• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Spotkanie inaugurujące Forum Współpracy Małego i Dużego Biznesu



    27 września 2016 r. w siedzibie ZPP odbyło się pierwsze spotkanie w formie seminarium inaugurujące prace zespołu ekspertów Forum Współpracy Małego i Dużego Biznesu.

    Podczas spotkania gościliśmy prof. dr hab. Julitę Wasilczuk, Dziekan Wydziału Zarządzania i Ekonomii na Politechnice Gdańskiej, która przeprowadziła wykład nt. „Budowy konkurencyjności MŚP poprzez współpracę z otoczeniem rynkowym”.

    Głównymi zagadnieniami poruszanymi w ramach wystąpienia była kwestia znaczenia małych i średnich przedsiębiorstw dla rozwoju gospodarczego kraju, specyficzne cechy oraz rodzaje przedsiębiorstw w sektorze MŚP, rozwój przedsiębiorczości i bariery jej rozwoju oraz skłonność do współpracy w ramach sektora MŚP. W trakcie spotkania eksperci Forum podjęli dyskusję na temat problemów w budowaniu relacji między przedsiębiorcami. Ich zdaniem jedną z głównych barier jest zbyt niska potrzeba włączania się w budowę kapitału społecznego w ramach formalnych i nieformalnych sieci samorządu gospodarczego wynikająca z niskiego wzajemnego poziomu zaufania między firmami a także w stosunku do własnych partnerów biznesowych. Jednocześnie niski poziom kapitału społecznego, w tym także kapitału relacyjnego stanowi barierę rozwoju polskiej przedsiębiorczości.

    Sektor MŚP odgrywa istotną rolę w rozwoju polskiej gospodarki poprzez m in znaczący udział w generowaniu produktu krajowego brutto, tworzeniu nowych miejsc pracy a także kreowaniu zmian społecznych i funkcjonalnych obszaru, na którym działają firmy MŚ. Ważne jest zbudowanie synergii między małym i dużym biznesem, aby powstały sieci powiązań biznesowych, które będą procentować silnym impulsem prorozwojowym, a jednocześnie sprawią, że Polska stanie się bardziej atrakcyjna w globalnym łańcuchu wartości.

    Zespół ekspercki przyjmie plan działania Forum na najbliższe miesiące, przeprowadzenia badań sondażowych i prac nad kodeksem dobrych praktyk, które pozwolą na zbudowanie płaszczyzny kooperacji między małym i dużym biznesem.

    Polecamy uwadze relację VIDEO ze spotkania.

    forum

    Zapisz

    Najnowsze artykuły

    Stanowisko ZPP w sprawie pierwszego roku rządu w gospodarce

    Zgodnie z prognozami Komisji Europejskiej, nasz PKB wzrośnie w 2024 roku o 3%, a w 2025 już o 3,6%, dzięki czemu Polska pozostanie jednym z najszybciej rozwijających się państw w Unii Europejskiej. Tempo wzrostu jest oczywiście podyktowane szeregiem czynników, w tym m.in. koniunkturą na świecie – w ciągu ostatniej dekady wybitnie Polsce sprzyjającą – jednak złą i ograniczającą firmy polityką gospodarczą można popsuć nawet najlepszy okres prosperity, a i świat robi się coraz bardziej niestabilny, co naturalnie negatywnie wpływa na sytuację państw rozwijających się. Po upływających w grudniu dwunastu miesiącach od zaprzysiężenia nowego rządu, trzeba stwierdzić, że w tych skomplikowanych okolicznościach poradził on sobie w wymiarze gospodarczym nieźle – co potwierdzają dane przytoczone na wstępie.

    Memorandum ZPP w sprawie propozycji działań Polski w trakcie jej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w obszarze energetyki i polityki klimatycznej

    11 grudnia 2024 r., Warszawa Memorandum ZPP w sprawie propozycji działań Polski w trakcie jej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w obszarze energetyki i polityki klimatycznej   Polska prezydencja w Radzie UE powinna skupić się na kompleksowym i sprawiedliwym rozwiązaniu problemu ubóstwa energetycznego. Kluczowe działania powinny obejmować wdrożenie zrównoważonych polityk, które oferują natychmiastową pomoc poprzez […]

    Komentarz ZPP dotyczący rozwoju produktowych magazynów energii

    Warszawa, 10 grudnia 2024 r. Komentarz ZPP dotyczący rozwoju produktowych magazynów energii   Produktowe magazyny energii proponowane przez branżę cementową to innowacyjne rozwiązanie, w którym energia elektryczna jest efektywnie wykorzystywana w cementowni poprzez elastyczne zwiększanie produkcji w momentach nadmiaru taniej energii z OZE. Zakłady „magazynują” energię w formie wytworzonych produktów, które można przechowywać i sprzedać później, unikając strat […]

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery