• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Opinia Głównego Eksperta ZPP ds. Energetyki ws. powołania Pełnomocnika ds. transformacji energetyki i górnictwa



      Warszawa, 1 września 2020 r.

     

    Opinia Głównego Eksperta ZPP ds. Energetyki
    ws. powołania Pełnomocnika ds. transformacji energetyki i górnictwa

     

    Pozytywnie można ocenić inicjatywę powołania Pełnomocnika ds. transformacji energetyki i górnictwa. Oba te sektory gospodarki są w tak bliski sposób ze sobą powiązane, że nie sposób transformować je oddzielnie. ZPP kilkukrotnie eksponował swoją opinię o konieczności ścisłego powiązania procesów transformacji energetyki i górnictwa.

    Powołanie pełnomocnika ds. energii z OZE, umocowanego bezpośrednio przy Premierze RP stanowiło krok we właściwym kierunku, jednak krok niewystarczający dla całokształtu transformacji energetyki i górnictwa.

    W celu zapewnienia skuteczności działania pełnomocnika, niezwykle istotnym staje się jego właściwe umocowanie, które powinno być lokalizowane bezpośrednio przy Prezesie Rady Ministrów. Skuteczność działań będzie zależała od możliwości decyzyjnych Pełnomocnika, a powinna ona zobowiązywać poszczególnych ministrów do działań wskazanych przez biuro pełnomocnika.

    Bądźmy świadomi skali i obszaru problemów z jakimi zmierzy się pełnomocnik w najtrudniejszych sektorach polskiej gospodarki. Oprócz czysto merytorycznych i ekonomicznych problemów  jakie napotka pełnomocnik w trakcie swoich działań, w zakresie jego zadań pozostaną niezwykle skomplikowane problemy społeczne oraz ewidentny konflikt interesów poszczególnych grup zawodowych. Jeśli na to nałożymy regionalne uprzedzenia do niektórych rodzajów źródeł odnawialnych i nie tylko, to wyraźnie widzimy skalę trudności i złożoności decyzji z jakimi przyjdzie się zmierzyć pełnomocnikowi.

    Tylko odpowiednio wysoka ranga jego decyzji i zaleceń pełnomocnika, może istotnie oddziaływać na instytucje odpowiedzialne za wdrażanie programów transformacyjnych.

    Jeśli władze i ustawodawca okażą szerokie wsparcie działaniom pełnomocnika to wówczas jego praca będzie miała istotny wpływ na przyśpieszenie procesu transformacji.

     

    Włodzimierz Ehrenhalt
    Główny Ekspert ds. Energetyki ZPP

     

    1.09.2020 Opinia Głównego Eksperta ZPP ds. Energetyki ws. powołania Pełnomocnika ds. transformacji energetycznej i górnictwa

    Najnowsze artykuły

    Apel do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy

    Szanowny Panie Prezydencie, zwracamy się do Pana z apelem o podpisanie ustawy wprowadzającej zmiany w konstrukcji składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Proponowana regulacja stanowi długo oczekiwaną odpowiedź na realne problemy mikroprzedsiębiorców, szczególnie tych funkcjonujących w małych miejscowościach. To właśnie te podmioty – niewielkie, lokalne firmy – najbardziej odczuły negatywne skutki reform podatkowo-składkowych wprowadzonych w 2022 roku. Jak pokazują dane, od tamtego czasu liczba zawieszanych i zamykanych działalności gospodarczych wyraźnie rośnie – tylko w 2022 roku zawieszono ich aż o 24% więcej niż rok wcześniej, a trend ten utrzymuje się w kolejnych latach. Zjawisko to prowadzi do osłabienia lokalnych społeczności, ograniczenia dostępu mieszkańców do podstawowych usług oraz przyczynia się do postępującego wyludniania mniejszych miejscowości.

    ZPP zabiera głos w sprawie Clean Industrial Deal: uwagi i stanowisko

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców pozytywnie ocenia cele Pakietu dla Czystego Przemysłu, jednak podkreśla konieczność dostosowania strategii do realiów krajowych. Transformacja energetyczna powinna iść w parze z utrzymaniem konkurencyjności przemysłu oraz stabilnością cen energii.

    Inkluzywność jako konieczność, nie opcja – wnioski z okrągłego stołu o sytuacji osób z chorobami przewlekłymi na rynku pracy, części projektu ZPP „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu”

    Okrągły stół ZPP w ramach kampanii „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu” poświęcony był roli osób z chorobami przewlekłymi na rynku pracy. W obliczu starzejącego się społeczeństwa i rosnącego deficytu pracowników, temat aktywizacji zawodowej tej grupy nabiera nowego, nie tylko etycznego, ale też gospodarczego wymiaru. W debacie udział wzięli parlamentarzyści, przedstawiciele firm oraz organizacji pozarządowych, a także eksperci z dziedziny HR i prawa pracy.

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery