• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    USTAWA UMORZENIOWA DLA PRZEDSIĘBIORCÓW PRZYJĘTA PRZEZ SENACKĄ KOMISJĘ RODZINY I POLITYKI SPOŁECZNEJ



    W dniu 16 listopada 2012 r. w gmachu Senatu planowo odbyło się posiedzenie senackiej Komisji Rodziny i Polityki Społecznej w celu rozpatrzenia ustawy o umorzeniu należności powstałych z tytułu nieopłaconych składek przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność (druk senacki nr 233, druki sejmowe 382 i 790).

    W posiedzeniu uczestniczyli obok Przewodniczącego Pana senatora Mieczysława Augustyna i członków senackiej Komisji Rodziny i Polityki Społecznej, przedstawiciele strony rządowej, ZUS-u, Biura Legislacyjnego Senatu, Pani poseł sprawozdawca sejmowej KPSiR – Izabela Katarzyna Mrzygłocka oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych, w tym Związku Przedsiębiorców i Pracodawców reprezentowanego przez Dyrektor Biura Interwencji Dorotę Wolicką.

    Ze wszystkich uczestników posiedzenia jedynie Biuro Legislacyjne Senatu zaproponowało 5 poprawek, z których 4 miały charakter bardziej kosmetyczny, a jedna uzupełniająco-regulujący kwestie umorzenia zawieszonego administracyjnego postępowania egzekucyjnego, jednak żadna nie miała zdecydowanego wpływu na ostateczny kształt ustawy i możliwość uzyskania umorzenia z jej mocy .

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców w dostarczonym wcześniej członkom KRiPS stanowisku z dnia 12.11.2012.r. oraz podczas prac Komisji senackiej nie wnosił żadnych uwag, doprecyzowań czy poprawek do ustawy nr druku senackiego 233 głównie ze względu na poważne i realne ryzyko cofnięcia ustawy do Sejmu w przypadku naniesienia na tym etapie jakichkolwiek poprawek, co najprawdopodobniej znacząco, a nawet niebezpiecznie dla beneficjentów wydłużyłoby procedowanie ustawy umorzeniowej.

    Zgodnie z wcześniejszymi zapewnieniami i złożonym przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców wnioskiem, senatorowie wykazali bardzo dużo zrozumienia dla potrzeby jak najszybszego uregulowania sytuacji poszkodowanych przez ZUS przedsiębiorców ustawą umorzeniową i nie zdecydowali się na uwzględnienie uwag Biura Legislacyjnego Senatu jako drugorzędnych, jednogłośnie przyjmując ustawę bez jakichkolwiek poprawek.
    Senatorem sprawozdawcą został Jan Michalski.

    Link do transmisji z posiedzenia KRiPS w dniu 16.11.2012.r. w sprawie ustawy nr senackiego druku 233:

    http://www.senat.gov.pl/transmisje/retransmisje/

    lub

    http://www.senat.gov.pl/prace/komisje-senackie/posiedzenia,8,1,komisja-rodziny-i-polityki-spolecznej.html

    Równocześnie pragnę poinformować, że decyzją Marszałka Senatu “nasza” ustawa została dodatkowo skierowana do senackiej Komisji Gospodarki Narodowej, przez którą będzie rozpatrywana na planowanym posiedzeniu w/w Komisji w dniu 21.11.2012.r. o godz.14.30. w gmachu Senatu.

    W związku z powyższym Związek Przedsiębiorców i Pracodawców podjął działania zmierzające do jak najszybszego, życzliwego przyjęcia ustawy umorzeniowej przez senacką Komisję Gospodarki Narodowej dla dobra jej beneficjentów. 

    Najnowsze artykuły

    Stanowisko ZPP ws. projektu ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej

    Co do zasady Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) pozytywnie ocenia kierunek ewolucji rządowego projektu ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (druk nr 949). Naszą aprobatę budzi przede wszystkim usunięcie na etapie dyskusji w ramach Rady Ministrów przepisu obligującego wszystkich przedsiębiorców do zatrudniania cudzoziemców wyłącznie na umowę o pracę. Niestety, w aktualnej wersji prawa pozostawiono artykuł 6, w tym ust. 1. pkt 1 i ust. 1 pkt 2, które przewidują taki wymóg w odniesieniu do agencji pracy tymczasowej (APT) sprowadzających nad Wisłę pracowników tymczasowych. Jako ZPP dostrzegamy wynikające z takiej propozycji ryzyka – analogicznie do tych generowanych przez wcześniej obecny w regulacji postulat wprowadzenia obowiązkowych umów o pracę z cudzoziemcami dla wszystkich firm.

    Komentarz ZPP w sprawie ustawy z dnia 21 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw oraz Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych.

    Warszawa, 30 stycznia 2025 r. Komentarz ZPP w sprawie ustawy z dnia 21 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw oraz Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych. Już w 2025 r. w Polsce ma zacząć obowiązywać system kaucyjny. Sejm przyjął nowelizację ustawy z […]

    Apel Związku Przedsiębiorców i Pracodawców ws. konieczności szybkiego procedowania tzw. ustawy wiatrakowej

    Obawy o rosnące ceny energii i niepewność dotycząca skali podwyżek są istotnym czynnikiem hamującym inwestycje w Polsce i innych państwach członkowskich. Kolejne odsłony koniecznych programów chroniących odbiorców przed wysokimi cenami stanowią duży koszt dla budżetu państwa.

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery