W dniu 17.01.2013 r. do UOKiK-u wpłynął wniosek Marszałek Sejmu o notyfikację ustawy z dnia 09.11.2012 r. o umorzeniu należności powstałych z tytułu nieopłaconych składek przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność za okres od dnia 01.01.1999 r. do dnia 28.02.2009 r.
W ciągu ostatnich kilku dni, UOKiK intensywnie pracował nad sporządzeniem wniosku do Komisji Europejskiej, konsultując jego treść i zbierając dodatkowe informacje uzupełniające od m. in. ZUS-u oraz Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, reprezentującego poszkodowanych przedsiębiorców w pracach legislacyjnych nad ustawą umorzeniową.
Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, ustawa będzie notyfikowana w trybie art. 108 ust. 3 TFUE jako wsparcie nie stanowiące pomocy publicznej, co przy pozytywnej opinii KE pozwoli oczekującym na umorzenie czynnym przedsiębiorcom uzyskać je bez weryfikacji na zasadach pomocy publicznej, na sam wniosek, podobnie jak osoby nieprowadzące działalności gospodarczej na dzień 1 września 2012 r.
Wniosek do KE w/w trybie będzie oparty na dwóch z czterech możliwych przesłanek: braku selektywności i braku korzyści – by Komisja Europejska uznała ustawę umorzeniową dla czynnych przedsiębiorców za pomoc niepubliczną konieczne jest spełnienie przynajmniej jednej z czterech przesłanek, której argumentację uzna KE.
W dniu dzisiejszym, zgodnie z procedurą, gotowy już wniosek zostanie przesłany do wnioskodawcy (Marszałek Sejmu) oraz do organu udzielającego pomocy publicznej (ZUS) celem uzupełnienia, naniesienia poprawek lub uwag w terminie 7-miu dni.
Ewentualne uwagi zostaną następnie uwzględnione i naniesione przez UOKiK i wniosek zostanie przesłany do KE.
Planowany termin wysłania wniosku do KE – koniec stycznia 2013 r.
Aktualności
WNIOSEK O NOTYFIKACJĘ USTAWY UMORZENIOWEJ DLA PRZEDSIĘBIORCÓW TRAFIŁ DO UOKIK
Memorandum ZPP w sprawie propozycji działań Polski w trakcie jej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w obszarze energetyki i polityki klimatycznej
11 grudnia 2024 r., Warszawa Memorandum ZPP w sprawie propozycji działań Polski w trakcie jej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w obszarze energetyki i polityki klimatycznej Polska prezydencja w Radzie UE powinna skupić się na kompleksowym i sprawiedliwym rozwiązaniu problemu ubóstwa energetycznego. Kluczowe działania powinny obejmować wdrożenie zrównoważonych polityk, które oferują natychmiastową pomoc poprzez […]
Komentarz ZPP dotyczący rozwoju produktowych magazynów energii
Warszawa, 10 grudnia 2024 r. Komentarz ZPP dotyczący rozwoju produktowych magazynów energii Produktowe magazyny energii proponowane przez branżę cementową to innowacyjne rozwiązanie, w którym energia elektryczna jest efektywnie wykorzystywana w cementowni poprzez elastyczne zwiększanie produkcji w momentach nadmiaru taniej energii z OZE. Zakłady „magazynują” energię w formie wytworzonych produktów, które można przechowywać i sprzedać później, unikając strat […]
Wspólna biała księga dotycząca relacji handlowych między Unią Europejską a Ukrainą
W przededniu prezydencji Polski w Radzie UE, wiodące organizacje pracodawców z Polski i Ukrainy opublikowały białą księgę dotyczącą relacji handlowych między Unią Europejską a Ukrainą. To kolejny etap współpracy Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) Polski oraz Federacji Pracodawców Ukrainy (FEU)…