• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    STANOWISKO ZPP W SPRAWIE REGULACJI, ŻE KRADZIEŻ PRZEDMIOTÓW DO 1000 PLN STANIE SIĘ WYKROCZENIEM



    Warszawa, 25 marca 2013

    STANOWISKO ZPP W SPRAWIE REGULACJI, ŻE KRADZIEŻ PRZEDMIOTÓW

    DO 1000 PLN STANIE SIĘ WYKROCZENIEM

    Rząd planuje regulację, aby kradzież była przestępstwem dopiero od 1000 złotych (obecnie 250 zł). Oznacza to, że kradzież przedmiotów o wartości do 1000 zł stanie się wykroczeniem.

    W praktyce oznacza to 3 rzeczy:

    (1) kradzież przedmiotów o wartości do 1000 zł stanie się wykroczeniem i w praktyce przestanie być ścigana

    (2) radykalnie poprawią się statystyki dotyczące przestępczości

    (3) ucierpią na tym przedsiębiorcy z sektora MSP – przede wszystkim właściciele małych sklepów, stacji benzynowych oraz małych i średnich firm

    Protestujemy przeciw tym rozwiązaniom!

    Rozumiemy rząd, że uruchamianie pełnej procedury karnej i dochodzenie prawdy materialnej w sprawie kradzieży za kilkaset złotych, jest całkowicie nieekonomiczne i zapycha polskie sądy.

    Jednak de facto depenalizacja tego typu przestępstw nie jest rozwiązaniem! Zagraża ona bowiem dziesiątkom tysięcy właścicieli małych sklepów, którzy staną się bezsilni wobec plagi kradzieży. Wielkie sieci handlowe stać na wynajęcie tłumów ochroniarzy – małych sklepów nie!

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców wielokrotnie postulował podzielenie wszystkich spraw sądowych na małe i duże. I sądzenie tych pierwszych na wzorach sprawdzonych w sądownictwie arbitrażowym – przez sądy w składzie jednego zawodowego sędziego, na zasadzie rozstrzygnięcia sporu a nie ustalania prawdy materialnej, z ciężarem dowodów przerzuconych na strony.

    W przypadku spraw gospodarczych mogłaby być to kwota uprawniająca do wnoszenia skargi kasacyjnej do Sądu Najwyższego – 75 tysięcy złotych. Nie czujemy się kompetentni, żeby wyznaczać taką granicę w sprawach kryminalnych, ale z pewnością specjaliści byliby w stanie takie granice określić.

    Doceniamy i popieramy wysiłki rządu i Ministerstwa Sprawiedliwości w zakresie deregulacji i przyspieszenia postępowań sądowych, co w naszym przekonaniu jest kluczowe do rozwoju Polski. Apelujemy do rządu o dokonanie odważnego kroku, który postulujemy, który może przynieść rzeczywistą zmianę jakościową i radykalnie oraz odczuwalnie skrócić czas postępowań sądowych. Apelujemy do rządu o zaniechanie regulacji, która jest kolejnym ciosem wymierzonym w sektor MSP.

    Najnowsze artykuły

    Stanowisko ZPP ws. projektu ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej

    Co do zasady Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) pozytywnie ocenia kierunek ewolucji rządowego projektu ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (druk nr 949). Naszą aprobatę budzi przede wszystkim usunięcie na etapie dyskusji w ramach Rady Ministrów przepisu obligującego wszystkich przedsiębiorców do zatrudniania cudzoziemców wyłącznie na umowę o pracę. Niestety, w aktualnej wersji prawa pozostawiono artykuł 6, w tym ust. 1. pkt 1 i ust. 1 pkt 2, które przewidują taki wymóg w odniesieniu do agencji pracy tymczasowej (APT) sprowadzających nad Wisłę pracowników tymczasowych. Jako ZPP dostrzegamy wynikające z takiej propozycji ryzyka – analogicznie do tych generowanych przez wcześniej obecny w regulacji postulat wprowadzenia obowiązkowych umów o pracę z cudzoziemcami dla wszystkich firm.

    Komentarz ZPP w sprawie ustawy z dnia 21 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw oraz Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych.

    Warszawa, 30 stycznia 2025 r. Komentarz ZPP w sprawie ustawy z dnia 21 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw oraz Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych. Już w 2025 r. w Polsce ma zacząć obowiązywać system kaucyjny. Sejm przyjął nowelizację ustawy z […]

    Apel Związku Przedsiębiorców i Pracodawców ws. konieczności szybkiego procedowania tzw. ustawy wiatrakowej

    Obawy o rosnące ceny energii i niepewność dotycząca skali podwyżek są istotnym czynnikiem hamującym inwestycje w Polsce i innych państwach członkowskich. Kolejne odsłony koniecznych programów chroniących odbiorców przed wysokimi cenami stanowią duży koszt dla budżetu państwa.

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery