma wykonała badanie dla ZPP.

    Badanie zostało przeprowadzone w lutym i marcu 2014, techniką CAWI, na reprezentatywnej próbie pod względem zatrudnienia małych i średnich przedsiębiorstw. N: 504.

    Małe i średnie firmy w Polsce stanowią 99,8% wszystkich firm w Polsce, tworzą ¾ miejsc pracy oraz 67% PKB.

    Raport z badania.

    Więcej informacji:
    Joanna Nowek
    Email/ j.nowek@zpp.net.pl
    Tel/ 504 28 78 17

    Najnowsze artykuły

    Apel do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy

    Szanowny Panie Prezydencie, zwracamy się do Pana z apelem o podpisanie ustawy wprowadzającej zmiany w konstrukcji składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Proponowana regulacja stanowi długo oczekiwaną odpowiedź na realne problemy mikroprzedsiębiorców, szczególnie tych funkcjonujących w małych miejscowościach. To właśnie te podmioty – niewielkie, lokalne firmy – najbardziej odczuły negatywne skutki reform podatkowo-składkowych wprowadzonych w 2022 roku. Jak pokazują dane, od tamtego czasu liczba zawieszanych i zamykanych działalności gospodarczych wyraźnie rośnie – tylko w 2022 roku zawieszono ich aż o 24% więcej niż rok wcześniej, a trend ten utrzymuje się w kolejnych latach. Zjawisko to prowadzi do osłabienia lokalnych społeczności, ograniczenia dostępu mieszkańców do podstawowych usług oraz przyczynia się do postępującego wyludniania mniejszych miejscowości.

    ZPP zabiera głos w sprawie Clean Industrial Deal: uwagi i stanowisko

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców pozytywnie ocenia cele Pakietu dla Czystego Przemysłu, jednak podkreśla konieczność dostosowania strategii do realiów krajowych. Transformacja energetyczna powinna iść w parze z utrzymaniem konkurencyjności przemysłu oraz stabilnością cen energii.

    Inkluzywność jako konieczność, nie opcja – wnioski z okrągłego stołu o sytuacji osób z chorobami przewlekłymi na rynku pracy, części projektu ZPP „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu”

    Okrągły stół ZPP w ramach kampanii „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu” poświęcony był roli osób z chorobami przewlekłymi na rynku pracy. W obliczu starzejącego się społeczeństwa i rosnącego deficytu pracowników, temat aktywizacji zawodowej tej grupy nabiera nowego, nie tylko etycznego, ale też gospodarczego wymiaru. W debacie udział wzięli parlamentarzyści, przedstawiciele firm oraz organizacji pozarządowych, a także eksperci z dziedziny HR i prawa pracy.

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery