W wyniku podjętych w ostatnim tygodniu przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów działań, wniosek w sprawie notyfikacji ustawy umorzeniowej dla przedsiębiorców z dnia 9 listopada 2012 r. został wreszcie przesłany specjalnym systemem do Komisji Europejskiej w dniu 8 lutego 2013 r. – bez dalszego oczekiwania na uwagi Marszałek Sejmu, których termin na złożenie upłynął dnia 29 stycznia 2013 r.
Jednakże w dniu dzisiejszym do UOKiK-u wpłynęło jednak pismo od Marszałek Sejmu (w zasadzie z jedną uwagą), co zostanie najprawdopodobniej uwzględnione, ale w późniejszym terminie.
Treść wniosku nie uległa zmianie i jest zgodna z wcześniejszymi ustaleniami.
Do chwili obecnej nie przyszło jeszcze potwierdzenie wpływu wniosku do KE, co z pewnością wkrótce nastąpi.
Zgodnie z procedurą Komisja Europejska ma czas na rozpatrzenie wniosku o notyfikację naszej ustawy do 8 kwietnia br. (2 miesiące od dnia jego wpływu). Teoretycznie.
Z doświadczenia jednak wynika, że czas ten ulega znacznemu, często wielokrotnemu przedłużeniu przez dodatkowe pytania KE i wyjaśnienia, które należy składać w trakcie trwania notyfikacji.
Związek Przedsiębiorców i Pracodawców będzie nadal starał się o jak najszybsze uznanie w/w umorzenia dla czynnych przedsiębiorców za pomoc niepubliczną, jednak nie było jeszcze takiego przypadku by notyfikacja zakończyła się faktycznie po 2 miesiącach, dlatego czynni przedsiębiorcy, niestety, muszą trochę uzbroić się w cierpliwość.
Aktualności
WNIOSEK O NOTYFIKACJĘ USTAWY UMORZENIOWEJ PRZESŁANY DO KOMISJI EUROPEJSKIEJ
Apel do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy
Szanowny Panie Prezydencie, zwracamy się do Pana z apelem o podpisanie ustawy wprowadzającej zmiany w konstrukcji składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Proponowana regulacja stanowi długo oczekiwaną odpowiedź na realne problemy mikroprzedsiębiorców, szczególnie tych funkcjonujących w małych miejscowościach. To właśnie te podmioty – niewielkie, lokalne firmy – najbardziej odczuły negatywne skutki reform podatkowo-składkowych wprowadzonych w 2022 roku. Jak pokazują dane, od tamtego czasu liczba zawieszanych i zamykanych działalności gospodarczych wyraźnie rośnie – tylko w 2022 roku zawieszono ich aż o 24% więcej niż rok wcześniej, a trend ten utrzymuje się w kolejnych latach. Zjawisko to prowadzi do osłabienia lokalnych społeczności, ograniczenia dostępu mieszkańców do podstawowych usług oraz przyczynia się do postępującego wyludniania mniejszych miejscowości.
ZPP zabiera głos w sprawie Clean Industrial Deal: uwagi i stanowisko
Związek Przedsiębiorców i Pracodawców pozytywnie ocenia cele Pakietu dla Czystego Przemysłu, jednak podkreśla konieczność dostosowania strategii do realiów krajowych. Transformacja energetyczna powinna iść w parze z utrzymaniem konkurencyjności przemysłu oraz stabilnością cen energii.
Inkluzywność jako konieczność, nie opcja – wnioski z okrągłego stołu o sytuacji osób z chorobami przewlekłymi na rynku pracy, części projektu ZPP „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu”
Okrągły stół ZPP w ramach kampanii „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu” poświęcony był roli osób z chorobami przewlekłymi na rynku pracy. W obliczu starzejącego się społeczeństwa i rosnącego deficytu pracowników, temat aktywizacji zawodowej tej grupy nabiera nowego, nie tylko etycznego, ale też gospodarczego wymiaru. W debacie udział wzięli parlamentarzyści, przedstawiciele firm oraz organizacji pozarządowych, a także eksperci z dziedziny HR i prawa pracy.