• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    USTAWA UMORZENIOWA



    II. POSIEDZENIE PODKOMISJI STAŁEJ DS. RYNKU PRACY WS. NOTYFIKACJI USTAWY UMORZENIOWEJ DLA PRZEDSIĘBIORCÓW.

    Na specjalnym posiedzeniu Podkomisji stałej do spraw rynku pracy dotyczącym stanu realizacji ustawy z dnia 9 listopada 2012 r. o umorzeniu należności powstałych z tytułu nieopłaconych składek przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność, które odbyło się w dniu 10 lipca 2013 r. o godz. 14.00. w gmachu Sejmu RP w Warszawie, wszystkie zainteresowane strony miały możliwość ustosunkowania się do projektu odpowiedzi na II turę pytań Komisji Europejskiej ws. notyfikacji w/w ustawy, który sporządził – na podstawie informacji uzyskanych z ZUS-u – Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

    Stanowisko Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, zarówno co do oceny dotychczasowego stanu realizacji ustawy, jak i projektu odpowiedzi UOKiK-u na zapytania Komisji Europejskiej z dnia 25.06.2013 r. zostało zawarte w przekazanym Przewodniczącej Podkomisji Pani Izabeli Katarzynie Mrzygłockiej piśmie z dnia 08.07.2013 r. i można się z nim zapoznać pod poniższym linkiem:

    https://zpp.net.pl/aktualnosci/run,stanowisko-zpp,page,1,article,351.html

    Biuro Interwencji ZPP, na podstawie zbieranych od dnia wejścia w/w ustawy w życie uwag i informacji napływających od jej beneficjentów, dotychczasowy przebieg i stan realizacji ustawy umorzeniowej generalnie ocenia dobrze, z tym jednak zastrzeżeniem, że wiele nowych wątpliwości czy niejasności może dopiero powstać wśród tych przedsiębiorców, którzy oczekują jeszcze na zakończenie notyfikacji i decyzję KE umożliwiającą im skorzystanie z ustawowego umorzenia, stąd konieczne jest ciągłe monitorowanie, zainteresowanie i dalsza dobra współpraca w tym zakresie z członkami Podkomisji, a także z UOKiK-iem i organami ZUS.

    Do projektu odpowiedzi UOKiK-u na zapytania Komisji Europejskiej z dnia 25.06.2013 r., Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, reprezentowany na posiedzeniu przez Dyrektor Biura Interwencji ZPP Dorotę Wolicką, nie wniósł żadnych uwag, gdyż projektowana odpowiedź jest wyczerpująca, prawidłowa co do meritum oraz zgodna z intencją i celem notyfikacji, jej treść natomiast bezpośrednio wynika i w pełni znajduje wsparcie w obowiązujących przepisach i regulacjach prawnych, z którymi wszelka polemika byłaby w tym kontekście bezzasadna.

    Równocześnie Związek wniósł o oficjalne wsparcie odpowiednich organów państwowych dla oczekujących na notyfikację czynnych przedsiębiorców w celu pozytywnego i jak najszybszego jej zakończenia, co przedstawiciele UOKiK-u uznali jednak za przedwczesne, gdyż ich doświadczenie z procedurą notyfikacyjną innych ustaw nie wskazuje w tym przypadku na jakiekolwiek powody do niepokoju czy potrzebę takiego działania.

    Jednakże na posiedzeniu ustalono, że notyfikacja zostanie wsparta przez kontynuowane działania nieoficjalne eurodeputowanych, szczególnie z ramienia dwóch Klubów: PO i PiS, co, miejmy nadzieję, pomoże zrozumieć istotę problemu i trudną sytuację poszkodowanych przez ZUS, a oczekujących ciągle na pozytywne zakończenie notyfikacji, czynnych przedsiębiorców i przyspieszy procedurę notyfikacyjną.

    Do projektowanej odpowiedzi na pytania KE wniesiono ostatecznie 4 poprawki pozostające bez wpływu na jej treść merytoryczną, a posiedzenie zakończono ustaleniem podobnego trybu pracy poprzez wielostronną konsultację projektu odpowiedzi na wypadek przesłania przez KE kolejnych pytań w procesie notyfikacji ustawy umorzeniowej.

    Przypominamy, że uwagi dotyczące realizacji ustawy umorzeniowej dla przedsiębiorców można cały czas przesyłać drogą elektroniczną do Biura Interwencji Związku Przedsiębiorców i Pracodawców na adres Dyrektor Biura Interwencji ZPP, Doroty Wolickiej: d.wolicka@zpp.net.pl

    Najnowsze artykuły

    Apel do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy

    Szanowny Panie Prezydencie, zwracamy się do Pana z apelem o podpisanie ustawy wprowadzającej zmiany w konstrukcji składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Proponowana regulacja stanowi długo oczekiwaną odpowiedź na realne problemy mikroprzedsiębiorców, szczególnie tych funkcjonujących w małych miejscowościach. To właśnie te podmioty – niewielkie, lokalne firmy – najbardziej odczuły negatywne skutki reform podatkowo-składkowych wprowadzonych w 2022 roku. Jak pokazują dane, od tamtego czasu liczba zawieszanych i zamykanych działalności gospodarczych wyraźnie rośnie – tylko w 2022 roku zawieszono ich aż o 24% więcej niż rok wcześniej, a trend ten utrzymuje się w kolejnych latach. Zjawisko to prowadzi do osłabienia lokalnych społeczności, ograniczenia dostępu mieszkańców do podstawowych usług oraz przyczynia się do postępującego wyludniania mniejszych miejscowości.

    ZPP zabiera głos w sprawie Clean Industrial Deal: uwagi i stanowisko

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców pozytywnie ocenia cele Pakietu dla Czystego Przemysłu, jednak podkreśla konieczność dostosowania strategii do realiów krajowych. Transformacja energetyczna powinna iść w parze z utrzymaniem konkurencyjności przemysłu oraz stabilnością cen energii.

    Inkluzywność jako konieczność, nie opcja – wnioski z okrągłego stołu o sytuacji osób z chorobami przewlekłymi na rynku pracy, części projektu ZPP „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu”

    Okrągły stół ZPP w ramach kampanii „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu” poświęcony był roli osób z chorobami przewlekłymi na rynku pracy. W obliczu starzejącego się społeczeństwa i rosnącego deficytu pracowników, temat aktywizacji zawodowej tej grupy nabiera nowego, nie tylko etycznego, ale też gospodarczego wymiaru. W debacie udział wzięli parlamentarzyści, przedstawiciele firm oraz organizacji pozarządowych, a także eksperci z dziedziny HR i prawa pracy.

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery