25.01.2017
Warszawa, 25 stycznia 2017 r.
Naszym celem jest (…) zmiana systemu tak, ażeby przede wszystkim zabezpieczyć potrzeby pacjentów.
Premier Beata Szydło
Wypowiedź podczas konferencji prasowej w ramach przeglądu resortów 19.01.2017 r.
Szanowni Państwo Posłowie!
W Sejmie procedowany jest obecnie poselski projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo farmaceutyczne zwany potocznie „apteką dla aptekarza” (projekt z dnia 7 grudnia 2016 r., druk sejmowy nr 1126).
Projekt zakłada odebranie prawa do zakładania aptek przedsiębiorcom niebędącym farmaceutami oraz stopniowe wygaszanie aptek, których właścicielami nie są farmaceuci. Projekt przewiduje ponadto ograniczenia w zakresie ilości i lokalizacji aptek, które mogą funkcjonować na danym obszarze oraz zakazuje otwierania dalszych aptek właścicielom posiadającym już co najmniej 4 placówki.
Oznacza to, że w większości miast i osiedli nie będą mogły otworzyć się żadne nowe apteki, nawet prowadzone przez indywidualnych farmaceutów, albowiem prawie wszystkie lokalizacje są już w świetle nowych przepisów zajęte.
Projekt nie poprawi sytuacji pacjentów, lecz spowoduje wzrost cen leków nierefundowanych o co najmniej 10-20%, aż do poziomu niemieckiego. Zwiększy się liczba pacjentów zmuszonych do rezygnacji z wykupienia recepty z powodów finansowych.
Ograniczenia demograficzne uniemożliwiające powstawanie nowych aptek spowodują dalsze drastyczne utrudnienia w dostępie pacjentów do leków, czyniąc aptekę dostępną tylko dla indywidualnego aptekarza,
a w szczególności dla aptekarskich dynastii zamiast APTEKI DLA PACJENTA.
Brak możliwości otwierania nowych aptek negatywnie wpłynie na rynek pracy – szczególnie narażeni na zmiany będą młodzi farmaceuci i technicy farmacji.
Projekt nasili groźne zjawisko wywozu leków zagranicę – tym nielegalnym procederem parają się najczęściej indywidualni farmaceuci i założone przez nich spółki.
Wszystkie powyższe negatywne skutki zostały ukryte przez autorów projektu, którzy nie przygotowali żadnej oceny skutków wprowadzenia regulacji i nie przeprowadzili konsultacji z najważniejszą grupą – pacjentami.
Panie i Panowie Parlamentarzyści, zapytajcie pacjentów, co sądzą o projekcie!
Zwracamy się do Parlamentarzystów i pacjentów z prośbą o zorganizowanie i udział w konsultacjach społecznych oraz o odrzucenie projektu w całości.
Z wyrazami szacunku,
Cezary Kaźmierczak Prezes ZPP |
Marcin Nowacki Wieceprezes ZPP |