• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Przedsiębiorcy oceniają: podniesienie stawki minimalnej ma największy wpływ na działalność firm



    Warszawa, 12 września 2019 r. 

     

    Przedsiębiorcy oceniają: podniesienie stawki minimalnej ma największy wpływ na działalność firm

     

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców wraz z firmą Maison&Partners zapytał polskich przedsiębiorców, jak oceniają poszczególne działania rządu i jaki wpływ mają one na funkcjonowanie ich przedsiębiorstw. Firmy deklarują, że to podniesienie stawki minimalnej ma jeden z największych wpływów na ich działalność. Jednocześnie poczynienia rządu w tym zakresie znajdują się w grupie najgorzej ocenianych. Co najistotniejsze, badanie zostało przeprowadzone jeszcze przed opublikowaniem planów Prawa i Sprawiedliwości w zakresie wzrostu płacy minimalnej.

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców wraz z firmą Maison&Partners przeprowadził badanie wśród polskich przedsiębiorców. W pierwszej części badania, firmy zapytane zostały o ich percepcję wpływu otoczenia polityczno-gospodarczego na prowadzenie działalności gospodarczej.

    Pomimo pojawiających się oznak spodziewanego osłabienia koniunktury wśród przedsiębiorców (badanie ZPP pt. „Busometr” II półrocze 2019), firmy w dalszym ciągu postrzegają ogólną koniunkturę wewnętrzną i światową lepiej niż konkretne zjawiska, które pojawiają się na horyzoncie.

    Zdaniem polskich firm, polityka gospodarcza rządu, a w szczególności niepewność prawa podatkowego i gospodarczego mają najistotniejszy wpływ na ich funkcjonowanie. Co bardziej pesymistyczne, przedsiębiorcy wystawiają niskie oceny prowadzonym w tym zakresie działaniom. Spoglądając na otrzymane dane, można również wysnuć wniosek, że polski biznes oczekuje na wyniki wyborów do polskiego parlamentu. Jesienna elekcja, może ich zdaniem znacząco wpłynąć na prowadzenie działalności.

    Co interesujące, ciągnący się proces Brexitu, nie jest postrzegany przez nasze rodzime firmy jako istotny czynnik mający zakłócić ich działanie. Badanie pokazało, że inne zmiany w otoczeniu zewnętrznym są postrzegane, jako bardziej niepokojące.

    Ocena sytuacji polityczno-gospodarczej w kontekście działalność przedsiębiorstwa


    Źródło: Działalność przedsiębiorstwa a sytuacja polityczno-gospodarcza, lipiec 2019

    ZPP poprosił również firmy o wyrażenie opinii na temat zrealizowanych oraz zapowiadanych przez polski rząd zmian legislacyjnych. Największy wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstw miałoby uproszczenie systemu opodatkowania oraz w sposób negatywny, podniesienie stawki minimalnego wynagrodzenia. Ta ostatnia kwestia, stała się niezwykle istotna także w obliczu ostatnich zapowiedzi Prawa i Sprawiedliwości w zakresie znaczącego podniesienia wysokości pensji minimalnej. Co ważne, badanie ZPP zostało przeprowadzone w lipcu, czyli jeszcze przed ogłoszenie planów istotnych zmian w tym zakresie.

    Zmiany legislacyjne, które rząd już zrealizował w ostatnich latach, zdają się natomiast nie mieć tak znaczącego wpływu na działanie przedsiębiorców, jak tego oczekiwano. Badanie nie pokazało, by przedsiębiorcy stanowczo odczuli wpływ zmian wprowadzonych m.in. ustawą o zatorach płatniczych, obniżeniem stawki CIT do 9%, zmianami w systemie OFE, czy wprowadzeniem Pracowniczych Programów Kapitałowych. Zwolnienie z podatku PIT osób poniżej 26 roku życia obowiązuje od 1 sierpnia 2019 roku, zatem przedsiębiorcy w okresie lipcowego badania nie odczuli jeszcze tych zmian w swojej działalności.

    Które z poniższych rozwiązań legislacyjnych będą Pan{a/i} zdaniem miały największy wpływ na działalność Pan{a/i} przedsiębiorstwa? 


    Źródło: Działalność przedsiębiorstwa a sytuacja polityczno-gospodarcza, lipiec 2019

    Przedsiębiorcy zostali także zapytani o ich ocenę zmian prawnych dla biznesu. Dobrze postrzegane przez polskie firmy są preferencyjne stawki ZUS i CIT oraz, pomimo umiarkowanego wpływu na biznes, ustawa o zatorach płatniczych. Firmy dobrze oceniają każde działanie w zakresie upraszczania opodatkowania.

    Złe oceny zbierają natomiast działania rządu w zakresie zmian w systemie OFE, wdrożenia PPK, kontrowersyjne zwolnienie z podatku PIT wybranych dochodów osób poniżej 26 roku życia, czy plany zniesienia limitu 30-krotności dla składek ZUS. W grupie rozwiązań najgorzej ocenianych znajduje się także podnoszenie stawki minimalnego wynagrodzenia. Znów należy przypomnieć, że badani przedsiębiorcy nie znali jeszcze „śmiałych” planów Prawa i Sprawiedliwości w tym zakresie.

    Które z poniższych rozwiązań legislacyjnych ocenia Pan{/i} dobrze z perspektywy Pan{a/i} przedsiębiorstwa?


    Źródło: Działalność przedsiębiorstwa a sytuacja polityczno-gospodarcza, lipiec 2019

    „Działalność przedsiębiorstwa a sytuacja polityczno-gospodarcza” jest badaniem percepcji i oceny przedsiębiorców dotyczących nowych rozwiązań legislacyjnych oraz wpływu sytuacji polityczno-gospodarczej na prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Badanie jest nowym opracowaniem Związku Przedsiębiorców i Pracodawców oraz firmy Maison&Partners.

    Badanie zostało przeprowadzone metodą CAWI (Computer Assisted Web Interviews) – ankiety na panelu internetowym online. Wielkość próby N = 609. Badanie zostało zrealizowane w lipcu 2019.

    Struktura próby w badaniu jest reprezentatywna dla przedsiębiorstw w Polsce ze względu na wielkość firmy (mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa).

     

    12.09.2019 Badanie ZPP: Działalność przedsiębiorstwa a sytuacja polityczno-gospodarcza

     

    Fot. kschneider2991 / pixabay.com

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery