W wyniku podjętych w ostatnim tygodniu przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów działań, wniosek w sprawie notyfikacji ustawy umorzeniowej dla przedsiębiorców z dnia 9 listopada 2012 r. został wreszcie przesłany specjalnym systemem do Komisji Europejskiej w dniu 8 lutego 2013 r. – bez dalszego oczekiwania na uwagi Marszałek Sejmu, których termin na złożenie upłynął dnia 29 stycznia 2013 r.
Jednakże w dniu dzisiejszym do UOKiK-u wpłynęło jednak pismo od Marszałek Sejmu (w zasadzie z jedną uwagą), co zostanie najprawdopodobniej uwzględnione, ale w późniejszym terminie.
Treść wniosku nie uległa zmianie i jest zgodna z wcześniejszymi ustaleniami.
Do chwili obecnej nie przyszło jeszcze potwierdzenie wpływu wniosku do KE, co z pewnością wkrótce nastąpi.
Zgodnie z procedurą Komisja Europejska ma czas na rozpatrzenie wniosku o notyfikację naszej ustawy do 8 kwietnia br. (2 miesiące od dnia jego wpływu). Teoretycznie.
Z doświadczenia jednak wynika, że czas ten ulega znacznemu, często wielokrotnemu przedłużeniu przez dodatkowe pytania KE i wyjaśnienia, które należy składać w trakcie trwania notyfikacji.
Związek Przedsiębiorców i Pracodawców będzie nadal starał się o jak najszybsze uznanie w/w umorzenia dla czynnych przedsiębiorców za pomoc niepubliczną, jednak nie było jeszcze takiego przypadku by notyfikacja zakończyła się faktycznie po 2 miesiącach, dlatego czynni przedsiębiorcy, niestety, muszą trochę uzbroić się w cierpliwość.
Aktualności
WNIOSEK O NOTYFIKACJĘ USTAWY UMORZENIOWEJ PRZESŁANY DO KOMISJI EUROPEJSKIEJ
Michał Boni Koordynatorem ZPP ds. Prezydencji Polski w Radzie UE
Michał Boni – Doktor Nauk Humanistycznych (1986) . Minister w wielu rządach: Pracy i Polityki Socjalnej ( 1991) i sekretarz stanu w MPiPS ( 1992-93). Poseł na Sejm (1991-1993). Założyciel i szef Instytutu Spraw Publicznych ( 1996-1997). Doradca w rządzie Jerzego Buzka. Doradca „Lewiatana” i projektów unijnych (2002-2007). Szef doradców strategicznych Premiera Tuska oraz Komitetu […]
Jednolity rynek cyfrowy UE: katalizator rozwoju firm z regionu CEE – Informacja Prasowa
W czwartek, 14 listopada 2024 roku, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) we współpracy z SME Connect zorganizował śniadanie robocze zatytułowane „Jednolity rynek cyfrowy UE: katalizator rozwoju firm z regionu CEE” w Parlamencie Europejskim w Brukseli, Belgia.
Jednolity rynek cyfrowy UE: katalizator rozwoju firm z regionu CEE
Sektor e-commerce w regionie Europy Środkowo- -Wschodniej (CEE) w ostatnich latach doświadcza dynamicznego rozwoju, głównie dzięki postępującej cyfryzacji gospodarek oraz integracji z Jednolitym Rynkiem Cyfrowym (JRC) Unii Europejskiej. Integracja ta umożliwia przedsiębiorstwom, zwłaszcza małym i średnim firmom (MŚP), dostęp do nowych rynków, co pozytywnie wpływa na ich konkurencyjność i możliwości handlu transgranicznego.