• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Przetarg na serial dokumentalny o początkach polskiego kapitalizmu



    Warszawa, 18 listopada 2019 r. 

     

    Przetarg na serial dokumentalny o początkach polskiego kapitalizmu

     

    Serial dokumentalny będzie składał się z 6 odcinków opowiadających o dekadzie polskiej przedsiębiorczości po upadku komunizmu.

    Przez sylwetki uczestników tamtych wydarzeń, w atrakcyjny sposób chcemy pokazać drogę Polaków do dobrobytu. Serial realizujemy z myślą o młodych i zagranicznych widzach, którzy historię początków polskiego kapitalizmu znają tylko z opowieści rodzinnych czy przekazów medialnych.

    Dokument ma przedstawić realia, w jakich zaczynali pionierzy polskiego biznesu. Jak wyrastał i zdobywał doświadczenie polski kapitalizm, tworzony w większości przez młodych ludzi, którzy bez biur, bez komputerów, telefonów i samochodów, systemu bankowego i infrastruktury stworzyli 6 milionów miejsc pracy. Wszystko pogrążone w chaosie prawnym, przy szalejącej korupcji, inflacji i braku profesjonalnego wsparcia prawników, doradców finansowych, marketerów, nie mówiąc o rozwiniętym systemie kredytowania.

    W szczególności zależy nam na pokazaniu osób, które zaczynały od zera, bez żadnego doświadczenia, początkowego majątku, koligacji post-reżimowych i wsparcia resztek komunistycznych służb specjalnych. Jak rodzinne biznesy budowały swoją potęgę w czasach chaosu. Jeden odcinek, ewentualnie kilka wzmianek, planujemy poświęcić ludziom tzw. postkomuny, gdzie pokażemy ich przewagi, znaczenie układów, koligacji i dostęp do pieniędzy. Jak po latach wyglądają na tle całego rynku.

    Mamy ambicje, aby w przyszłości dystrybuować film również za granicą, w związku z tym istotny będzie pomysł na samą narracje. Tak żeby nie była to nudna opowieść o kilkunastu osobach – gadających głowach. Chcemy, żeby każdy z odcinków posiadał swoją emocjonującą narrację, która pozwoli widzowi wczuć się w napięcie, ryzyka, z jakimi musieli się liczyć dawni właściciele szczęk, handlarze, przemytnicy, pierwsi wydawcy prasy, książek, budowlańcy, firmy transportowe, sklepikarze etc.

    Serial powinien wykorzystywać również filmowe materiały archiwalne.

    Wszystkich chętnych zapraszamy do nadsyłania pomysłów na scenariusz cyklu filmów do 6 stycznia 2020 r. na adres: k.niemyjska@zpp.net.pl.

    ***
    Opis treatmentu na serial nie może zawierać więcej treści niż jedna strona A4 (2000 tys. znaków). Budżet na cały projekt wynosi 750 tys. zł. Wybór zwycięzcy nastąpi dwuetapowo: pierwszy to selekcja nadesłanych propozycji, drugi to rozmowa.

    Przedstawiciele zarządu ZPP i WEI dokonają ostatecznego wyboru scenariusza i wyłonią zwycięzcę.

     

    Fot. stokpic / pixabay.com

    Najnowsze artykuły

    Apel do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy

    Szanowny Panie Prezydencie, zwracamy się do Pana z apelem o podpisanie ustawy wprowadzającej zmiany w konstrukcji składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Proponowana regulacja stanowi długo oczekiwaną odpowiedź na realne problemy mikroprzedsiębiorców, szczególnie tych funkcjonujących w małych miejscowościach. To właśnie te podmioty – niewielkie, lokalne firmy – najbardziej odczuły negatywne skutki reform podatkowo-składkowych wprowadzonych w 2022 roku. Jak pokazują dane, od tamtego czasu liczba zawieszanych i zamykanych działalności gospodarczych wyraźnie rośnie – tylko w 2022 roku zawieszono ich aż o 24% więcej niż rok wcześniej, a trend ten utrzymuje się w kolejnych latach. Zjawisko to prowadzi do osłabienia lokalnych społeczności, ograniczenia dostępu mieszkańców do podstawowych usług oraz przyczynia się do postępującego wyludniania mniejszych miejscowości.

    ZPP zabiera głos w sprawie Clean Industrial Deal: uwagi i stanowisko

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców pozytywnie ocenia cele Pakietu dla Czystego Przemysłu, jednak podkreśla konieczność dostosowania strategii do realiów krajowych. Transformacja energetyczna powinna iść w parze z utrzymaniem konkurencyjności przemysłu oraz stabilnością cen energii.

    Inkluzywność jako konieczność, nie opcja – wnioski z okrągłego stołu o sytuacji osób z chorobami przewlekłymi na rynku pracy, części projektu ZPP „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu”

    Okrągły stół ZPP w ramach kampanii „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu” poświęcony był roli osób z chorobami przewlekłymi na rynku pracy. W obliczu starzejącego się społeczeństwa i rosnącego deficytu pracowników, temat aktywizacji zawodowej tej grupy nabiera nowego, nie tylko etycznego, ale też gospodarczego wymiaru. W debacie udział wzięli parlamentarzyści, przedstawiciele firm oraz organizacji pozarządowych, a także eksperci z dziedziny HR i prawa pracy.

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery