Prześladowanie przedsiębiorczości i własności prywatnej w PRL-u
Prześladowanie przedsiębiorców i własności prywatnej w PRL-u” to film o ludziach, którzy wbrew próbom komunistów w Polsce wprowadzenia totalitarnej ideologii, która uderzała w podstawowe i niepodważalne ludzkie prawa, nie poddali się, i swoim poświęceniem, ofiarą i trudem, walczyli swoim sposobem z komunistycznym reżimem. Gdyby nie Ci ludzie i ich świadomość, że posiadanie, działanie i tworzenie, kto wie gdzie dzisiaj byłaby Polska?
Głównym celem filmu jest przywrócenie pamięci o prześladowanych przedsiębiorcach oraz budowa świadomości historycznej Polaków.
Reżyseria: Stefan Tompson
Produkcja: Związek Przedsiębiorców i Pracodawców
Link do filmu: https://bit.ly/35qRilw
Kupcy i fabrykanci
Ludzie marzą o wielkich pieniądzach odkąd je wynaleziono. Nas Polaków fascynują historie światowych fortun Rockefellera, Forda czy Rotschilda, a tak niewiele wiemy o naszych dawnych potentatach: Lilpopie, Rudzkim, Tarasiewiczu czy Jabłkowskim. A szkoda! Bo dziś, aż trudno uwierzyć jak ogromne mieli możliwości. Śledząc burzliwe losy ich imperiów na tle dziejowych zawirowań, aż chciałoby się powiedzieć, gdyby nie wojny i PRL to dziś żylibyśmy w inaczej urządzonym kraju.
Reżyseria: Artur Jaworski
Produkcja: Stowarzyszenie Pokolenie
Film w popularny sposób opisuje:
- Operację Polską NKWD Jeżowa
- Agresję Sowiecką na Polskę w 1939 roku
- Zsyłki, deportacje, aresztowania pod okupacją sowiecką
- Katyń
- Rzeź Wołyńską
- Wypędzenie.
Celem filmu jest dotarcie z kompendium wiedzy na temat męczeństwa Kresów do możliwie szerokiego kręgu odbiorców, a nie wyczerpanie tematu czy podsumowanie stanu badań lub rozstrzygnięcie toczących się polemik.
Reżyseria: Adrian Grad
Produkcja: Warsaw Enterprise Institute