• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    O podatkach w Poznaniu



    15.01.2016

    W dniu 12 stycznia 2016 r. w Poznaniu, z inicjatywy Rzecznika ZPP w regionie Wielkopolski Józefa Łukaszczyka, odbyło się seminarium na temat zmian w przepisach dotyczących podatków: dochodowego i VAT, obowiązujących w 2016 r.

    Józef Łukaszczyk przedstawił rolę i zadania Związku Przedsiębiorców i Pracodawców w zmieniającej się sytuacji społeczno-gospodarczej, z kolei Maciej Hadas, Doradca Podatkowy z Grant Thornton (Oddział w Poznaniu) w bardzo interesujący sposób zaprezentował tematykę zmian w przepisach podatkowych obowiązujących w 2016 r., a mianowicie: zasadę „in dubio pro tributario” – jej wpływ na kontrolę i postępowanie organów podatkowych; karuzele podatkowe VAT – jak ich unikać, skutki i metody obrony; klauzule przeciwko unikaniu opodatkowania i ich wpływ na optymalizacje podatkowe; podatek CIT – rozliczenie korekt na bieżąco, zmiany w przepisach w zakresie zatorów płatniczych. Podczas seminarium poruszona została także tematyka stresu w biznesie i opisane strategie radzenia sobie z nim. Jak mówił Bogdan Bielawski, Trener Biznesu – Brak umiejętności radzenia sobie ze stresem przez przedsiębiorców prowadzi niekiedy do rozstroju zdrowia i choroby, co w konsekwencji może doprowadzić do upadku przedsiębiorstwa z uwagi na niemożliwość efektywnego zarządzania.

    W trakcie dyskusji uczestnicy podkreślili pilną potrzebę integracji środowiska przedsiębiorców z sektora MSP z uwagi na zmieniające się otoczenie prawne i polityczne. Podnoszono, że ilość przepisów i stopień ich skomplikowania wymaga wysokospecjalistycznej wiedzy i w znacznym stopniu utrudnia koncentrację na bieżącej działalności przedsiębiorstwa. Wielokrotnie pojawiał się argument, że instytucje państwowe powinny pełnić rolę służebną, a nie represyjną wobec działających firm. Argumenty te były poparte wieloma przykładami, o których również informowała prasa oraz programy telewizyjne.

    W planach są kolejne spotkania.

    Zapisz

    Najnowsze artykuły

    Marcin Nowacki, Wiceprezes ZPP, został wybrany Przewodniczącym Sekcji TEN w Europejskim Komitecie Ekonomiczno-Społecznym (EKES)

    EKES jest kluczowym organem doradczym w Unii Europejskiej, składającym się z trzech grup: Pracodawców (Grupa I), Pracowników (Grupa II) oraz Organizacji Społeczeństwa Obywatelskiego (Grupa III). Jego podstawową rolą jest przedstawianie merytorycznych opinii na temat polityk i legislacji UE Komisji Europejskiej, Radzie UE oraz Parlamentowi Europejskiemu.

    Szara strefa – dlaczego nadal istnieje i jak znaleźć dodatkowe dochody dla państwa?

    Największy udział w tworzeniu szarej strefy mają przedsiębiorstwa, które nie wykazują części dochodów. Szczególnie jest to widoczne w handlu i naprawie pojazdów oraz zakwaterowaniu i gastronomii. Szacunkowy rozmiar szarej strefy z tych branż w tworzeniu PKB wynosi 3 proc. Natomiast budownictwa na poziomie 1,7 proc., a przemysłu – 1,1 proc.

    Apel Związku Przedsiębiorców i Pracodawców oraz organizacji branżowych sektora energii odnawialnej ws. rozwoju magazynów energii w Polsce

    Szanowny Panie Ministrze, Szanowna Pani Ministro, w imieniu Związku Przedsiębiorców i Pracodawców oraz organizacji branżowych reprezentujących sektor odnawialnych źródeł energii i magazynowania energii, pragniemy wyrazić głębokie zaniepokojenie zapisami projektu rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie oraz rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw w kontekście ograniczeń dla instalowania magazynów energii

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery