• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Apel Forum Zdrowia Publicznego ZPP o włączenie prywatnych laboratoriów do systemu testowania na obecność koronawirusa



    Warszawa, 18 marca 2020 r. 

     

    APEL FORUM ZDROWIA PUBLICZNEGO ZWIĄZKU PRZEDSIĘBIORCÓW I PRACODAWCÓW O WŁĄCZENIE PRYWATNYCH LABORATORIÓW DO SYSTEMU TESTOWANIA NA OBECNOŚĆ KORONAWIRUSA


    Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje wykonywanie testów na obecność koronawirusa w każdym przypadku podejrzenia zakażenia. Korea Południowa stworzyła efektywny system darmowych testów w modelu drive-through. Eksperci zwracają uwagę na fakt, że powszechność testów może być skuteczną metodą ograniczania liczby zarażeń, a w konsekwencji również liczby przypadków śmiertelnych zachorowań.

    Liczba wykonywanych w Polsce testów zwiększa się, jednak przepustowość systemu wciąż nie jest wystarczająca w stosunku do potrzeb. Jednocześnie, niewykorzystywany pozostaje bardzo duży potencjał infrastrukturalny i technologiczny, którym dysponują prywatne laboratoria. Rynek ten dysponuje szerokimi zasobami, najwyższej jakości aparaturą oraz sprawnym zapleczem logistycznym.

    Wobec powyższego, w poczuciu odpowiedzialności za maksymalne możliwe ograniczenie liczby zarażeń koronawirusem w Polsce, apelujemy o bieżące kontraktowanie wykonywania testów na obecność koronawirusa w prywatnych laboratoriach. Wykorzystanie dostępnych na rynku zasobów może doprowadzić do zwielokrotnienia liczby wykonywanych badań. Jest to szczególnie istotne wziąwszy pod uwagę fakt, że wśród młodzieży może być wielu bezobjawowych nosicieli wirusa, zarażających nim nieświadomie kolejne osoby. Z punktu widzenia zdrowia publicznego kluczowe jest możliwie najpowszechniejsze identyfikowanie osób zarażonych i bieżące poddawanie ich odpowiednim procedurom kwarantanny.

    W celu uruchomienia tego procesu i jego koordynacji, a także stworzenia dla niego pewnych ram instytucjonalnych, konieczne jest jak najszybsze zorganizowanie „okrągłego stołu” z udziałem przedstawicieli władz państwowych, Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia, a także szefów firm laboratoryjnych, w trakcie którego omówione zostałyby możliwości działania w powyższym zakresie. Mając na uwadze powyższe, Forum Zdrowia Publicznego ZPP apeluje o pilne zwołanie takiego spotkania w formie telekonferencji.

     

    Fot. jarmoluk / pixabay.com

    Najnowsze artykuły

    INFORMACJA PRASOWA: SMR jako kluczowy element bezpieczeństwa energetycznego UE: wydarzenie w Parlamencie Europejskim

    Bruksela, 18.03.2025 r. – W Parlamencie Europejskim odbyło się wydarzenie wysokiego szczebla zatytułowane „Bezpieczeństwo energetyczne jako filar bezpieczeństwa państw i Unii Europejskiej: Rola SMR w wzmacnianiu bezpieczeństwa energetycznego UE”, współorganizowane przez ZPP (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców) oraz SNETP (Platforma Technologiczna Zrównoważonej Energii Jądrowej), pod patronatem polskich posłów do Parlamentu Europejskiego oraz Polskiej Prezydencji w Radzie UE. Wydarzenie zgromadziło kluczowych decydentów politycznych, liderów przemysłu i naukowców, aby omówić strategiczną rolę Małych Reaktorów Modułowych (SMR) w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego Europy.

    Stanowisko ZPP do projektu nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców pozytywnie odnosi się do rozwiązań ograniczających dostępność alkoholu dla nieletnich. Nasze zaniepokojenie budzą za to zapisy dotyczące zakazu promocji piwa. Choć doceniamy oparcie się naciskom i niezdecydowanie się na nieskuteczny zakaz reklamy, to uniemożliwienie promocji w transakcjach B2B uznajemy za nadmierną ingerencję w swobodę kształtowania stosunków pomiędzy przedsiębiorcami oraz naruszenie konstytucyjnych zasad wolności gospodarczej i proporcjonalności.

    Memorandum ZPP: Bez rozwoju infrastruktury wychwytu i magazynowania CO2 utracimy w Europie niektóre gałęzie przemysłu

    Warszawa, 8 kwietnia 2025 r. Memorandum ZPP: Bez rozwoju infrastruktury wychwytu i magazynowania CO2 utracimy w Europie niektóre gałęzie przemysłu Bez rozwoju infrastruktury wychwytu i magazynowania CO2 utracimy w Europie niektóre gałęzie przemysłu. Pytanie tylko, czy jest to świadome poświęcenie kilku branż energochłonnych na drodze do osiągnięcia przez Unię Europejską celów emisyjnych, czy może właśnie […]

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery