• PL
  • EN
  • szukaj

    Aktualności

    Komentarz ZPP ws. otwarcia handlu



    Warszawa, 21listopada 2020 r.

     

    KOMENTARZ ZPP WS. OTWARCIA HANDLU

     

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców z zadowoleniem przyjmuje decyzję Premiera Mateusza Morawieckiego ws. otwarcia od przyszłej soboty sklepów i galerii handlowych. Od dłuższego czasu konsekwentnie postulowaliśmy powstrzymanie się przed pełzającym lockdownem i uruchamianie kolejnych sektorów gospodarki – przy zachowaniu ścisłego reżimu sanitarnego. Cieszymy się, że ogłoszone dzisiaj decyzje stanowią odzwierciedlenie tego podejścia.

    Zgodnie z przekazanymi w trakcie konferencji prasowej informacjami, od następnej soboty placówki handlowe mają funkcjonować „w najwyższym reżimie sanitarnym”. Na ten moment nie sprecyzowano, jaki charakter będzie miał ten reżim i jak daleko będzie ingerował w organizację sklepów, niemniej jednak sam fakt dopuszczenia placówek handlowych do funkcjonowania zasługuje na gorącą aprobatę. Mamy przy tym nadzieję, że jak najszybciej opublikowane zostaną oficjalne wytyczne sanitarne dotyczące handlu, tak by właściciele podmiotów mieli czas na jak najlepsze przygotowanie swoich sklepów do realizacji nowych założeń.

    ZPP podkreślał już, że zamknięcie placówek handlowych generowało szereg negatywnych skutków. Powszechnie prowadzona była dyskusja dot. tego, dlaczego sklepy jednego rodzaju pozostały otwarte, podczas gdy inne – nakazano zamknąć. W niektórych przypadkach (takich jak choćby sklepy z elektroniką) zamknięcie sprawiło na przykład, że dostęp do podstawowych w trakcie pandemii artykułów, niezbędnych choćby dla nauki czy pracy zdalnej, był utrudniony. Od przyszłej soboty problem ten stanie się już nieaktualny i jest to z pewnością dobra informacja.

    Wziąwszy pod uwagę zarówno decyzję dot. placówek handlowych, jak i inne zakomunikowane w trakcie konferencji zapowiedzi (np. powrót do podziału na strefy żółte i czerwone), wydaje się że rząd przyjął kierunek stopniowego łagodzenia restrykcji dla działalności gospodarczej. ZPP od kilku tygodni prowadzi akcję społeczną „D.D.M. Tak!, Lockdown STOP”, dlatego oczywiście pozytywnie oceniamy tę tendencję. Mamy zatem nadzieję, że wraz z odmrożeniem handlu podjęte zostaną prace nad przywracaniem do życia kolejnych sektorów gospodarki. Branże takie jak np. gastronomia udowodniły, że doskonale potrafią funkcjonować w warunkach ścisłego reżimu sanitarnego. Każdy kolejny tydzień ich zamknięcia to następne bankructwa i redukcje zatrudnieni. Wobec powyższego, całkowicie wspierając decyzję o ponownym otwarciu handlu, apelujemy o rozpoczęcie już w tej chwili prac nad odmrażaniem kolejnych branż i przygotowaniem zestawu reżimów sanitarnych dostosowanych do ich specyfiki.

     

    Zobacz: 21.11.2020 Komentarz ZPP ws. otwarcia handlu

     

    Fot. SkadiArt / pixabay.com

    Najnowsze artykuły

    INFORMACJA PRASOWA: SMR jako kluczowy element bezpieczeństwa energetycznego UE: wydarzenie w Parlamencie Europejskim

    Bruksela, 18.03.2025 r. – W Parlamencie Europejskim odbyło się wydarzenie wysokiego szczebla zatytułowane „Bezpieczeństwo energetyczne jako filar bezpieczeństwa państw i Unii Europejskiej: Rola SMR w wzmacnianiu bezpieczeństwa energetycznego UE”, współorganizowane przez ZPP (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców) oraz SNETP (Platforma Technologiczna Zrównoważonej Energii Jądrowej), pod patronatem polskich posłów do Parlamentu Europejskiego oraz Polskiej Prezydencji w Radzie UE. Wydarzenie zgromadziło kluczowych decydentów politycznych, liderów przemysłu i naukowców, aby omówić strategiczną rolę Małych Reaktorów Modułowych (SMR) w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego Europy.

    Stanowisko ZPP do projektu nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi

    Związek Przedsiębiorców i Pracodawców pozytywnie odnosi się do rozwiązań ograniczających dostępność alkoholu dla nieletnich. Nasze zaniepokojenie budzą za to zapisy dotyczące zakazu promocji piwa. Choć doceniamy oparcie się naciskom i niezdecydowanie się na nieskuteczny zakaz reklamy, to uniemożliwienie promocji w transakcjach B2B uznajemy za nadmierną ingerencję w swobodę kształtowania stosunków pomiędzy przedsiębiorcami oraz naruszenie konstytucyjnych zasad wolności gospodarczej i proporcjonalności.

    Memorandum ZPP: Bez rozwoju infrastruktury wychwytu i magazynowania CO2 utracimy w Europie niektóre gałęzie przemysłu

    Warszawa, 8 kwietnia 2025 r. Memorandum ZPP: Bez rozwoju infrastruktury wychwytu i magazynowania CO2 utracimy w Europie niektóre gałęzie przemysłu Bez rozwoju infrastruktury wychwytu i magazynowania CO2 utracimy w Europie niektóre gałęzie przemysłu. Pytanie tylko, czy jest to świadome poświęcenie kilku branż energochłonnych na drodze do osiągnięcia przez Unię Europejską celów emisyjnych, czy może właśnie […]

    Dla członków ZPP

    Nasze strony

    Subskrybuj nasze newslettery