• PL
  • EN
  • szukaj

    Wiadomości: ZPP w Brukseli

    Forum Zdrowia Publicznego ZPP apeluje o stworzenie w polskich przepisach ram dla stosowania rozwiązań z zakresu telemedycyny, w tym teleradiologii



    Warszawa, 21 maja 2018

     

    Forum Zdrowia Publicznego Związku Przedsiębiorców i Pracodawców apeluje o stworzenie w polskich przepisach ram dla stosowania rozwiązań z zakresu telemedycyny, w tym teleradiologii

     

    Zmieniający się świat, zmiana stylu i trybu życia sprawiają, że dzisiejsze społeczeństwo  narażone jest w zwiększonym stopniu na choroby cywilizacyjne. Ich wczesne wykrycie umożliwia m.in. nowoczesna diagnostyka obrazowa. W Polsce dostępna jest wystarczająca liczba aparatów diagnostycznych. Z dostępnych badań wynika, że możliwości pracy urządzeń są dużo większe niż faktyczne ich wykorzystanie. Przyczyną tej sytuacji są przede wszystkim obowiązujące przepisy nakładające na lekarzy obowiązek bezpośredniego nadzoru nad przebiegiem badania w placówce. Forum Zdrowia Publicznego Związku Przedsiębiorców i Pracodawców opowiada się za stworzeniem w polskich przepisach ram dla stosowania rozwiązań z zakresu telemedycyny, w tym teleradiologii .

    Wprowadzenie teleradiologii do polskiego systemu opieki zdrowotnej umożliwi pacjentom wykonywanie specjalistycznych badań pod zdalnym nadzorem lekarza, do którego w warunkach tradycyjnych nie mieliby możliwość dotarcia. To z kolei przełoży się pozytywnie na liczbę wykonywanych badań oraz liczbę oczekujących na ich realizację.

    Rozpowszechnienie teleradiologii jako formy świadczenia usług medycznych wymaga szczegółowych zmian w prawie – w ramach Forum Zdrowia Publicznego wypracowano adekwatne propozycje.

    – Jesteśmy przekonani, że rozpowszechnienie telemedycyny ogólnie, a w tym także teleradiologii, jest w najlepszym interesie pacjentów – mówi Marcin Nowacki, wiceprezes ZPP. – Jednocześnie jest to proces wymagający pewnego zaangażowania po stronie prawodawcy i ingerencji w kilka aktów prawnych. Przygotowaliśmy kilka konkretnych propozycji zmian i mamy nadzieję, że spotkają się one ze zrozumieniem i zainteresowaniem wśród kluczowych decydentów.

    Podstawowe warunki udzielania świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, opisuje rozporządzenie Ministra Zdrowia z 6 listopada 2013 roku. Niestety, w akcie, w odniesieniu do świadczeń tomografii komputerowej oraz rezonansu magnetycznego, nie ma mowy o teleradiologii. Forum Zdrowia Publicznego ZPP postuluje, by warunki realizacji świadczeń w zakresie personelu uzupełnić – dla lekarza specjalisty, pełniącego nadzór radiologiczny nad badaniem, alternatywą powinna być możliwość zdalnego pełnienia nadzoru nad badaniami.

    Jednocześnie, zmiany wymaga ustawa z 29 listopada 2000 roku Prawo atomowe, która nie opisuje wprost teleradiologii  i  nadzoru radiologicznego. Forum Zdrowia Publicznego postuluje, by wprowadzić do ustawy delegację dla Ministra Zdrowia do określenia w drodze rozporządzenia wymagań i szczegółowych zasad realizacji systemu nadzoru nad pacjentem w rentgenodiagnostyce w tym w szczególności rozdzielenia zdalnego nadzoru radiologicznego od bezpośredniego nadzoru nad pacjentem.

    Zmian wymaga także rozporządzenie Ministra Zdrowia z 18 lutego 2011 roku w sprawie warunków bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego dla wszystkich rodzajów ekspozycji medycznej. Forum Zdrowia Publicznego przy ZPP apeluje o rozszerzenie definicji teleradiologii, a także o określenie minimalnych warunków organizacyjnych podczas realizacji świadczenia w formie zdalnej. W opinii ekspertów Forum Zdrowia Publicznego, należałoby dodać również definicję nadzoru radiologicznego, który mógłby być świadczony zarówno osobiście, jak i zdalnie. Konieczne byłoby też uwzględnienie możliwości zdalnego dokonania opisu badania.

    – Wprowadzenie w życie zmian, które proponujemy, pozwoli na rozpoczęcie realizacji świadczeń w ramach teleradiologii, co będzie stanowiło zarówno dla placówek medycznych, jak i dla pacjentów duży postęp – twierdzi Marcin Nowacki z ZPP.


    Zachęcamy do obejrzenia wideo przygotowanego w ramach Forum Zdrowia Publicznego ZPP „Telemedycyna w radiologii”

     

    Fot. Jamison McAndie / na lic. Unsplash

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców
    Przedstawicielstwo ZPP w Unii Europejskiej
    Rue d’Arlon 46, 1000, Brussels

    Dyrektor Przedstawicielstwa ZPP w UE
    Agata Boutanos
    Email: a.boutanos@zpp.net.pl
    Tel:  + 32 476 590 602

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery