• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    #PowrotyDoPracy: Działania w zakresie zapobiegania i ograniczenia pandemii w sektorze handlu detalicznego



    Warszawa, 14 kwietnia 2020 r.



    #PowrotyDoPracy

    Działania w zakresie zapobiegania i ograniczenia pandemii
    w sektorze handlu detalicznego

     

    Kontynuując cykl publikacji dotyczących konkretnej strategii powrotów do pracy w określonych branżach, poniżej prezentujemy kolejny zestaw rekomendacji – tym razem odnoszący się do branży handlu detalicznego.

    Działania w zakresie handlu detalicznego proponujemy podzielić na trzy generalne etapy. Trudno jest jednoznacznie określić ich ramy czasowe – wydaje się, że powinny być one dostosowane do tempa rozwoju epidemii, na bieżąco konsultowanego z GIS oraz MZ.

    ETAP I (działania do podjęcia natychmiast, w okresie do osiągnięcia szczytowej liczby zachorowań)

    • Zniesienie zakazu handlu w niedziele – celem tego działania jest rozładowanie ruchu w sklepach i zwiększenie przepustowości placówek handlowych. Szczególnie w okresie zagrożenia epidemiologicznego i w obliczu wprowadzanych ograniczeń i restrykcji, zasadne jest dopuszczenie handlu przez 7 dni w tygodniu, tak by możliwe było zminimalizowanie liczby klientów przebywających w sklepach jednocześnie.

    • Zniesienie ograniczeń w otwieraniu marketów budowlanych oraz innego rodzaju sklepów, w tym tych znajdujących się w galeriach handlowych – konsekwentnie stoimy na stanowisku, że polskiej gospodarki nie stać na przedłużający się lockdown. Nawet najlepsze rozwiązania antykryzysowe nie złagodzą kryzysu, jeśli nie wrócimy do pracy. W związku z powyższym, zasadne wydaje się być wycofanie przymusu zamykania określonego rodzaju placówek handlowych.

    • Zmniejszenie obostrzeń w zakresie handlu online – szansą na zredukowanie zagrożenia epidemiologicznego w placówkach handlowych jest z pewnością ułatwienie uruchomienia działalności w modelu zakupów online. W tej chwili sprzedaż niektórych produktów przez Internet jest zakazana. Należy znieść wszelkiego rodzaju obostrzenia w zakresie handlu online wykraczające poza regulacje obowiązujące placówki stacjonarne.

    • Wprowadzenie nowego limitu osób przebywających w sklepie – uważamy, że obecnie obowiązujący limit nie jest adekwatny dla niektórych, zwłaszcza większych, placówek handlowych. Wobec tego proponujemy wprowadzenie następujących zasad: w małych sklepach (o powierzchni do 100 metrów kwadratowych) ograniczenie powinno wynosić, analogicznie do stanu obecnego, 3 osoby na jedno stanowisko kasowe. W przypadku targowisk, limit powinien wynosić 3 osoby na jedno stanowisko handlowe. Wobec większych placówek, niezasadne jest utrzymywanie limitu uzależnionego od liczby kas. W przypadku sklepów o powierzchni powyżej 100 metrów kwadratowych, jednocześnie w placówce powinna przebywać maksymalnie 1 osoba na 15 metrów kwadratowych powierzchni.

    • Wprowadzenie obowiązkowych, co najmniej dwumetrowych odstępów między osobami oczekującymi w kolejce do kas, poszerzenie alejek – są to działania ukierunkowane na zwiększenie swobody poruszania się klientów oraz zachowanie bezpiecznej odległości między nimi.

    • Zapewnienie dostępności masek lub przyłbic a także płynów dezynfekujących oraz rękawiczek dla personelu.

    • Wprowadzenie obowiązku dezynfekcji rąk (zapewnienie płynów) i założenia zapewnionych przez sklep jednorazowych rękawiczek foliowych (ewentualnie torebek foliowych) przez klientów przed wejściem do sklepu.

    • Dezynfekcja wózków i koszyków sklepowych po każdym użyciu, dezynfekcja wszelkiego rodzaju poręczy, uchwytów, barierek, wag, taśm przy kasach, a także terminali płatniczych przeprowadzana kilka razy dziennie, zgodnie z opracowanym przez placówkę planem.

    • Częstsza dezynfekcja i sprzątanie toalet w galeriach handlowych.

    • Zmiana „godzin dla seniora” na dwie pierwsze godziny otwarcia sklepów i ograniczenie ich wyłącznie do sklepów spożywczych – celem „godzin dla seniora” jest ograniczenie ekspozycji osób starszych na ryzyko związane z robieniem najpotrzebniejszych zakupów. Jednocześnie, „godziny” obowiązują we wszystkich placówkach handlowych – również tych odwiedzanych przez osoby starsze relatywnie rzadko. Wobec tego uzasadnione wydaje się być ograniczenie ich obowiązywania wyłącznie do placówek najpilniejszej potrzeby, czyli sklepów spożywczych, tak by umożliwić starszym osobom bezpieczne robienie zakupów niezbędnych do życia. Dodatkowo, tego rodzaju obostrzenia obowiązujące w godzinach od 10 do 12 powodują istotną dezorganizację w placówkach handlowych – z tego powodu proponujemy, by obowiązywały one w dwóch pierwszych godzinach otwarcia sklepów.

    ETAP II (działania do podjęcia w okresie po co najmniej 10 dniach konsekwentnego spadku liczby zachorowań)

    • Utrzymanie ustalonych w ramach etapu I rygorów sanitarnych (odległości między klientami, środki ochrony osobistej dla personelu, środki dezynfekujące dla klientów itd.), przy jednoczesnym zwiększeniu limitu osób przebywających jednocześnie w sklepie – po przekroczeniu kulminacyjnego punktu epidemii zasadne wydaje się być utrzymanie ścisłej dyscypliny sanitarnej, a jednocześnie luzowanie restrykcji odnoszących się do maksymalnej liczby klientów przebywających w sklepie. W tym okresie godne rozważenia byłoby podwojenie limitów – 6 osób na jedno stanowisko kasowe w sklepach mniejszych, i na jedno stanowisko handlowe na targowiskach, 2 osoby na 15 metrów kwadratowych powierzchni w sklepach większych.

    • Ograniczenie „godzin dla seniora” do jednej godziny ­– wyższa przepustowość sklepów wynikająca ze zwiększenia limitu maksymalnej liczby przebywających w nich jednocześnie osób oraz zmniejszone ryzyko epidemiologiczne uzasadniałoby wprowadzenie jednej „godziny dla seniora” w miejsce obecnych dwóch. Analogicznie jak w etapie I – powinna być to pierwsza godzina otwarcia sklepu w danym dniu.

    ETAP III (działania do podjęcia w momencie „wygaszenia” epidemii)

    • Zniesienie limitu osób przebywających jednocześnie w sklepie.

    • Rekomendacja utrzymania określonych procedur sanitarnych w zakresie dezynfekcji powierzchni wspólnych.

    • Zniesienie „godzin dla seniora”.

     

    #PowrotyDoPracy

     

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców

     

    #PowrotyDoPracy: Działania w zakresie zapobiegania i ograniczenia pandemii w sektorze handlu detalicznego

    Fot. brian/flickr.com

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery