W dniu 18 grudnia 2012 r. Prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał ustawę z dnia 09.11.2012 r. o umorzeniu należności powstałych z tytułu nieopłaconych składek przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność, a które od dnia 1 stycznia 1999 r. do dnia 28 lutego 2009 r. podlegały obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym.
Link do podpisanych ustaw (pozycja 11):
http://www.prezydent.pl/prawo/ustawy/podpisane/art,29,grudzien-2012-r-.html
oraz informacja w sprawie ustawy umorzeniowej ze strony prezydenckiej:
„Informacja w sprawie ustawy z dnia 9 listopada 2012 r. o umorzeniu należności powstałych z tytułu nieopłaconych składek przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność.
Przedmiotowa ustawa dotyczy wprowadzenia możliwości umorzenia na wniosek składek na ubezpieczenie społeczne, na ubezpieczenie zdrowotne i na Fundusz Pracy, odsetek za zwłokę, opłat prolongacyjnych i opłat dodatkowych, kosztów upomnienia oraz kosztów egzekucyjnych dla osób prowadzących pozarolniczą działalność, które w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r. podlegały obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu oraz wypadkowemu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności i nie opłaciły należnych z tego tytułu składek.
Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.”
Zgodnie z procedurą pozostało teraz jeszcze tylko ogłoszenie naszej ustawy w Dzienniku Ustaw, od daty którego, po upływie 14 dni, każdy zainteresowany będzie mógł złożyć wniosek o umorzenie.
Następny krok dla realizacji ustawy, na którą oczekują dziesiątki tysięcy przedsiębiorców został zrobiony. Czekamy teraz już tylko na jej ogłoszenie w Dzienniku Ustaw.
Aktualności
PREZYDENT RP PODPISAŁ USTAWĘ UMORZENIOWĄ DLA PRZEDSIĘBIORCÓW
Apel do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy
Szanowny Panie Prezydencie, zwracamy się do Pana z apelem o podpisanie ustawy wprowadzającej zmiany w konstrukcji składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Proponowana regulacja stanowi długo oczekiwaną odpowiedź na realne problemy mikroprzedsiębiorców, szczególnie tych funkcjonujących w małych miejscowościach. To właśnie te podmioty – niewielkie, lokalne firmy – najbardziej odczuły negatywne skutki reform podatkowo-składkowych wprowadzonych w 2022 roku. Jak pokazują dane, od tamtego czasu liczba zawieszanych i zamykanych działalności gospodarczych wyraźnie rośnie – tylko w 2022 roku zawieszono ich aż o 24% więcej niż rok wcześniej, a trend ten utrzymuje się w kolejnych latach. Zjawisko to prowadzi do osłabienia lokalnych społeczności, ograniczenia dostępu mieszkańców do podstawowych usług oraz przyczynia się do postępującego wyludniania mniejszych miejscowości.
ZPP zabiera głos w sprawie Clean Industrial Deal: uwagi i stanowisko
Związek Przedsiębiorców i Pracodawców pozytywnie ocenia cele Pakietu dla Czystego Przemysłu, jednak podkreśla konieczność dostosowania strategii do realiów krajowych. Transformacja energetyczna powinna iść w parze z utrzymaniem konkurencyjności przemysłu oraz stabilnością cen energii.
Inkluzywność jako konieczność, nie opcja – wnioski z okrągłego stołu o sytuacji osób z chorobami przewlekłymi na rynku pracy, części projektu ZPP „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu”
Okrągły stół ZPP w ramach kampanii „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu” poświęcony był roli osób z chorobami przewlekłymi na rynku pracy. W obliczu starzejącego się społeczeństwa i rosnącego deficytu pracowników, temat aktywizacji zawodowej tej grupy nabiera nowego, nie tylko etycznego, ale też gospodarczego wymiaru. W debacie udział wzięli parlamentarzyści, przedstawiciele firm oraz organizacji pozarządowych, a także eksperci z dziedziny HR i prawa pracy.