• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    SENAT PRZYJĄŁ USTAWĘ UMORZENIOWĄ BEZ POPRAWEK



    Zgodnie z naszymi dążeniami i złożonymi przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców wnioskami, w dniu 30 listopada 2012 r. na 22. posiedzeniu, po rozpatrzeniu sprawozdań Komisji senackich, Senat RP przyjął ustawę umorzeniową dla przedsiębiorców bez poprawek.

    Przy 81 senatorach obecnych podczas głosowania:

    66 senatorów głosowało za przyjęciem ustawy bez poprawek,
    15 senatorów wstrzymało się od głosu,
    nikt nie głosował przeciw.

    Informacje, stenogram oraz retransmisję potwierdzające przyjęcie ustawy o umorzeniu należności można znaleźć pod poniższymi linkami:

    Senat w dniu 30 listopada 2012 r. przyjął ustawę z dnia 9 listopada 2012 r. bez poprawek (retransmisja 2 dnia posiedzenia cz.1.):

    http://www.senat.gov.pl/prace/senat/posiedzenia/tematy,31,1.html

    Cyt.: „Senat, zgodnie z wnioskiem Komisji Rodziny i Polityki Społecznej oraz Komisji Gospodarki Narodowej, przyjął bez poprawek ustawę o umorzeniu należności powstałych z tytułu nieopłaconych składek przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność. Ustawa, uchwalona przez Sejm 9 listopada 2012 r. na podstawie projektu poselskiego, przewiduje umorzenie niezapłaconych składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i wypadkowe osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Umorzenie ma następować na wniosek osoby podlegającej obowiązkowo tym ubezpieczeniom w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r.”

    http://www.senat.gov.pl/aktualnosci/art,2178,zakonczylo-sie-22-posiedzenie-senatu.html

    Stenogram z 22. posiedzenia ws. w/w ustawy można znaleźć pod poniższym linkiem:

    http://www.senat.gov.pl/prace/senat/posiedzenia/przebieg,31,2.html

    A wyniki głosowania nad ustawą umorzeniową można zobaczyć pod poniższym linkiem (poz. 58):

    http://www.senat.gov.pl/prace/senat/posiedzenia/przebieg,31,2,glosowania.html

    Wstrzymało się od głosu 14 senatorów z PIS i 1 senator niezależny. 

    Najnowsze artykuły

    Stanowisko ZPP ws. projektu ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej

    Co do zasady Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) pozytywnie ocenia kierunek ewolucji rządowego projektu ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (druk nr 949). Naszą aprobatę budzi przede wszystkim usunięcie na etapie dyskusji w ramach Rady Ministrów przepisu obligującego wszystkich przedsiębiorców do zatrudniania cudzoziemców wyłącznie na umowę o pracę. Niestety, w aktualnej wersji prawa pozostawiono artykuł 6, w tym ust. 1. pkt 1 i ust. 1 pkt 2, które przewidują taki wymóg w odniesieniu do agencji pracy tymczasowej (APT) sprowadzających nad Wisłę pracowników tymczasowych. Jako ZPP dostrzegamy wynikające z takiej propozycji ryzyka – analogicznie do tych generowanych przez wcześniej obecny w regulacji postulat wprowadzenia obowiązkowych umów o pracę z cudzoziemcami dla wszystkich firm.

    Komentarz ZPP w sprawie ustawy z dnia 21 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw oraz Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych.

    Warszawa, 30 stycznia 2025 r. Komentarz ZPP w sprawie ustawy z dnia 21 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw oraz Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych. Już w 2025 r. w Polsce ma zacząć obowiązywać system kaucyjny. Sejm przyjął nowelizację ustawy z […]

    Apel Związku Przedsiębiorców i Pracodawców ws. konieczności szybkiego procedowania tzw. ustawy wiatrakowej

    Obawy o rosnące ceny energii i niepewność dotycząca skali podwyżek są istotnym czynnikiem hamującym inwestycje w Polsce i innych państwach członkowskich. Kolejne odsłony koniecznych programów chroniących odbiorców przed wysokimi cenami stanowią duży koszt dla budżetu państwa.

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery