• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    ZPP – 10 lat



    Warszawa, 9 czerwca 2020 r. 

     

    ZPP – 10 lat

     

    Dziesięć lat działalności Związku Przedsiębiorców i Pracodawców przypada na najdynamiczniejszy okres rozwoju gospodarczego w dziejach Polski. Małe i średnie firmy odpowiadają za 51 proc. wzrostu gospodarczego Polski po 2010 roku. MSP stanowią dziś 99,8 proc. wszystkich podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, zatrudniają 68,7 proc. ogółu pracujących i łącznie reprezentują 10 mln wyborców.

    Nic dziwnego, że tak szybko przybywa instytucji i polityków poczuwających się do ojcowania MSP.

    Kiedy zaczynaliśmy było nas zaledwie pięć osób i zajmowaliśmy kilka pokoi na poddaszu. W świadomości urzędników, ale i wielu Polaków, wciąż pokutował jeszcze peerlowski stereotyp prywaciarzy, drobnych badylarzy, cwaniaków, kombinatorów. Tak też traktowani byli w urzędach, za każdym razem kiedy chcieli założyć firmy, albo domagali się równego traktowania przez urząd podatkowy.  

    Dziesięć lat temu, przekonani byliśmy, że to projekt na jeden sezon.  Wierzyliśmy, że wystarczy pokazać politykom niewspółmierność przepisów i podatków jakimi obłożeni są przedsiębiorcy, a to jakimi przywilejami cieszą się korporacje, żeby to zmienić. Sądziliśmy, że wystarczy wskazać kilka dobrych praktyk, a politycy na przemian z urzędnikami sami z siebie to wdrożą.  Pomyliliśmy się co do czasu, nie mniej wiele ważnych spraw udało się przez te lata naprawić. Jeszcze więcej jednak przed nami. Nieustannie usiłujemy wytłumaczyć rządzącym istotę naprawy otoczenia prawno-instytucjonalnego zarówno w Warszawie jak i w Brukseli, gdzie zmuszeni byliśmy otworzyć dodatkowe biuro.

    Dziś ZPP reprezentuje 51 889 firm zrzeszonych w 14 organizacjach regionalnych i 20 branżowych. Zrzeszone u nas firmy zatrudniają 576 917  pracowników.

    Prężny sektor małych i średnich przedsiębiorstw, to tak naprawdę jedyne co łączy wszystkie najwyżej rozwinięte gospodarki świata. Nie ważne czy ich przewagi konkurencyjne wynikają z nowych technologii, potężnego sektora finansowego, czy mocy produkcyjnych, wszystkie polegają na rozbudowanej i elastycznej sieci małych i średnich firm.

    Polska znajduje się dziś w miejscu historycznej szansy. Od tego jak będziemy konstruowali teraz naszą politykę finansową i gospodarczą, w dużej mierze zależeć będzie stabilizacja rynku pracy i to gdzie wylądujemy na piramidzie globalnego dobrobytu.  Tak jak wtedy 10 lat temu, tak dziś wydaje nam się, że wystarczy kilka sprawdzonych na świecie rozwiązań prawno-instytucjonalnych, które ustawią Polskę na szybkiej ścieżce do czołówki najlepiej rozwiniętych państw świata.  Naszym Członkom – wszystkim wspaniałym ludziom, którzy codziennie otwierają drzwi swojej firmy, a nam wszystkim dobrobyt, jakość życia nieporównywalną z niczym co kiedykolwiek udało się osiągnąć w Polsce, życzymy pogody ducha, rozwoju i sukcesów.  

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców

    P.S.Dzisiaj na dziedzińcu b. KC PZPR miały odbyć się uroczystości z okazji 10-lecia powstania ZPP. Z wiadomych przyczyn zostały one przełożone na 3 grudnia br. Z niecierpliwością na nie oczekujemy.

    Obejrzyj film: 10 lat ZPP w 10 minut

    Najnowsze artykuły

    Apel do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy

    Szanowny Panie Prezydencie, zwracamy się do Pana z apelem o podpisanie ustawy wprowadzającej zmiany w konstrukcji składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Proponowana regulacja stanowi długo oczekiwaną odpowiedź na realne problemy mikroprzedsiębiorców, szczególnie tych funkcjonujących w małych miejscowościach. To właśnie te podmioty – niewielkie, lokalne firmy – najbardziej odczuły negatywne skutki reform podatkowo-składkowych wprowadzonych w 2022 roku. Jak pokazują dane, od tamtego czasu liczba zawieszanych i zamykanych działalności gospodarczych wyraźnie rośnie – tylko w 2022 roku zawieszono ich aż o 24% więcej niż rok wcześniej, a trend ten utrzymuje się w kolejnych latach. Zjawisko to prowadzi do osłabienia lokalnych społeczności, ograniczenia dostępu mieszkańców do podstawowych usług oraz przyczynia się do postępującego wyludniania mniejszych miejscowości.

    ZPP zabiera głos w sprawie Clean Industrial Deal: uwagi i stanowisko

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców pozytywnie ocenia cele Pakietu dla Czystego Przemysłu, jednak podkreśla konieczność dostosowania strategii do realiów krajowych. Transformacja energetyczna powinna iść w parze z utrzymaniem konkurencyjności przemysłu oraz stabilnością cen energii.

    Inkluzywność jako konieczność, nie opcja – wnioski z okrągłego stołu o sytuacji osób z chorobami przewlekłymi na rynku pracy, części projektu ZPP „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu”

    Okrągły stół ZPP w ramach kampanii „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu” poświęcony był roli osób z chorobami przewlekłymi na rynku pracy. W obliczu starzejącego się społeczeństwa i rosnącego deficytu pracowników, temat aktywizacji zawodowej tej grupy nabiera nowego, nie tylko etycznego, ale też gospodarczego wymiaru. W debacie udział wzięli parlamentarzyści, przedstawiciele firm oraz organizacji pozarządowych, a także eksperci z dziedziny HR i prawa pracy.

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery