Warszawa, 1 września 2020 r.
Opinia Głównego Eksperta ZPP ds. Energetyki
ws. powołania Pełnomocnika ds. transformacji energetyki i górnictwa
Pozytywnie można ocenić inicjatywę powołania Pełnomocnika ds. transformacji energetyki i górnictwa. Oba te sektory gospodarki są w tak bliski sposób ze sobą powiązane, że nie sposób transformować je oddzielnie. ZPP kilkukrotnie eksponował swoją opinię o konieczności ścisłego powiązania procesów transformacji energetyki i górnictwa.
Powołanie pełnomocnika ds. energii z OZE, umocowanego bezpośrednio przy Premierze RP stanowiło krok we właściwym kierunku, jednak krok niewystarczający dla całokształtu transformacji energetyki i górnictwa.
W celu zapewnienia skuteczności działania pełnomocnika, niezwykle istotnym staje się jego właściwe umocowanie, które powinno być lokalizowane bezpośrednio przy Prezesie Rady Ministrów. Skuteczność działań będzie zależała od możliwości decyzyjnych Pełnomocnika, a powinna ona zobowiązywać poszczególnych ministrów do działań wskazanych przez biuro pełnomocnika.
Bądźmy świadomi skali i obszaru problemów z jakimi zmierzy się pełnomocnik w najtrudniejszych sektorach polskiej gospodarki. Oprócz czysto merytorycznych i ekonomicznych problemów jakie napotka pełnomocnik w trakcie swoich działań, w zakresie jego zadań pozostaną niezwykle skomplikowane problemy społeczne oraz ewidentny konflikt interesów poszczególnych grup zawodowych. Jeśli na to nałożymy regionalne uprzedzenia do niektórych rodzajów źródeł odnawialnych i nie tylko, to wyraźnie widzimy skalę trudności i złożoności decyzji z jakimi przyjdzie się zmierzyć pełnomocnikowi.
Tylko odpowiednio wysoka ranga jego decyzji i zaleceń pełnomocnika, może istotnie oddziaływać na instytucje odpowiedzialne za wdrażanie programów transformacyjnych.
Jeśli władze i ustawodawca okażą szerokie wsparcie działaniom pełnomocnika to wówczas jego praca będzie miała istotny wpływ na przyśpieszenie procesu transformacji.
Włodzimierz Ehrenhalt
Główny Ekspert ds. Energetyki ZPP